TOP 10 nejlepších tenisových hráček světa
10. Angelique Kerberová
Pětadvacetiletá německá profesionální tenistka Angelique Kerberová hraje levou rukou a vzhledem k jejím hbitým pohybům je jejím oblíbeným povrchem tvrdý podklad. Původem polská hráčka ovládá vedle němčiny plynně také polštinu a angličtinu. Jejím největším úspěchem bylo dosažení semifinále na US Open v roce 2011, čtvrtfinále na French Open v roce 2012 a semifinále v ten samý rok ve Wimbledonu. V roce 2012 se taktéž probojovala do čtvrtfinále na letních olympijských hrách v Londýně.
173 cm vysoká a 68 kg vážící Kerberová hraje s tenisovou raketou Yonex a v současnosti se nachází na 10. místě žebříčku WTA, přičemž její rekord byl prozatím 5. místo, kterého dosáhla 22. října minulého roku.
9. Maria Kirilenková
Ruská profesionální tenistka Maria Kirilenková je držitelkou bronzové medaile ze čtyřhry z olympijských her v Londýně. Doposud se jí podařilo vyhrát šest WTA turnajů ve dvouhře a dvanáct WTA turnajů ve čtyřhře. V rámci okruhu ITF ukořistila tři tituly v singlu.
Mezi další úspěchy pravačky Marie Kirilenkové patří vítězství turnaje mistryň z roku 2012 a 4. místo v singlu na letních olympijských hrách v Londýně v roce 2012. Za svou dosavadní kariéru si dokázala vydělat přibližně 6 milionů dolarů, přičemž se v jejích 26 letech dá očekávat, že ten největší profesní úspěch na ni teprve čeká.
8. Caroline Wozniacka
Caroline Woznacki hovoří plynně dánsky, anglicky a polsky a v roce 2011 ji časopis Forbes označil jako druhou nejvýdělečnější atletku na světě. Další zajímavostí je, že když byla v roce 2008 vyzvána časopisem Teen Vogue k tomu, aby prozradila, které sporty provozuje vedle tenisu, Wozniacky odpověděla: „Házenou, fotbal, plavání, hru na piano a mnoho dalších věcí“. Caroline je v současné době smlouvou uvázána k Turkish Airlines´ a ve svém soukromém životě sleduje Premier League, kde je jejím oblíbeným týmem Liverpool F.C.
7. Sara Erraniova
Se svými 164 cm a 60 kg je italská profesionální tenistka Sara Erraniová nejmenší hráčkou našeho výběru. Její drobná postava vynikla například v nedávném semifinále French Open kde stanula proti Sereně Williamsové a dokázala uhrát pouhý jeden game. Výkonnostní nepoměr, který vzešel především z rozdílné tělesné konstituce těchto dvou tenistek, byl téměř směšný.
Sara Erraniová však i přes tento svůj handicap tenisovou raketu umí vzít do ruky a nadělat s ní spoustu neplechy. Tahle Italka se soustředí především na debl. Ve své dosavadní kariéře vyhrála na okruhu WTA šest turnajů v singlu a celkem devatenáct v deblu. V rámci okruhu ITF pak dvakrát bodovala ve dvouhře a šestkrát ve čtyřhře. Její partnerkou je další Italka Roberta Vinciová.
Jejími nejčerstvějšími úspěchy je například výhra ženské čtyřhry na French Open 2012, semifinálová účast ve dvouhře a výhra titulu ve čtyřhře na US Open 2012, díky čemuž se následně dostala na první místo světového žebříčku v ženské čtyřhře. V italském fedcupovém týmu debutovala v roce 2008 světovým utkáním proti Španělsku, přičemž zaznamenala výhru ve dvouhře i čtyřhře. V sezóně 2012 získala ceny WTA v kategoriích Hráčka s nejlepším zlepšením a spolu s Vinciovou se staly nejlepším deblovým párem roku. Obě byly také vyhlášeny mistryněmi světa ITF ve čtyřhře.
6. Agnieszka Radwańská
Agnieszka Radwańská je historicky první polskou tenistkou, která zvítězila na turnaji okruhu WTA ve dvouhře – to když v sezóně 2007 triumfovala na stockholmském Nordea Nordic Light Open. O rok později se jako první Polka probojovala do elitního singlového žebříčku WTA. Ve své dosavadní profesionální kariéře vyhrála na okruhu WTA celkem dvanáct turnajů ve dvouhře a dva ve čtyřhře. V rámci okruhu ITF pak získala celkem dva tituly v singlu a dva v deblu.
V polském fedcupovém týmu debutovala tahle divoška v roce 2006 a od té doby nastoupila celkem k 26 utkáním, přičemž její bilance je 23:6 v singlu a 4:1 v deblu. Polsko reprezentovala také na londýnských olympijských hrách, kde na zahajovacím ceremoniálu nesla vlajku početné polské výpravy. Tento turnaj ji však příliš nesedl – v soutěži dvojhry prohrála jako nasazená dvojka hned v prvním kole a ve čtyřhře, kterou odehrála se svou sestrou Urszulu Radwańskou vypadly v druhém kole.
První finále na grandslamu si zahrála ve Wimbledonu 2012, v němž nestačila na Američanku Serenu Williamsovou. V tom samém roce se probojovala do semifinále turnaje mistryň. V juniorské kategorii získala dva singlové Grand Slamy. V roce 2006 ji Ženská tenisová asociace vyhlásila Nováčkem roku a v roce 2011 a 2012 dostala vedle toho i ocenění „Hráčka roku podle fanoušků“.
5. Li Na
Stejně jako i Agnieszka Radwańská drží čínská tenistka Li Na několik prvenství. Mimo jiné se stala první asijskou tenisovou hráčkou, která vyhrála debla na Grand lamu. Tento titul získala na French Open v roce 2011, kde ve finále potkala Francescu Schiavoneovou, která tam svůj titul obhajovala. To však nebyl ani zdaleka poslední úspěch této jednatřicetileté Číňanky. Probojovala se také do finále Australia Open v roce 2011 a Australian Open v tomto roce. V prvním případě se ji nepodařilo přemoci Kim Clijsterovou, zatímco v tom druhém podlehla Victorii Azarenkové.
Ve své dosavadní impozantní tenisové kariéře se Li Na podařilo vyhrát sedm turnajů singlu a dva turnaje deblu na okruhu WTA. V rámci okruhu ITF pak získala devatenáct titulů v singlu a šestnáct v deblu.
V roce 2001 na Univerziádě získala hned tři zlaté medaile, přičemž triumfovala v singlu, deblu i smíšeném deblu. V čínském fedcupovém týmu debutovala v roce 1999 a od té doby v soutěži nastoupila k jednatřiceti mezistátním utkáním ve dvouhře s celkovou bilancí 27:4 a ke čtrnácti mezistátním utkáním ve čtyřhře s celkovou bilancí 8:6. Za svou dosavadní kariéru si dokázala vydělat více jak 10 milionů amerických dolarů. Hraje s raketou Babolat a její agent ji mimo jiné dojednal velice výhodné smlouvy se společnostmi Mercedes-Benz, Taikang Life Insurance a NIKE, jejíž oblečení nosila už dávno předtím.
4. Victoria Azarenka
Běloruská tenisová hráčka Victoria Azarenka je po Petře Kvitové druhou nejmladší hráčkou našeho žebříčku. Tahle hráčka je reprezentantkou své země ve Fed Cupu, olympijská vítězka a současně i bronzová medailistka z letních olympijských her v Londýně v roce 2012.
Victoria Azarenka, bývalá světová jednička, která prozatím drží celkem 21. místo v historii tenisu, když se na čele žebříčku nejlepších hráček udržela po rovných 51. týdnů, hned dvakrát vyhrála na nejvyšší grandslamové úrovni dvakrát v singlu. Poprvé na Australian Open v roce 2012 a na stejném turnaji hned o rok později. Victoria Azarenka je však všestrannou hráčkou a slaví úspěchy také v deblu. Ve smíšené čtyřhře s Maxem Mirnym vyhrála grandslamový titul na US Open 2007 a s Bobem Bryanem se jí podařilo to samé na French Open v roce 2008.
Doposud se jí podařilo ukořistit celkem šestnáct vítězství na okruhu WTA Tour a šest turnajů ve čtyřhře. Kromě toho jednou zabojovala i v singlu na okruhu WTA a u toho samého okruhu si třikrát odnesla titul i za vítězství ve čtyřhře. Ve svém domácím fedcupovém týmu odstartovala v roce 2005 a prozatím v něm odehrála celkem 15 mezistátních utkání s bilancí 10:4 v singlu a 4:1 v deblu. Její největší předností je velice silné podání a přesné údery od základní čáry, kterými se snaží kontrolovat hru.
3. Petra Kvitová
182 cm vysoká, 70 kg vážící a teprve třiadvacet let stará Petra Kvitová, která pochází z českého Bílovce, je srdeční záležitostí většiny Čechů. Tahle okatá krasavice vyniká agresivním stylem hry, ale i příjemným vystupováním, kterým k sobě přitahuje zástupy fanoušků.
Petra Kvitová vstoupila do profesionálního tenisu v roce 2006 a je tak nejmladší a nejméně zkušenou hráčkou našeho žebříčku. To ji však nebrání v tom, aby si svou hrou dokázala vydělat téměř deset milionů dolarů – na okruhu WTA vyhrála celkem deset turnajů ve dvouhře žen a v rámci okruhu ITF zvítězila v celkem sedmi singlových událostech.
Mezi její největší úspěchy rozhodně patří vítězství na Wimbledonu v roce 2011, čímž se stala prvním tenistou narozeným v 90.letech, který vyhrál turnaj „velké čtyřky“. V roce 2011 se jí taktéž podařilo pokořit Turnaj mistryň. V tom samém roce ji pak Ženská tenisová asociace vyhlásila hráčkou roku, zatímco Mezinárodní tenisová federace ji dala hold oceněním Mistryně světa v singlu.
V českém fedcupovém týmu debutovala v roce 2007 a v roce 2012 se ji s ním podařilo obhájit titul. Jako jedna z mála tenisových hráček se Petra Kvitová musí ve své kariéře potýkat s astmatem.
2. Maria Sharapová
Manželka slovenského basketbalisty Sashi Vujačiče Maria Sharapová proslula jako hráčka s nejtvrdším a nejnepříjemnějším podáním. A i když se tato skutečnost změnila po úraze jejího ramene, na žebříčku WTA se stále drží na předních pozicích.
Mezi úspěchy šestadvacetileté Marie Yuryevny Sharapové patří mimo jiné dosažení celkem sedmi Grand Slamových finále, v kterých měla úspěšnost 4-3. Původem ruská hráčka žijící na Floridě vstoupila na profesionální dráhu v 17 letech, když v roce 2004 udolala ve finále Wimbledonu Serenu Williamsovou. Další úspěchy pak na sebe nenechaly čekat – v roce 2006 vybojovala titul US Open, v roce 2008 titul Australian Open a na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 získala stříbrnou medaili.
1. Serena Williamsová
O Sereně Williamsové by se toho dalo napsat hodně. Jedná se totiž o jednu z nejlepších (pokud ne vůbec nejlepší) tenisovou hráčku historie. Ať už díky její píli, tělesné konstituci, nebo zarputilosti a hladu po vítězství, neexistuje turnaj či ocenění, kterého by Serena Williamsová nedosáhla.
Poprvé se jednatřicetiletá Američanka Serena Williamsová dostala na první místo žebříčku WTA v roce 2002 a od té doby se na špici vrátila celkem šestkrát. Naposledy se tak stalo 18. února tohoto roku, kdy se vzhledem ke svému věku stala nejstarší hráčkou v historii WTA, které se podařilo dosáhnout na světovou jedničku.
Doposud Serena Williamsová získala celkem 16 grandslamových titulů ve dvouhře, což ji řadí na čtvrté místo nejlepších hráček historie za Steffi Grafovou, Chris Evertovou a Martinou Navrátilovou. Také se jedná o jednu z pouhých šesti tenisových hráček, které se podařilo zkompletovat Grand Slam ve dvouhře a jednou z pouhých čtyř hráček, které každý z hlavních turnajů vyhrály alespoň dvakrát. A aby toho nebylo málo, na letních olympijských hrách v Londýně v roce 2012 se ji podařilo získat Zlatý Grand Slam ve dvouhře, což před ní dokázala pouze jediná tenistka – Steffi Graf. Serena Williamsová je také nejlepší vydělávající sportovkyní světa, která jen účastmi v turnajích vydělala více jak 40 milionů amerických dolarů.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
Tak Plíšková tam bude taky 😀