Sázení na Counter-Strike: Global Offensive (1.díl – historie, pravidla, možnosti sázení)
Co je CS:GO?
Counter-Strike: Global Offensive je multiplayerová first-person střílečka (FPS), která se točí okolo bitvy mezi dvěma týmy, teroristy a protiteroristickou jednotkou. Zápasy se hrají na minimálně 15 a půl bodu s tím, že kdo první dosáhne 16 bodů, vyhrává.
Pro výhru kola (a zisku bodu) je třeba eliminovat každého člena nepřátelského týmu a nebo splnit cíle mapy. Teroristé musí položit výbušninu dřív než uplyne čas, zatímco protiteroristická jednotka musí zabránit, aby výbušnina byla položena, zneškodnit ji v případě, že již byla položena, nebo nechat uplynout čas.
Stručná historie CS:GO
Counter-Strike vyšel v roce 1999 jako mod pro populární FPS Half-Life. Vytvořili ho dva studenti jménem Minh Le a Jess Cliffe. Od začátku vydání byl tento mód ke stažení zdarma, neboť tvůrci neočekávali, že by mohl být tak populární. K jejich překvapení se ukázalo, že o mod je obrovský zájem, takže Valve (tvůrce Half-Life) koupilo práva.
V roce 2004 série pokračovala Counter-Strike: Condition Zero, které vytvořilo Turtle Rock Studios, nicméně většina stávající komunity skončila u původní hry (u verze 1.6). Vydání Counter-Strike: Source komunitu rozdělilo na téměř 8 let – signifikantní část hráčů odešla k nové hře, která přinesla tolik žádané vylepšení fyziky. Ačkoliv v CS:S se pořádala spousta zajímavých podniků, velká část hráčů stále zůstávala u CS 1.6.
CS:GO vyšlo v roce 2012. Vytvořila ho společnost s názvem Hidden Path Entertainment, která pracovala už na post produkci Counter-Strike: Source. Cílem této hry bylo opět sjednotit konkurenční scény a prvním krokem bylo přizvání hráčů z 1.6 i Source do testovacího procesu. Při vydání se hra setkala s opatrným optimismem a chvíli trvalo, než ji část komunity přijala, ale jelikož ji Valve pravidelně (a smysluplně) aktualizovala, její obliba rostla.
Jeden z největších nárůstů popularity hry přišel v roce 2013 díky aktualizaci Arms Deal. Přinesla totiž možnost získávat a používat skiny zbraní. Tato aktualizace se stala velmi populární hlavně díky Steamu, který hráčům umožňoval obchodovat a sázet za pomoci skinů, díky čemuž se do hry přidala spousta nových hráčů.
Esportovní scéna dále rychle rostla a objevovala se spousta velkých soutěží. Mezi nejprestižnější turnaje patří CS:GO Majors, který se pořádá dvakrát ročně. Tyto turnaje sponzoruje Valve a jsou organizovány třetími stranami, jejichž sledovanost na streamovací platformě Twitch pravidelně trhá všechny rekord. Mezi soutěžící se rozdává 1 milion dolarů. Mezi organizátory, kteří hostili alespoň jeden Major, patří ESL, DreamHack, MLG, ELEAGUE, PGL, FACEIT a StarLadder.
Vyber si eSport a vsaď na nejlepší kurz. Nyní pro nové hráče bonus 300 Kč zdarma na sázení!
TipsportJaké týmy jsou nejlepší?
Jelikož CS:GO je mezi námi teprve krátkou dobu a jelikož rozdíly mezi TOP týmy nejsou zase tak velké, pořadí na prvních místech žebříčku se dost střídá. V současné chvíli mezi deset nejlepších týmů patří (přesně v tomto pořadí – od prvního do desátého týmu):
- Natus Vincere
- Astralis
- fnatic
- mousesports
- G2
- Liquid
- Evil Geniuses
- FaZe
- 100 Thieves
- Vitality
Vždy aktuální pořadí najdete na stránkách tipu hltv.org (o zdrojích pro sázení na CS:GO se rozepíšeme některém z dalších článků).
Jak se sází na CS:GO?
Vzhledem ke struktuře hry se sázení na CS:GO v podstatě neliší od sázení na tradičnější týmové sporty. Tým A hraje proti týmu B ve scénáři výhra – remíza – prohra, takže sázení funguje stejným způsobem.
Můžete vsadit na výsledek (kdo vyhraje zápas). Nabízené kurzy odrážejí vnímanou sílu obou týmů na základě historických záznamů (statistik) a situačních faktorů. Vaše výhra se bude rovnat sázce vynásobené kurzem.
Protože zápas se skládá z jednotlivých map, můžete sázet také na vítěze každé mapy. Protože mapy se liší a týmy jsou na některých mapách výrazně lepší (a naopak), šance na výhru mapy v CS:GO nemusí vždy odrážet šanci na výhru celého zápasu. Díky tomu, že pro některé bookmakery je CS:GO zatím dost neprobádaný, v této nabídce se nachází také poměrně zajímavé chyby (tj. value bety – příležitosti pro sázku s výhodou).
České sázkové kanceláře kromě sázek na vítěze zápasu nabízí také sázky na handicapy. Těmi se upravují kurzy v případě, že mezi týmy je velká nerovnováha ve schopnostech. Funguje to tak, že slabšímu týmu se dá náskok určitý počet map nebo kol. Handicapy tedy vypadají asi takto:
- forZe +1,5
- Astralis -1,5
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže