Průvodce pro fotbalové sázení: Výsledky v prvním poločase jsou předvídatelnější
Logicky vzato, jakákoliv strategie závislá na výsledcích z celých 90 minut zápasu (FT – z anglického half-time – celý čas utkání) musí být rizikovější nežli strategie závislí na výsledcích z polovinu utkání (HT – z anglického half-time – polovina utkání).
Samozřejmě můžete odporovat tím, že čím více času na výsledek budete mít, tím spíše se tento výsledek obrátí na vaší stranu, nicméně staré klišé „jedná se o hru dvou polovin“ nemůže být při pohledu na významné rozdíly mezi výsledky v první polovině utkání a za celé utkání výstižnější.
Hlavní rozdíly mezi statistikami HT a FT
Distribuce gólů
V porovnání s celkovým počtem gólů (za oba poločasy) je počet gólů za první poločas výrazně menší.
Statistiky jasně říkají, že díky menšímu počtu gólů je frekvence přesných výsledků v prvním poločase mnohem větší, nežli v případě výsledků za celé utkání. Méně gólů taktéž znamená vyšší šanci na trefení under/over „X“ a vlastně i každé druhé sázkové příležitosti týkající se prvního poločasu.
Pro analýzu výsledků za oba poločasy proto potřebujete mnohem více statistických údajů, tedy alespoň pokud chcete mít „jistotu“, že jste pro předpověď výsledku udělali dost.
Výsledky v poločase a v obou poločasech utkání (1 × 2)
Mentalita v prvním poločase:
Je zřejmé, že žádné utkání nelze vyhrát v prvním poločase. Mnoho týmů v prvním poločase tvoří technické rezervy energie pro rozhodující druhý poločas. Během prvních poločasů je tak často k vidění, že se výkon týmu vzájemně „vyrušuje“ – přičemž fyzička je během první poloviny utkání mnohem vyrovnanější, nežli na jeho konci.
Také vás může zajímat článek Poissonova distribuce: Předpovězte počet gólů i vítěze utkání
Na začátku první poloviny jsou hráči odpočatější jak v průběhu druhé poloviny. Vědomí, že ve hře je ještě jedna polovina utkání, může ovlivňovat mentalitu hráčů – ti mohou dělat větší chyby, a nebo promarnit více gólových příležitostí.
Je všeobecně známo, že nejčastějším výsledkem v polovině fotbalového utkání je remíza.
Mentalita v druhém poločase:
Během prvního poločasu vidíte týmy zřídkakdy zabrat naplno. Obvykle se to děje až v druhém poločase a to buď ve snaze konečně vsítit gól a dostat se do vedení a nebo vstřelit gól, aby se dostali tzv. „zpět do hry“ (pokud prohrávají).
Větší a bohatší kluby si mohou dovolit lepší přípravu a zdravotnická opatření, což znamená i svěžejší a výkonnější hráče. Fyzická úroveň bývá v druhé polovině utkání mnohem závažnějším faktorem.
V druhé polovině jsou obvykle k vidění taktická střídání, kdy na hřiště přicházejí čerstvé posily.
Je-li mezi dvěma utkáními daného týmu tři a méně dní, může být úroveň fyzické připravenosti ještě závažnějším faktorem (z lékařského hlediska je potvrzeno, že aby se hráči úplně zotavili z předchozího utkání, potřebují k tomu minimálně tři dny). Příkladem únavového syndromu je „evropská kocovina“, kdy týmy přes týden odehrají evropské soutěže a o víkendu nastoupí k ligovým soutěžím – v takových situacích občas bývají k vidění dosti nepředvídatelné výsledky.
Nejčastějším výsledkem za celý poločas je výhra domácích (TIP: 1), ovšem neplatí to u každého týmu a dokonce ani u každé ligy či sezóny.
Favorité a outsideři
Naprostá většina sázkařů neustále sází na favorita utkání a to zejména co se týče sázení na méně populární či méně známé ligy.
Tipněte zdarma 6 výsledků a vyhrajte až 1.000.000 Kč – iFortuna.cz
Větší hodnota se ovšem často skrývá v sázkách na outsidera a to převážně v těch méně známých ligách, kde jsou favorité trvale přeceňováni (zdají se být většími favority, nežli opravdu jsou). V reakci na to jsou kurzy na outsidery neskutečně vysoké (označují menší šanci na výhru těchto týmů, nežli jsou ve skutečnosti).
Outsideři obvykle podávají lepší výkony v prvním poločase. Jejich myšlenky bývají obvykle nastaveny tak, že „od začátku musí něco dělat“, nežli by seděli a čekali na to, až budou poraženi papírově lepším týmem. Nemají co ztratit.
Naneštěstí pro ně, outsideři se svým odhodláním a výkonem často nevydrží až do konce. Outsideři si v některých ligách v prvním poločase vedou poměrně dobře, nicméně tento výsledek se v rámci celého utkání často obrací. Jinými slovy řečeno – někdy může být výhodné vsadit na výhru outsidera v první polovině utkání. Na druhou stranu – remíza v prvním poločase je ve fotbalových utkání nejčastějším výsledkem.
Co se týče obou poločasů – největší šance jsou přiřazovány buď domácímu týmu nebo týmu hostů, nikoliv remíze a to i přestože výsledky jako je 1-1 jsou k vidění velmi často.
Tržnost
Je pravda, že sázení na výsledky na konci utkání jsou populárnější nežli sázení na výsledky po prvním poločase – stačí se podívat na likviditu kurzových sázek. Na jakýchkoliv stránkách srovnávajících kurzy taktéž uvidíte, že všechny sázkové kanceláře, které nabízejí kurzy na HT výsledky, nenabízejí kurzy na výsledky po prvním poločase (HT).
Vzhledem k nedostatku poptávky je trh s kurzy na výsledky po prvním poločase pomalejší a dá se říci také laxnější ve vypisování vyšších kurzů na outsidery. K navýšení kurzů na papírově slabší soupeře dochází v těchto případech až těsně před utkáním, i přesto se však nedočkáte žádných extrémních kurzů, ale spíše navýšení o několik málo desetinek.
Taktéž je třeba podotknout, že sázení na výsledky v prvním poločase produkují rychlejší výsledky, nežli sázky na výsledky v celém utkání. Rychlejší cash flow znamená větší množství sázkových příležitostí a potenciálně vyšší obrat, což jsou dva základní prvky jakéhokoliv úspěšného fotbalového sázkového systému.
Předvídatelnost
Statistiky výsledků po prvním poločase na papíře jsou mnohem méně nestálé, jak jejich FT protějšky. Označením „méně nestálé“ máme na mysli analýzu trhu s výsledky v prvním poločase, které generují méně různých výsledků a více skupin stejných dat.
Výsledky za celé utkání (FT) ve většině případů vykazují širší rozptyl statistických údajů, kde HT je ekvivalent. Jinými slovy řečeno – větší množství různých výstupů, z nichž každý obsahuje nižší relativní koncentraci dat (tj. nestálejší).
Pro ilustraci toho, co máme na mysli, přikládáme dvojici screenshotů ukazujících distribuci HT a FT skóre z devíti různých fotbalových lig (kde roční období začíná a končí v témže kalendářním roce) v průběhu posledních pěti kompletních sezón (2010 – 2014), který zahrnuje celkem 10 723 zápasů (významný vzorek údajů).
Jak můžete vidět, pouze čtveřice HT skóre (0-0, 1-0, 0-1 a 1-1) odpovídá 77,27% všech HT skóre (celkem 8 286 zápasů) a každé z těchto čtyř skóre má více jak 10% podíl z celkového počtu výsledků. Ve výsledcích za první poločas se zdaleka nejvíce vyskytuje remíza 0-0, která má podíl rovných 30,97% (3 321 zápasů).
Distribuce FT výsledků je mnohem roztříštěnější. Čtyři nejvíce zastoupená skóre (1-1, 1-0, 2-1 a 2-0) představují jen 39,02% z celkového počtu výsledků (4 184 zápasů) a pouze remíza 1-1 a výhra 1-0 doma překročily 10% podíl. Remíza 1-1 je přitom nejčastěji se vyskytující výsledek, který dosahuje až 12,03% podílu (1290 zápasů).
Poznámka: Všimněte si, že dvojice nejčastějších výsledků po prvním poločase utkání jsou remízy, zatímco tři ze čtyř nejčastějších výsledků za celé fotbalové utkání jsou domácí výhry.
Shrnutí
Základní charakteristika fotbalu vede k rozdílům ve výsledcích v poločase a na konci fotbalového utkání.
Jakýkoliv zkušený fotbalový fanoušek vám řekne, že první a druhý poločas se obvykle odehrává za docela odlišných podmínek. Existují například obecné rozdíly v taktice týmu pro první a druhé poločasy, fyzické schopnosti hráčů atd.
Samozřejmě že od okamžiku, kdy skončí první polovina utkání, se statistiky HT dále rozšiřují, takže najdeme viditelné rozdíly mezi HT a FT výsledky.
Z informací výše vyplývá, že sázení na výsledky po prvním poločase jsou předvídatelnější nežli sázení na výsledky po konci utkání. I přesto je sázení na výsledky po konci utkání stále mnohem oblíbenější.
Pzn: HT – poločas, FT plný čas
Sponzor článku:
Platbení metody
QR kód
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže