Zažije Premier League po fotbalovém MS 2014 vyhoření?
Výchozí situace
Je přirozené, že na šampionátu se představili převážně hráči hrající ve velkoklubech. Například fotbalisté Chelsea na MS v Brazílii dohromady nasbírali zhruba 4 000 odehraných minut (toto číslo se samozřejmě mění s přestupní aktivitou).
Dalším důležitým faktorem je to, že hráči, kteří se představili na MS, většinou od svých klubových trenérů dostali 1-2 týdny volna navíc, aby se psychicky i fyzicky zotavili ze zápasové zátěže. To však znamená, že budou méně sehraní se zbytkem týmu (zejména pokud se nějak výrazněji obměnila sestava).
Hektická je rovněž přestupová aktivita, takže nově podepsaní hráči budou mít méně času na to, aby se aklimatizovali v novém týmu (což platí hlavně pro hráče, kteří zazářili na fotbalovém MS v Brazílii a tím se dostali do hledáčku velkých klubů, zářným příkladem je James Rodríguez, který přestoupil do Realu Madrid).
Prakticky všechny faktory tak zatím nasvědčují tomu, že nás pravděpodobně čeká „chudší“ ročník než obvykle – právě kvůli vyhoření způsobeném fotbalovým MS. Nicméně je příliš brzo na to, abychom vynášeli definitivní soudy. Pojďme se podívat na to, jaký dopad měl na PL šampionát v roce 2010 a následně se pokusíme vytvořit předpověď pro ročník 2014/2015.
Světový šampionát 2010 jako příklad
Prakticky každý tým Premier League měl alespoň jednoho hráče, který se vracel z fotbalového šampionátu, nicméně samozřejmě byla zaznamenána také celá řada přestupů. Například z Manchesteru City původně na MS odjelo 9 hráčů, nicméně toto číslo se ve výsledku zvýšilo, když do týmu v létě přišli ještě Yaya Touré, David Silva a James Milner. Podobně na tom byl i Liverpool, do kterého přišli Raul Meireles, Poulson, Joe Cole a Jovanovič. Hráči Liverpoolu tím pádem na MS odehráli více minut než hráči kteréhokoliv jiného klubu. Za Liverpoolem byli Manchester City, Chelsea, Arsenal a Manchester United.
a) Odehraný čas
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak sledovat hráčovu „výkonnost,“ je sledování odehraného času. Pokud má hráč slušnou formu a vyhýbají se mu zranění, s největší pravděpodobností jej trenér bude na hřiště posílat často a hráč tak bude mít na svém kontě velké množství odehraných minut.
Například hráči Chelsea, kteří do ligy naskočili poté, co hráli i na MS, odehráli během srpna a září 2010 v Premier League 70 % celkové hrací doby. Můžeme tedy říct, že byli pravidelnými a pravděpodobně produktivními členy klubu, protože velkokluby jako Chelsea pravidelně rotují sestavu, aby si odpočinuly největší hvězdy.
U Manchesteru City, Manchesteru United a Liverpoolu už však hráči, kteří hráli na fotbalovém MS, odehráli jen 60 % možné hrací doby, a v případě Arsenalu to už bylo jen pouhých 45 % (zejména kvůli tomu, že na MS se zranil Bendtner a na konci srpna se v zápase proti Blackburnu zranil Robin van Persie).
Tato čísla byla zhruba stejná v průběhu celého ročníku 2010/2011. Jen u Manchesteru United a Arsenalu v průběhu ročníku zmíněná procenta vzrostla (oproti úvodním šesti zápasům).
b) Střelba
Počet střel na bránu, který hráči vyprodukovali na fotbalovém MS, nemusí být přímo porovnatelný s počtem střel na bránu v rámci ligových zápasů, jelikož se samozřejmě liší úroveň konkurence, kvalita spoluhráčů a také týmová taktika, nicméně je pravděpodobné, že hráči si do prvních ligových zápasů přinesli zhruba stejnou formu, jakou měli na fotbalovém MS.
Hráči Manchesteru City, kteří se na MS představili, navzdory tomu v mezinárodních zápasech ohrozili branku soupeře průměrně 1x za 99 hracích minut, nicméně v prvních zápasech Premier League tomu tak bylo hned 1x za 55 hracích minut.
V srpnu a v září zaznamenaly vyšší střeleckou aktivitu čtyři z pěti anglických velkoklubů (oproti tomu, jak často jejich hráči ohrožovali branku soupeře v zápasech fotbalového MS). Propad byl zaznamenán pouze u Arsenalu, nicméně zde bylo opět na vině především to, že se zranil Robin van Persie.
c) Úspěšně provedené skluzy
Hráči, kteří se představili na MS, rovněž zpátky v Premier League předváděli více úspěšných skluzů. To může být způsobeno rozdílnými nároky mezinárodního fotbalu… nebo to může indikovat vyšší úroveň fyzické snahy, navzdory tomu, že ještě před měsícem hráči hráli náročné mezinárodní zápasy.
d) Získané body
Pro většinu sázkařů je hlavním ukazatelem výkonnosti týmu počet získaných bodů. Po prvních šesti odehraných zápasech v rámci ročníku 2010/2011 okupovali první čtyři příčky tabulky Chelsea, Manchester United, Arsenal a Manchester City. Stejné týmy byly na prvních čtyřech příčkách tabulky i na konci ročníku – ačkoliv v jiném pořadí.
Velice zle na tom naopak byl Liverpool, který byl vždy součástí „velké pětky.“ V daném momentě se však krčil až na 16. místě, jelikož v šesti zápasech nasbíral pouhých 6 bodů. Částečně však byl na vině těžký los, jelikož Liverpool už odehrál zápasy proti Manchesteru City, Manchesteru United a Arsenalu. Navíc nedávno změnil trenéra, promíchala se sestava a tým už odehrál také šest zápasů v rámci evropských soutěží. K pomalému startu tak nejspíše částečně přispěly všechny uvedené faktory.
Nicméně mnoho sázkařů zapomíná na to, že v krátkodobém měřítku hraje výraznou roli i štěstí. V průměru tak Liverpool stále mohl patřit mezi pět nejlepších týmů soutěže, jelikož podle statistických výpočtů existuje hned 14% šance na to, že některý z top pěti týmů bude mít po prvních šesti ligových zápasech pouze šest bodů.
Až 16. místo sice bylo méně pravděpodobné (v rámci provedených simulací měla tato situace pouze 8% pravděpodobnost), nicméně Liverpool měl pouze o bod méně než tým, který byl na 10. příčce.
Shrnutí
Sice používáme ne úplně přesné nástroje a výsledky pouze z jedné ligy, nicméně ročník 2010/2011 poskytuje pouze minimální (pokud vůbec nějaké) důkazy o tom, že vlivem fotbalového MS nějak týmy trpí ve svých domácích ligách.
Čtyři kluby, jejichž hráči se nejvíce angažovali na fotbalovém MS, byly po prvních šesti odehraných zápasech na prvních čtyřech příčkách tabulky, plně využívaly své hvězdy a udržely si formu v průběhu celého ročníku. Navrátivší se hráči byli v zápasech produktivní a neměli prakticky žádné fyzické problémy.
Některé týmy (zejména Arsenal) sice přišly o důležité útočné možnosti, nicméně se zraněním klíčových hráčů se poměrně dobře popraly. Špatný start Liverpoolu mohl mít mnoho důvodů, takže jednoduše nemůžeme z tak malého zápasového vzorku vyvozovat žádné definitivní závěry.
Sázet tak na to, že největší hvězdy týmů budou po fotbalovém MS podávat horší výkony, se nejeví jako příliš dobrý nápad.
—
PS: Hledáte-li kvalitní tipy na výsledky fotbalových zápasů, nahlédněte do sekce Aktuální sportovní tipy. V této sekci denně naleznete řadu tipů s celkovou úspěšností více než 71 %!
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže