Sázení na kvalifikaci o EURO 2016
Každé dva roky se v kvalifikaci utkají fotbalově „pokročilejší“ země a také země, které třeba ani nemají svoji profesionální fotbalovou ligu. Mnoho takových zemí má v týmu i hráče, kteří se fotbalem neživí a pro obživu dělají něco úplně jiného. Od velkých fotbalových národů se tak očekává, že tyto trpaslíky rozdrtí výsledkem, který bude spíš připomínat výsledek například hokejového zápasu.
V tomto článku se podíváme na posledních šest kvalifikací na velké fotbalové turnaje. Vybrali jsme si 10 zemí, které se v době psaní tohoto článku nacházejí mimo první stovku žebříčku (Moldávie, Gruzie, Makedonie, Lucembursko, Kazachstán, Malta, Lichtenštejnsko, Faerské ostrovy a San Marino), u nichž se pokusíme co nejobjektivněji zhodnotit to, jak jsou ve skutečnosti silné, respektive zda má nějaký smysl na tyto státy – třeba s handicapem – sázet.
Proč 1×2 sázky nabízejí jen malou value?
Je evidentní, že sázení na těchto deset týmů formou 1×2 sázek není příliš rozumný nápad. Proč? Protože tyto země odehrály celkem 646 kvalifikačních zápasů, ale vyhrály jich pouze 34, což je 6,48 %.
Vlivem otřesných výsledků v kvalifikačních zápasech se jednoduše nevyplatí pokládat tento typ sázek. Například takové Severní Irsko bylo na 71. místě žebříčku zemí, ale v zápase proti týmu Faerských ostrovů byl na tento tým stejně vypsán kurz 1,261.
Sázení na celkový počet branek
Sázkaři by měli vědět to, že při sázení na celkový počet branek se v tomto případě jedná o rozpětí od 3,5 branky po 6 branek. Záleží na tom, kdo zrovna proti danému fotbalovému trpaslíkovi hraje. Ale jak často zápasy končí overem a jsou rozhodnutí sázkařů ovlivněná velkými výprasky, které tito fotbaloví trpaslíci utrpěli v minulosti?
Průměrný počet branek ze zápasů těchto 10 zemí za posledních 6 kvalifikací je přesně 3,05. Ale pouze u 4 zemí průměr přesáhl číslo 3,00.
Jak se tento průměr odrazí v historických sázkových datech? Poměrně zajímavě – z celkových 646 zápasů (v nichž ve všech byly tyto země v roli outsidera) jich 59,78 % bylo under. Jasně se tak ukazuje, že trh od těchto zápasů očekával přehnaně mnoho branek. Za zmínku stojí také to, že 4 ze 6 kvalifikací měly „under zápasů“ více než 60 %. A například u takového Lichtenštejnska dopadlo jako under celých 73,5 % zápasů. Při pohledu do historických statistik sice uvidíme zápasy, které tato země prohrála výsledky 11-1, 8-0 a 8-1, nicméně tyto výsledky jsou oproti těm ostatním extrémní a jen tím pádem sázkařům pletou hlavy.
Pokud chcete úspěšně sázet na kvalifikační zápasy, musíte k jednotlivým fotbalovým trpaslíkům přistupovat objektivně. Nesmíte se nechat zaslepit tím, že v minulosti tyto týmy dostávaly obrovské nakládačky. Časy se trochu změnily a fotbal se vyrovnává. Například aktuální kvalifikační skupinu, ve které je Česká republika, vede s plným počtem bodů Island. A naši fotbalisté zatím taktéž mají plný počet bodů. Naopak giganti jako Nizozemsko nebo Turecko se trápí.
Sázení s handicapem
Zajímavého zisku lze při rozumném sázení dosáhnout i sázením s handicapem. Fotbaloví trpaslíci sice jen málokdy zaznamenají výhru, ale obvykle neprohrávají o nějak závratný počet branek. Výrazně může zamíchat kartami také domácí prostředí, které je pro tyto týmy často velice důležitým faktorem.
Vezměme si například Faerské ostrovy – tento tým je obecně brán jako obrovský outsider, nicméně během posledních 6 kvalifikací dokázal pokrýt handicap v 57,45 % případů. To znamená, že tento tým je trhem dlouhodobě podceňován.
Dokážete-li skutečnou sílu fotbalových trpaslíků odhadnout lépe, než sázkové kanceláře, můžete sázením na kvalifikační zápasy vydělat opravdu zajímavé peníze.
Co vzít v potaz?
Před sázením na zápasy fotbalových trpaslíků musí sázkaři vzít v potaz hned několik faktorů, které mohou mít na výsledky výrazný vliv.
Jak budou silné týmy reagovat na to, že hrají proti malým (slabým) zemím a očekává se od nich, že zápas přesvědčivě vyhrají? Od týmu se vždy očekává, že k zápasu přistoupí maximálně profesionálně, nicméně tak tomu vždy není. Dalšími důležitými faktory jsou marodky obou týmů, situace ve skupině, vliv cestování, stav hřiště a tak dále…
Historické statistiky ukazují, že fotbaloví trpaslíci čas od času schytají pořádný debakl, ale určitě tomu tak není vždy. Pokud chcete úspěšně sázet právě na tyto zápasy, nesmíte podlehnout nástrahám, o kterých jsme vás v tomto článku informovali. Další užitečné informace naleznete například v článku Schvalovací klam – Upřednostňování prvotních závěrů. Každý zápas musíte hodnotit individuálně. Jedině tak dosáhnete maximální objektivity a tedy nejvyšší šance na úspěch.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže