Sázení na tenis – Forma, fyzická kondice a zranění
Forma
Forma je něčím, co většina sázkařů v předzápasové analýze bere v potaz. Forma hráče (nebo týmu) hraje prim v každém sportu. Nicméně v tenise je vyhodnocování tohoto faktoru specifické – nemůžete se jen podívat na poměr výher a porážek za posledních pár měsíců. Musíte se podívat, proti komu daný hráč hrál. Pokud má hráč za poslední 2 měsíce 10 výher a 0 porážek proti hráčům pochybné kvality, o ničem to nevypovídá. Ale jestliže má skóre 7-3 proti hráčům, kteří jsou v top 50, pak se mu asi celkem daří (samozřejmě záleží na jeho umístění v žebříčku).
Na začátku sezóny byste formu neměli brát příliš v potaz. Během herní přestávky se může stát hodně věcí a neexistuje žádná záruka toho, že tenista bude pokračovat v dobrých/špatných výkonech, jaké podával na konci sezóny minulé.
V neposlední řadě nesmíte zapomínat na povrch. Tenisté mají s adaptací na odlišný povrch často problémy. To platí zejména pro specialisty (= hráče, kteří se zaměřují hlavně na jeden konkrétní typ povrchu). Antukoví specialisté mohou mít skvělé výsledky na antuce, ale na trávě se jim dost možná tak dobře dařit nebude. V takovém případě forma není tak moc důležitá, nicméně neměli byste ji úplně ignorovat. Více informací o roli povrchu naleznete v našem dvoudílném seriálu Povrchy kurtů – část 1 a část 2.
Fyzická kondice
Neméně důležitým faktorem je také fyzická kondice hráče. Tenisté často hrají dlouhé a fyzicky náročné zápasy. Je tedy jasné, že fyzická kondice má velký podíl na rozhodování o vítězi. Jako příklad můžeme uvést zápas Isner vs. Mahut z Wimbledonu 2010. Isner vyhrál, nicméně zkušení sázkaři věděli, že nemá zrovna nejlepší fyzickou kondici a tím pádem na něm dlouhý zápas zanechá stopy. Jeho příštím soupeřem byl Thiemo de Bakker – talentovaný (ačkoliv trochu nezkušený) nizozemský tenista. Před zápasem byl de Bakker mírným favoritem (musel také hrát dlouhý zápas, ale i tak byl jeho zápas nesrovnatelně kratší a navíc měl více času na regeneraci), nicméně sázkové kanceláře brzy začaly kurz na de Bakkera snižovat a dobře věděly, proč. John Isner přišel na kurt, ale byl tak unavený, že dokázal sotva servírovat. Thiemo de Bakker zápasem proklouzl jako nůž máslem…. a chytří sázkaři na zápasu vydělali hezké peníze.
Zranění
Stejně jako v jiných sportech, i v tenisu hraje zranění velkou roli. Nejdůležitějším (a také velice jasným) faktem je to, že hráč, který se kurty vrací po dlouhodobějším zranění, nebude minimálně ze začátku hrát tak dobře, jako hrál před zraněním. Bude trvat minimálně několik zápasů, než se hráč dostane zpátky do zápasového tempa a formy. Hráči po zranění ztrácejí sebevědomí a často pak mají horší fyzičku.
Před vsazením na konkrétní zápas musíte zanalyzovat momentální formu a fyzickou kondici obou hráčů. Tyto faktory byste neměli přeceňovat, ale ani je ignorovat. Čím více informací budete mít, tím vyšší máte šanci na úspěch.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže