Value betting – Příručka pro začátečníky
Základní informace o Value bettingu
Abyste pochopili koncept value bettingu, musíte nejprve pochopit to, jak obecně funguje sázkový trh. Pravděpodobně nejlepším příkladem v tomto případě bude hod mincí. Všichni víme, že když si hodíme mincí, může hod dopadnout dvěma způsoby – buď padne panna nebo orel. Pravděpodobnost každého výsledku je tím pádem 50 %. Jestliže 50% pravděpodobnost převedeme na kurzy, dostaneme decimální kurz 2,00. Takový je férový kurz. Pokud si 100x hodíte mincí, teoreticky by měla 50x padnout panna a 50x orel. V reálném světě sice bude vždy existovat odchylka, která se bude se vzrůstajícím počtem hodů zmenšovat, ale ať už tak či onak, po velkém množství hodů skončíte prakticky na nule.
Představte si dva chlápky, kteří si vsadí po částce $50 na nějaký zápas. Jeden z nich prohraje $50… dostane ten druhý $100? Ne. Kdyby tomu tak bylo, sázková kancelář by z dané sázky neměla žádný zisk a jistě dobře víte, že každý podnikatel cílí na zisk (který je v odvětví sportovního sázení poměrně vysoký, což vysvětluje velké množství nově vznikajících sázkovek).
Sázková kancelář vám tím pádem na hod mincí nabídne kurz třeba 1,90. V takové situaci by jeden hráč prohrál $50 a druhý by vyhrál $95, takže sázkovce by zbyl zisk (provize) ve výši $5 z každé sázky. Nyní si představte, že si hodíte mincí třeba 100x. Vaše celková investice bude činit $5 000 a očekáváte, že vyhrajete 50x. Nicméně místo toho, abyste tak skončili na nule, díky nižšímu kurzu skončíte v mínusu.
Možná se teď chytáte za hlavu a říkáte si, že už nikdy nebudete sázet. Takový přístup je však chybný, protože někdy se sázkovky spletou a vy toho můžete využít. Navíc jsme se například v článku Strategie sázení – I 55% úspěšnost vám vydělá hodně peněz bavili o tom, že vydělat sázením není až tak těžké – pokud ovšem splníte všechny příslušné podmínky a budete k sázení přistupovat opravdu vážně.
Jak to doopravdy funguje?
Pojďme si nyní celou situaci převést do kontextu reálného sázení. Sázkové kanceláře si najímají ty nejlepší experty, kteří následně na základě velkého množství dat a statistických modelů předpovídají pravděpodobnosti konkrétních výsledků jednotlivých zápasů. Dojdou tak k nějaké procentuální pravděpodobnosti, kterou následně převedou do formátu decimálního kurzu. To by byl férový kurz. Nicméně z něj si sázkovka několik % vezme pro sebe, takže výsledný nabízený kurz bude o něco nižší.
Pokud si vsadíte 1x za měsíc, nejspíš vám bude celkem jedno, že kurz je například o 0,05 nižší… nicméně pokud sázíte často, tyto malé rozdíly se postupem času nasčítají a dají dohromady poměrně výraznou sumu. Nyní se asi (možná znovu) začínáte škrábat na hlavě. Je dobře známo, že většina sázkařů končí v mínusu. Jestliže mezi ně (většinu) nechcete patřit, jednoduše musíte dávat pozor ohledně toho, na jaké zápasy (a s jakými kurzy) sázíte. Ideálním postupem je, si vytvořit několik účtů u různých online sázkovek a následně si vždy vsadit u sázkovky, která nabízí nejlepší kurz. Výhodné kurzy (a skvělé bonusy) jednoduše najdete za pomoci našeho vyhledávače nejvýhodnějších kurzů.
Nyní se pomalu dostáváme k bodu, ohledně kterého se vedou nejbouřlivější debaty. Jak určit, zda se v daném kurzu nachází value a zda je tedy dobré si vsadit? Pro účely tohoto příkladu budeme pracovat se sázkovou příležitosti, která má 3 možné výsledky, tedy například s klasickým fotbalovým zápasem (výhra domácích, remíza, výhra hostů).
Řekněme, že Chelsea hraje doma proti Evertonu a na její výhru je vypsán kurz 1,20 (což je obvyklý kurz na domácí zápasy Chelsea proti soupeřům nepatřícím do top 6 Premier League). Kurz 1,20 jednoduše znamená, že Chelsea má podle sázkovek šanci na výhru přesně 83,33 %. Chelsea je v našem příkladě nejsilnějším týmem ligy, nemá žádné zraněné hráče a funguje jako dobře promazaný stroj. Naopak Everton má několik zraněných hráčů a je i ve výsledkové krizi. Vyplatí se sázet?
Oponenti value bettingu by okamžitě řekli, že se jedná o velice dobrou příležitost k dosažení 20% zisku. Nejspíš by ještě dodali něco jako „Peníze bezpečné jako v bance, ale dostanete 20% úrok za 90 minut!“ Zastánce value bettingu by však odpověděl větou jako „A sázel bys na Chelsea, kdyby na ni byl kurz 1,01 a ne nabízených 1,20? Jedno procento je za 90 minut pořád dobré, ne?“ Hmm… pokud chcete sázet na tak nízké kurzy, musíte si uvědomit jednu věc. Řekněme, že si vsadíte s kurzem 1,20 – v takovém případě musíte mít minimálně 5 po sobě jdoucích úspěšných tipů, abyste si následně mohli dovolit jednu prohru. Vsadíte-li $100, dosáhnete s kurzem 1,20 zisku ve výši $20. Pokud prohrajete byť jen jednu sázku z pěti, budete v konečném součtu v mínusu.
Nyní se podívejme na historické výsledky zápasů Chelsea proti Evertonu na Stamford Bridge. Posledních pět zápasů skončilo 2x výhrou domácích a 3x remízou. Everton sice má problémy, ale kurz 1,20 je až příliš nízký na to, abyste riskovali. O dost zajímavěji se jeví kurz 10,00 na výhru Evertonu nebo kurz 4,50 na remízu…
Shrnutí
Musíte si uvědomit, že value znamená to, že kurz je vyšší, než by podle vás měl být. Pokud budete mít sázkovou příležitost, u které podle vás tým A vyhraje v 50 % případů – a je na něj zároveň vypsán kurz 2,20 – našli jste value. Pokud je váš odhad korektní, bookmaker se spletl a vy (v dlouhodobém měřítku) vyděláte.
Pokud se sázením teprve začínáte, měli byste se na nabízené kurzy soustředit stejně pozorně jako na samotný výsledek. Někdy si sice můžete být (skoro) jistí tím, že tým A porazí tým B, nicméně pokud je na výhru týmu A nabízen velice nízký kurz, value zde nejspíš nenajdete. Raději věnujte chvíli času hledání jiné sázkové příležitosti – takové, která bude mít férové kurzy a nabídne vám pozitivní value.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže