Není pochyb o tom, že největší sportovní hvězdy se odlišují hlavně svou schopností konzistentně odvracet porážku: Roger Federer na Wimbledonu, Jose Mourinho na domácích stadionech, Floyd Mayweather v ringu a tak dále. Ale jsou tyto série způsobeny dovednostmi nebo pouhým štěstím?
Výše uvedené osobnosti patří ve svých sférách zájmu k absolutní špičce. Ale jakým způsobem dosáhli ohromujících výherních sérií, když se ne zřídka střetli se stejně silnými (či ještě silnějšími) soupeři? Pravda je taková, že kromě talentu v tomto případě hraje poměrně klíčovou úlohu i štěstí.
Pokud o výherních sériích sportovců budeme přemýšlet ve více matematické rovině, jejich pochopení bude mnohem snazší. Představme si tedy, že zápasy nejsou založeny na dovednostech hráčů, ale že se jedná pouze o hody mincí.
Pokud bychom si 100x po sobě hodili mincí, matematická pravděpodobnost říká, že máme 75% šanci na to, že uvidíme sérii minimálně 6 panen (nebo orlů) za sebou. Šance na to, že uvidíme sérii minimálně 10 panen (nebo orlů) za sebou je 10 %.
Nyní si tuto sekvenci představíme jako sled „O“ (panna) a „X“ (orel):
Každého člověka při bližším pohledu na tento obrázek zaujme jedna věc – dlouhá série „O“ ve čtvrté řadě. Znamená to, že tato sekvence je důležitější než ty ostatní? Převzala panna iniciativu? Ukázala nějaké dovednosti? Ne – jedná se o minci. Tyto sekvence se občas vyskytnou vlivem pravděpodobnosti.
Podívejme se například na sekvenci, v níž bychom symboly „O“ a „X“ nahradili symboly „W“ (win – výhra) a „L“ – (loss – prohra).
Jaké výsledky byste tipovali místo úseku „???“ ? Většina lidí by řekla, že místo otazníků budou v sekvenci symboly „W“ neboli výhry. Nyní se podívejte na tento obrázek:
A jaké výsledky byste tipovali místo tohoto úseku otazníků? Asi byste se podívali na obrázek, odhadli vzorec a místo otazníků doplnili „WWWWW“ – ačkoliv místo otazníků tam mohou být jakékoliv symboly. Důvodem je to, že lidský mozek si automaticky vytváří vzorce a drží se jich – i když nejsou nijak racionálně podložené.
S tímto tématem souvisí článek Zákon velkých čísel – Gamblerův klam.
Nikdo ale samozřejmě netvrdí, že výherní série vrcholových sportovců jsou jen dílem náhody. Je jasné, že talent jim umožnil dostat se do pozice, z níž mohou podobných úspěchů dosahovat. Jinými slovy, jejich dovednosti z nich dělají příznivě nakloněnou minci, která má sklon k tomu, aby padala spíše na stranu W = výhra, nicméně jedná se pouze o sklon – ne o definitivní výsledek.
Pokud například Rafael Nadal hraje na antukovém kurtu, je velice příznivě nakloněnou mincí. Jeho % výher na antukových kurtech za posledních 5 sezón (2008-2012) jsou 96 %, 93 %, 100 %, 92 % a 96 %. Těchto 5 hodnot udává průměrnou 95,4% úspěšnost, takže je jasné, že Nadalova úspěšnost na antuce není způsobena štěstím (ale je ovlivněna jeho perfektní sezónou 2010).
Jak sami vidíte, výherní série jsou výsledkem kombinace více faktorů – z nichž jedním je i štěstí. Pokud budete tento fakt ignorovat, budete přeceňovat šance hráče či týmu na pokračování úspěšné série, což povede k prohře. Vaše rozhodnutí by měla být co nejvíce racionální.
Máte názor k zápasu? Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
Zatím bez komentáře
Sázkové kanceláře
Jak na sázení
Rubriky
Top autoři
Poměr výher: 59.7 %
Poměr výher: 59.7 %
Poměr výher: 59.7 %
Top zápasy
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!