Výhoda domácího hřiště ve fotbale
Je obecně známo, že sportovní týmy podávají před domácím publikem lepší výkony, než při hře na soupeřově hřišti či na neutrálním území.
Například v sezóně Premier League 2011/2012 vstřelily domácí týmy 604 branek, zatímco hostující týmy jich vstřelily pouze 462. A není překvapením, že tento vzorec platí platil i pro minulé ročníky – všechny od samotného vzniku PL v roce 1888.
Statistiky tedy ukazují, že týmům se na domácím stadionu daří víc. Nicméně je nemožné vytvořit nějaký univerzální HFA handicap. Jednotlivé fotbalové týmy nejsou vyrovnané, takže některé mají HFA vyšší a některé zase nižší.
To je dobře vidět při výpočtu HFA pro daný tým. Abychom se ujistili v tom, že náš výpočet HFA bude co nejpřesnější, použijeme pouze 7 týmů, které Premier League hrají konzistentně od roku 1992: Manchester United, Chelsea, Liverpool, Arsenal, Tottenham Hotspur, Everton a Aston Villa.
Výpočet HFA pro Premier League
Abychom vypočítali HFA daného týmu, musíme vzít počet jeho vstřelených branek za ročník (HF) a od tohoto čísla následně odečíst počet inkasovaných branek za ročník (HA). Výsledek ještě musíme vydělit počtem domácích zápasů za sezónu (19).
HFA = (HF – HA) / 19
My jsme vypočítali individuální výsledky za poslední tři sezóny + průměr za celou historii Premier League.
Všech 7 týmů má dlouhodobě pozitivní HFA – což jsme očekávali, vzhledem k tomu, že žádný z těchto týmů nesestoupil, nicméně Aston Villa měla negativní HFA pro ročník 2011/2012.
Manchester United je historicky nejúspěšnějším týmem Premier League, takže bylo celkem jasné, že jeho HFA bude ze všech týmů nejvyšší. HFA tohoto týmu ukazuje, že v ročníku, v němž MU vyhraje titul (např. 2010/2011), MU v domácích zápasech vstřelí průměrně o 2 branky více než jeho soupeř.
Vliv fanoušků
Pokud se už budete zaobírat výpočtem HFA, nesmíte ignorovat ani vliv fanoušků. Například Anfield Road je známý tím, že fanoušci zde vytvářejí opravdu bouřlivou atmosféru. To pro hostující týmy není příjemné. Měli bychom ale popřemýšlet také o tom, zda fanoušci nemají negativní vliv i na domácí tým – konkrétně tehdy, když hráči domácího týmu nepodávají dobrý výkon.
V letech 2009-2012 se Liverpoolu příliš nedařilo, nicméně HFA tohoto týmu byla podle tabulky 1,47 / 1,21 / 0,42 – takže vyšší (až na ročník 2011/2012) než u Arsenalu nebo Tottenhamu, tedy týmů, které se v konečném pořadí umístily před Liverpoolem.
To naznačuje fakt, že domácí výkony Liverpoolu jsou HFA ovlivněny více než domácí výkony jiných týmů. Momentálně se Liverpoolu daří (vede ligu s plným počtem bodů a porazil i Manchester United), nicméně odehrány jsou teprve tři kola a pokud se Liverpool začne tabulkou propadat, je dost možné, že fanouškům již dojde trpělivost, vlivem čehož dojde ke snížení HFA týmu.
Familiárnost se stadiónem
Roli může hrát také změna stadionu. Příkladem může být Arsenal, který byl v minulosti prominentním týmem. Ale momentálně už 8 let čeká na jakoukoliv trofej – přesně od ročníku 2006, kdy se z Highbury přestěhoval na Emirates Stadium.
Před změnou stadionu byla průměrná HFA týmu 1,51. Po změně stadionu se tato hodnota propadla na 1,23. Pokud se ale podíváme na poslední sezóny, uvidíme, že HFA týmu má tendenci růst, takže Arsenal se již na Emirates Stadium cítí „být doma.“ Nelze ale popřít fakt, že Arsenalu nějakou dobu trvalo, než si na nový stadion zvykl.
Počet fanoušků a rozhodčí
Další důkaz vlivu HFA přinesl výzkum harvardského výzkumníka Ryana Boyka. Boyko studoval 5 000 zápasů Premier League z let 1992-2006 a přišel na to, že za každých 10 000 domácích fanoušků na stadionu vzrostla HFA týmu o 0,1 branky.
Jeho studie ukázala také to, že v prospěch domácího týmu rozhodčí častěji pískají penalty (platí zejména pro ne příliš zkušené rozhodčí). Při sázení na výsledek zápasu byste se tedy měli dívat i na to, kdo zápas píská.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže