Přihlášení:
Menu
Logo týmu Olomouc
1. liga | 17:00 - 27. 11.
Logo týmu Slovácko 1. FC
Logo týmu Edmonton
NHL | 04:07 - dnes
Logo týmu NY Rangers
Náš tip:
2
1X2
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Genoa FC
Serie A | 12:30 - dnes
Logo týmu Cagliari
Náš tip:
0
1X2
Náš tip:
1
1X2
Logo týmu Osasuna
La Liga | 14:00 - dnes
Logo týmu Villarreal
Náš tip:
2.5
UO
Logo týmu Karviná FC
1. liga | 15:30 - dnes
Logo týmu Pardubice FK
Náš tip:
0
1X2
Logo týmu Tampa Bay
NHL | 01:07 - dnes
Logo týmu Dallas
Logo týmu Pittsburgh
NHL | 01:07 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Columbus
NHL | 01:07 - dnes
Logo týmu Carolina
Logo týmu Detroit
NHL | 01:07 - dnes
Logo týmu Boston
Logo týmu Montreal
NHL | 01:07 - dnes
Logo týmu Las Vegas
Logo týmu Ottawa
NHL | 01:07 - dnes
Logo týmu Vancouver

TOP 10 nejvzácnějších sportovních relikvií

25. 6. 2013 09:40, upraveno: 4. 6. 2013 09:43
autor: LadyAmbientte
Z nákupu a prodeje sportovních relikvií se stal mnohamiliardový obchod. Jde to zkrátka o mnoho dál, než nákup několika sběratelských kartiček s dobrými hokejovými hráči. Fanoušci v současné době utrácejí miliony dolarů za podepsané fotbalové helmy, dresy, nebo zastaralé sportovní vybavení, které mělo co do činění s hráčem, jenž se dostal do Síně slávy. Všechno, co souvisí s některým hráčem, může nabýt na ceně, pokud se z něj stane známá superstar. To je ten hlavní důvod, proč fanoušci shromažďují vše, co s hráči souvisí, třeba i naprosté hlouposti.

Pozn.: V souvislosti s tímto obchodem policie každý rok odhalí mnoho podvodů, které jsou stále důmyslnější a velice špatně se prokazují. V České republice bylo za rok 2012 odhaleno v této souvislosti celkem 8 podvodníků, kteří stáli za škodou v hodnotě přibližně 1,6 milionu korun. Odhaduje se, že toto číslo není ani 20% z celkového počtu podvodníků, kteří se po České republice pohybují a jsou do podvodů se sportovními relikviemi zapletení.

Pokud jste sportovním fanouškem a vidíte-li v některé aukci sportovní relikvii, která se prodává za miliony korun, asi vám to bude dávat smysl. Zakoupením takového kousku člověk pouze chytře neinvestuje, ale kupuje si i kus mystické historie. Jestliže však nejste hardcore fanoušek, potom vám tenhle humbuk a fanfáry kolem asi nebudou dávat moc velký smysl. A o to budete překvapenější naším dnešním výběrem TOP 10 nejvzácnějších sportovních relikvií na světě. Při výběru do našeho žebříčku jsme zohlednili především cenu relikvie, světovou oblíbenost jejího majitele a historický moment, v kterém tato cennost hrála jednu z hlavních rolí. Tady jsou:

10. Míček, který baseballový hráč Hank Aron odpálil jako svůj 755. homerun – hodnota cca $650.000

Hank Aron překonal v roce 1974 kariéru Babe Rutha, když za zeď poslal svůj 715. homerun. Tento míček však není úplně nejcennější. Stal se jím až míček, kterým „Hammerin“ Hank odpálil 20. července 1976 svůj poslední homerun, který byl 755. v jeho kariéře. V té době vytvořil rekord, který překonal až Barry Bonds.

Tento míček chytil jeden z fanoušků na County Stadion v Milwaukee a byl vyhozen ze svého pracoviště v pivovaru svým zaměstnavatelem poté, co mu ho odmítl prodat. Vyplatilo se mu ho neprodat? Asi ano. V současné době má míček hodnotu přibližně 650.000 dolarů.

9. Nejstarší FA Cup pohár – hodnota cca $750.000

Ikona týmu Belleville Senators
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Laval Rocket
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 300 Kč zdarma za registraci u Tipsportu
Od začátku tohoto turnaje v roce 1871 byly vyrobeny pouze čtyři FA poháry. Tento konkrétní kousek byl představen v roce 1986, kdy The Wednesday porazil Wolverhampton Wanders 2:1. Když se relikvie v roce 1910 vrátila do Anglie (z Německa), zakoupil ji v aukci milionář a předseda klubu FC Birmingham David Gold, který k tomu dodal: „Němci možná vyhráli více světových pohárů jak my, ale nemohl jsem přihlížet tomu, jak stejně tak vyhrají FA Cup. Zcela určitě se jedná o jednu z nejcennějších sportovních dědictví, které nám naše země odkázala.“.

8. Baseballová pálka Babe Rutha, s kterou odpálil svůj první homerun na stadionu Yankee – hodnota cca $1.265.000

Téměř všeho, čeho se Babe během své dlouhé kariéry dotknul, má v aukcích značnou cenu. Smlouva, kterou Red Sox potvrdili prodej Rutha do Yankees nabrala na ceně téměř 10x, když v nedávné době vzrostla ze $100.000 na $996.000. Míč, který Babe Ruth poslal první mezi diváky v All-Stars zápase má cenu $805.000, zatímco jeden z jeho Yankee dresů byl prodán za $657.250. Nejdražší relikvií, která se spojuje s Babe Ruthem je však slavný míček, jímž pokřtil Yankee stadion svým prvním homerunem.

7. Hokejový svetr Paula Hendersona – hodnota cca $1.275.000

Hokej mimo Kanadu nemusí být nejpopulárnějším sportem, i přesto jsou však jeho fanoušci oddaní a zběsilejší než kteříkoliv jiní. V červnu roku 2010 se totiž prodal svetr Paula Hendersona, který nosil během roku 1972 (a tedy i při emocionálním vítězství Kanady nad Sovětským Svazem), za neuvěřitelných $1.275.000. To je v historii nejvíce peněz, které kdy byly zaplaceny za hokejový svetr. Předchozí rekord bylo $191.000, které byly vyplaceny za svetr nováčka Bobbyho Orra.

6. Helma Houston Oilers podepsaná Bumem Phillipsem – hodnota cca $2 miliony

Bývalý trenér NFL Bum Phillips nemusí sedět na střídačce, aby byl jedním z neoblíbenějších sportovních ikon Ameriky, potažmo Texasu. Tento chlapík trénoval Oilers během jejich nejúspěšnějšího úseku v kariéře, tedy mezi lety 1978 – 1979, kdy tento tým dosáhl na nejvyšší příčku. Phillips byl pravděpodobně nejcharismatičtější postavou vůbec. Za své éry vždycky nosil kovbojský klobouk Stetson. Zmiňovaná helma byla Phillipsem a několika jeho hráči podepsána až v roce 2011 na charitativní aukci v Beaumontu v Texasu a vydražena za 2 miliony dolarů, čímž se stala nejdražší fotbalovou relikvií na světě.

5. Baseballová kartička Honuse Wagnera – hodnota cca $2.35 milionů

Tento chytač týmu Pittsburgh Pirate, kterému bylo přezdíváno „Bludný Holanďan“, patří do Baseballové Síně Slávy a také do MLB All-Century Teamu (nejlepšího týmu století). To však není hlavní důvod, proč je tato kartička tak žádaná. Wagnerovi se nelíbilo, že je jeho podoba používána na kartičky vyráběné tabákovým průmyslem a proto jich existuje pouze pár. Někteří tvrdí, že nechtěl podporovat užívání tabákových výrobků a to zejména pokud šlo o baseballové karty, které byly určené pro děti. Byl to frajer, nemyslíte?

4. Míček ze 70. homerunu Marka McGwire – hodnota cca $2.6 milionu dolarů

Todd McFarlane, tvůrce komiksů Spawn dokázal, že komiksoví nadšenci mohou být současně i nadšenci sportovními. Rok poté, co v sezóně 1998 Mark McGwire předčil Sammy Sosu v rekordu počtu domácích homerunů, zakoupil Todd McFarlane tento památný míček za 2.6 milionů dolarů. Jeho nabídka údajně předčila ostatní nabídky o stovky tisíc dolarů. Odborníci odhadují, že míček má v současné době hodnotu přibližně třetinu částky, kterou za něj McFarlane zaplatil. To je teda vážně úlet.

3. „Rutherford Stick“ – hodnota cca $2,2 milionu

Jedná se o hokejku, která je považována za vůbec nejstarší na světě. V prosinci roku 2006 za ní bylo nejmenovaným obchodníkem původnímu majiteli nabídnuto 2,2 milionů dolarů. Ten ji však neprodal. Během zimních olympijských her v roce 2010 ji majitel Gord Sharpe, který hokejku zdědil po svém dědečkovi, vložil do aukce. Nezdá se však, že by na vyvolávací cenu někdo zareagoval. To může mohou mít na svědomí jednak přemrštěné požadavky jejího majitele a druhak také existenční otázka samotné hokejky – chybí totiž jistota, zdali se skutečně jedná o nejstarší hokejku z 19. století, nebo zdali někde na světě neexistuje hokejka starší. Jednu z velice starých hokejek vlastní také Nova Scotia, který nakonec prvenství „Rutherford Stick“ může majiteli vyfouknout.

2. Dres, který nosil Geoff Hurst na Mistrovství světa ve fotbale – hodnota cca 2.300.000 britských liber

Červenou desítku, kterou nosil Sir Geoff Hurst na Mistrovství světa ve fotbale, je kultovní záležitostí téměř pro všechny fanoušky fotbalu. Ve chvíli, kdy legendární útočník měl na sobě tento dres, vstřelil pravděpodobně tři z nejvýznamnějších gólů v historii, které Anglii zajistili vítězství 4-2 nad Německem. Jeho tehdejší hattrick je označován jako technicky „dokonalý hattrick“, neboť se mu podařilo skórovat hlavou, pravou i levou nohou. Sir Geoff prodal svůj dres v roce 2000 v dražbě do rukou soukromého sběratele, který mu za něj zaplatil 91.750 britských liber. A z toho se stala velice dobrá investice, neboť o pouhých 13 let později se cena dresu odhaduje na více jak 2 miliony dolarů.

1. Původní pravidla basketballu, sepsaná Jamese Naismithem – hodnota cca $4,3 miliony

Sportovní trenér James Naismith začal během zimy roku 1891 v Y.M.C.A tréninkové škole ve Springfieldu v Massachusetts učit novou hru. Stanovená pravidla naťukal na stroji na papír, včetně takových pouček jako: „hráč s míčem nemůže běžet, ale musí ho házet z místa, na kterém ho chytí“. A z toho se stal mezinárodně uznávaný sport – basketball. V roce 2010 se z původních pravidel basketballu stala nejdražší a nejvzácnější sportovní relikvie na světě poté, co byla vydražena za 4,3 milionu dolarů.

Štítky:

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TIPY zdarma do emailu!

Infikuj se jako první!

TIPY zdarma do emailu!
TOP10SportSites
Search