TOP 3 největší sázkařské mýty (fotbal)
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak sázkové kanceláře vytvářejí kurzy? Kurzy, které sázkové kanceláře nabízejí, odrážejí nejen pravděpodobnost tohoto výsledku, ale také kolik peněz na tuto příležitost sázkaři vsadí.
Co se stane, když sázkaři ignorují statistiky a na základě nějakého mýtu sází úplně opačně? V takovém případě vzniká skvělá příležitost vsadit si se ziskem.
Tip: Nejlepší kurzy na trhu vám najde náš srovnávač kurzů.
Kevin Pullein, autor obecně uznávané knihy The Definitive Guide to Betting on Sport popisuje největší fotbalové klamy a k tomu přidává strategie, jak těchto klamů využít, abyste vydělali. V článku níže najdete tři nejoblíbenější mylné představy, kterých sázkařské kanceláře vždycky využijí.
Mýtus číslo 1: Musejí vyhrát, takže vyhrají
Tato teorie je založena na dvou předpokladech. Za prvé se jedná o to, že tým, který potřebuje vyhrát, se bude více snažit. To by však znamenalo, že se v zápasech předtím nesnažil tolik, což je docela nepravděpodobné. Druhým předpokladem je, že tlak bude mít vliv na lepší výsledky. Bohužel tlak častěji působí zcela obráceně – namísto aby hráče povzbudil, sváže jim ruce (a nohy) a zabrání jim v perfektní hře.
Analýzou deseti sezón anglické Championship a League One Pullein zjistil, že týmy, kterým skutečně o něco šlo, si v květnu (kdy se o této skutečnosti rozhodovalo) vedly o mnoho hůře, nežli v jakékoliv jiné části sezóny.
Sázkové kanceláře si jsou tohoto obecně rozšířeného mýtu většinou dobře vědomy a této příležitosti využívají ke krácení cen na vítězství týmů, kterým o něco jde. Kurzy na tyto sázkové příležitosti tak jsou o poznání nižší, nežli by byly v jakémkoliv jiném období sezóny – sázkové kanceláře totiž očekávají, že v důsledku tohoto mýtu budou sázkaři na tyto příležitosti sázet více a nahromadí tak větší objem peněz.
Mýtus číslo 2: Poté co hráli zápas v Lize Mistrů/Evropské Lize budou určitě unavení
„Před tímhle zápasem hráli zápas Ligy Mistrů. To jim určitě vzalo spoustu sil. Neměl bys na ně sázet.“ To je prakticky bezezbytku přijímané obecné moudro. Důkazy v podobě statistik však toto tvrzení opět nepodporují.
Pullein přezkoumal data ze sedmi sezón Premier League a zjistil, že ve skutečnosti se výkon těchto týmů zlepšil – týmy vyhrály 49% zápasů v případě, že předtím odehrály zápas Ligy Mistrů/Evropské ligy, ale jen 48% zápasů v případě, že předtím tento zápas neodehrály.
Když si uvědomíme, že se polovina zápasů v rámci evropských soutěží hraje doma a že vzdálenosti mezi týmy jsou obvykle maximálně 3 hodiny letu, není to zase tak překvapivé zjištění. Přidejme k tomu špičkové tréninkové programy a fyzickou připravenost na prvotřídní úrovni plus samozřejmě i nejlepší realizační týmy a je vám okamžitě jasné, že zcela běžný hráč Premier League by měl být dobře připraven ke každému zápasu.
Frekvence výher Arsenalu, Chelsea a Manchesteru City v zápasech odehraných po zápasu Ligy mistrů
V současné době se ve vyřazovací fázi Ligy Mistrů nacházejí tři nejlepší týmy Premier League. Pojďme se podívat na to, jak si tyto týmy vedly v zápasech, které odehrály po zápasech v rámci Ligy Mistrů a Evropské ligy v posledních 6 letech (za studií stojí společnost BBC).
V sezóně 2010-11 měl Arsenal v lize po odehraných zápasech v evropských soutěžích o hodně horší výsledky. V ostatních sezónách se však tyto výsledky vyrovnaly.
- Arsenal – Úspěšnost ligových zápasů před a po zápasech v rámci Evropských soutěží
- Modrá barva – úspěšnost ligových zápasů
- Červená barva – úspěšnost ligových zápasů po zápasech v rámci Evropských soutěží
Na rozdíl od skvělých výsledků v několika dřívějších sezónách si Chelsea pod vedením Mourinha ve výsledcích zápasů po odehraných evropských soutěžích dost pohoršila.
- Chelsea – Úspěšnost ligových zápasů před a po zápasech v rámci Evropských soutěží
- Šedivá barva – úspěšnost ligových zápasů
- Modrá barva – úspěšnost ligových zápasů po zápasech v rámci Evropských soutěží
Od návratu do elitní soutěže v sezóně 2011-12 se Manchesteru City v Lize Mistrů nepodařilo dosáhnout významného pokroku.
- Manchester City – ligových zápasů před a po zápasech v rámci Evropských soutěží
- Šedivá barva – úspěšnost ligových zápasů
- Modrá barva – úspěšnost ligových zápasů po zápasech v rámci Evropských soutěží
Mějte na paměti, že celkem 60% týmů Premier League, které byly do studie zahrnuty, si po odehraných zápasech v rámci evropských soutěží vedlo lépe.
Mýtus číslo 3: Syndrom nového trenéra
Jakmile tým dostane nového trenéra, tak se jeho výsledky zlepší, no ne? Pokud se jedná o nového trenéra na lavičce fotbalového mužstva, jsou sázkaři i fotbaloví fanoušci zajedno: hráči se musí snažit, aby na svého nového trenéra zapůsobili, takže byste na ně měli sázet. Tato teorie předpokládá, že hráči jsou tohoto činu schopni.
Studie tuto „všeobecnou pravdu“ nepotvrzuje. Statistika výsledků v rámci šesti sezón Premier League (mezi roky 1998 a 2004) ukazuje, že týmy pod novým trenérem ve svém první zápase často dosáhnout horšího výsledku, než se předpokládalo.
Kterému týmu se pod novým trenérem povede lépe, záleží na mnoha faktorech a to včetně kvality týmu, kvality nového trenéra a dostupných prostředků.
S jistotou můžeme říct pouze to, že bookmakeři si syndromu nového trenéra jsou dobře vědomi a nebojí se je použít. Když to nyní víte, máte výhodu.
Zdroj: Pinnacle Sports
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže