Vliv držení míče na výsledek utkání (2. díl)
V tomto článku se dozvíte vše o držení míče i o jeho vlivu na vývoj zápasu. Pokud jste nečetli první díl tohoto mini-seriálu, doporučujeme, abyste začali u něj.
Týmu Jose Mourinha přináší vysoké držení míče pouze potíže
Portugalský trenér, který je známý mnoha kontroverzními vystoupeními, říká, že držení míče je pouze statistika, která nemá vliv na výsledek zápasu, protože se počítá pouze to, co skončí v síti. José Mourinho šel ve svých úvahách ještě dál, když řekl, že vysoké držení míče přináší problémy. Nejlepší je pořádně bránit svůj gól a čekat pro příležitost zaútočit v rychlém protiútoku.
Nejsou to jen prázdná slova. Tenhle žárlivec zmiňovaný obranný styl s účinnými protiútoky zapracoval do svých týmů a je s ním velmi úspěšný – důkazem může být zápas mezi Chelsea a Liverpoolem na Anfieldu na konci sezóny 2013/14.
José Mourinho v tomto zápasu zvolil strategii nechat hrát Reds a čekat na jejich chybu. Na konci prvního dějství, kdy ještě platila bezgólová remíza 0:0, Liverpool absolutně dominoval. Potom Steven Gerrard, kapitán Reds uklouzl a pustil Demba Ba do samostatného trháku, který skončil gólem. Ve druhé polovině, i přes drtivý tlak domácích podržený 73% držením míče, Chelsea nakonec protiútoky smetla veškeré sny Reds na titul.
Atletico Madrid bylo i přes nízké držení míče kousek od vítězství Ligy mistrů
Strategie Atletico Madrid téměř celou sezónu 2013/14 v Lize mistrů byla velmi jednoduchá – dát míč soupeři a zaměřit se na perfektní defensivu. Tento přístup společně s hráči, kteří tento druh fotbalu mají v krvi, pomohl Los Colchoneros proměnit ze solidního ctižádostivého týmu na černého koně celé soutěže. Hráči Diego Simeoneho měli v průměru 40% držení míče a 60% gólů vstřelili z protiútoků. Tato strategie se Atleticu vyplácela až do 93. minuty finálového zápasu v Lisabonu. Pak Sergio Ramos vstřelil gól a dostal svůj tým do prodloužení, v němž zvítězil Real Madrid.
Dalším příkladem je zápas mezi Celtic Glasgow a Barcelonou v Lize mistrů v sezóně 2012/13. Utkání ve skupinové části mezi těmito týmy bylo odehráno na 125. výročí skotského klubu. Domácí tým si k narozeninám nemohl přát lepší dárek – Blaugrana byla na půdě Celtic Parku na vrcholu svých sil. S fantastickou podporou fanoušků domácí porazili jeden z největších fotbalových týmů v historii, a to i přestože dosáhli jen 11% držení míče (oproti 89% držení míče Barcelony). Přestože španělský klub s Lionelem Messim v čele měl na kontě 955 přesných přihrávek (proti 166 Celticu) nakonec prohrál…
Neúspěšné pokusy o kopírování tiki taka
I přes několik výrazných neúspěchů některé týmy Španělský národní tým a Barcelonu berou za svůj vzor. Některým se to daří poměrně dobře, většina z nich ale spíš selhává. Proč? Abyste mohli takhle hrát, musíte být mimořádně technicky vybavení a držet se taktiky. Pro hráče je důležité neustále se pohybovat, dvakrát-třikrát přihrát a držet se taktiky, ale také improvizovat, což se nedokáže naučit každý.
V sezóně 2011/12 si tento herní styl adoptovala Swansea v Premier League. I přestože byla 3. v žebříčku držení míče, tým skončil na 11. místě. Swansea si vytvořila celkem 472 gólových šancí, zatímco týmy s nižším průměrným držením míče v průměru 700 (takže asi o 40% více nežli velšský klub).
Hráči Swansea drželi míč a dávali ho zpět přes vlastní polovinu, což je hlavní důvod, proč se jim nedařilo. Barcelona je úspěšná, protože s míčem hraje na polovině svého protivníka, často blízko jeho bráně. Občas se tento styl může zdát líný, ale je třeba si uvědomit, že hráči neustále hledají skulinu, kterou by mohli využít.
Existuje mnoho příkladů podobných experimentů. V roce 2010 jeden z tehdy nejlepších týmů polské Ektraklasa, Lech Poznan, přijala na pozici trenéra bývalou barcelonskou legendu Jose Maria Bakero. Španěl chtěl s týmem praktikovat tiki taka, ale jeho hráči, kteří byli zvyklí hrát z protiútoků jeho vizi nenaplnili. Tým z Poznaně za jeho rok a půl dlouhého vedení vyhrál pouze polovinu zápasů. Nakonec ho představenstvo klubu odvolalo.
S vysokým držením míče vyhráváte tituly nikoliv jednotlivé zápasy
Tohle kdysi řekl jeden z trenérů a musíme uznat, že je pravdivé. Jak již bylo řečeno, navzdory občasným porážkám je španělský národní tým i Barcelona stále velmi úspěšní a mezi fotbalovou elitou se drží spoustu let. Ačkoliv fotbal je nepředvídatelný, při pohledu na větší obrázek si můžete všimnout, že týmy s vyšším držením míče mají větší šanci na výhru. To ovšem neznamená, že vždycky zvítězí.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže