Sázení Doty podle timingu
Dotu lze sázet živě v průběhu zápasu nahodile podle vybraných hrdinů a herního času a “myslím”. Určití hrdinové mají prostředky, jak se dobře vypořádat s jinými. Nebo ochránit spojence přesně před takovými prostředky. Někteří hrdinové s herním časem vadnou, jiní se stávají silnějšími.
Tento výše nastíněný proces není lineární. Když bysme sílu jednoho týmu zakreslili do grafu, byly by tam drobné krůčky a několik málo větších skoků. Sázením podle timingu hrdinů / týmů se rozumí dopředu odhadnout, co bude největším skokem a naložit peníze na daný tým ve správný moment (obvykle pokud je hra stále vyrovnaná, nebo je můj favorit v nevýhodě -> chci dobrý kurz). Největším skokem bude zakoupení specifického předmětu či dosažení určitého levlu, kdy často vidíme, že tým provede jeden prudký útok a hru zvrátí.
Abych navnadil k čtení dále: V předchozí metě (TI 2019) se objevil build Aghanim Scepter + Divine Rapier na hrdinu Phantom Assasin. Myslím, že je stále validní. Bylo možné jej vsadit sice jenom dvakrát. Zato v obou případech vyhrál i poté, co na tým byl vypsaný kurz >10. V obou případech se jednalo o tým Vici Gaming.
Sázení podle timingu je tedy obvykle: a) dosažení určitého levlu levlu na konkrétním hrdinovi, b) zakoupení speciálního předmětu, či jeho dropnutí z neutrálního creepa c) speciálně lze uvažovat i o zničení klíčových věží / ward
Důležité je rozumět principu. Nehodit sázku v živém zápase ve více méně náhodném čase, ale vybrat si herní čas, kdy je pravděpodobnost na obrat nejvyšší. Podle tohoto principu se dá udělat velmi dobrá sázka na každém cca čtvrtém zápase. Uvedu pro lepší pochopení příklady z posledních verzí, a kdy tento timing není vhodné vsadit.
Nejčastější předměty, které lze takto použít, jsou: Scythe of Vyse, Aghanim’s Scepter, Black King Bar a nově si myslím, že také Abyssal Blade.
Outworld Devourer – Scythe of Vyse + Blink
– Outworld Devourer je late game hrdina, který ztrácí efektivitu, když si nepřátelský tým pořídí imunitu vůči magii. S předmětem Scythe of Vyse jednak získává velké množství many, od kterého se vypočítává poškození jeho ultimátní schopnosti, a jednak způsob, jak protivníkovi znemožnit aktivaci imunity. Blink umožňuje Scythe rychle a nečekaně zahrát i z větší vzdálenosti.
– Vyvaroval bych se sázení tohoto timingu a) proti hrdinům, kteří zlepšují rozhled rozhled týmu, jako je Slark, Beastmaster, Zeus, protože OD potřebuje mít na svůj cíl dohled a musí vědět i, kde se nachází zbytek nepřátelského týmu a b) proti hrdinům se stunem, který proráží imunitu vůči magii a lze zahrát z velké vzdálenosti, jako je Beastmaster, Batrider a c) hrdinům s možností záchrany na velkou vzdálenost, jako je Vengeful Spirit, Oracle a další
Disruptor – Aghanim’s Scepter
– Disruptorova ultimátní schopnost s Aghanimem zabraňuje nejen používání schopností, ale také používání předmětů včetně Black King Baru, který propůjčuje hrdinům imunitu vůči magii. Žádný z hrdinů nedokáže efektivně bojovat bez schopností a předmětů současně.
– Tento timing má smysl hrát pouze tehdy, když je pravděpodobné, že se Disruptorovi podaří ultimátní schopnost zahrát dříve, než protivník aktivuje imunitu vůči magii. Nejběžnější způsob, jak to udělat, je si spolu s ním vzít hrdinu Naga Siren.
Enigma – Black King Bar + Blink
– Enigma s blinkem může lépe a z nečekaných úhlů vyvolávat černé díry. Black King Bar zastavuje většinu prostředků, které černou díru mohou zastavit.
– Tuto kombinaci nemá smysl hrát, pokud má protivník více způsobů, jak z bezpečné vzdálenosti černou díru zastavit i skrz imunitu vůči magii, příkladem budiž Beastmaster, Puck s Aghanimem, Vengeful Spirit, Abyssal Blade. Rovněž nemá smysl na tuto kombinaci sázet, pokud má protivník způsob, jak zabránit poškozování jeho hrdinů v černé díře – Naga Siren, nebo pokud tým nemá dostatečné poškození.
Hrdinové s iluzemi – Heart of Tarrasque
– Naga Siren, Phantom Lancer a Chaos Knight se spoléhají v boji na poškození svých iluzí. Heart of Tarrasque jim razantně zvyšuje životnost.
– Byl bych opatrný, pokud má protivník příliš mnoho prostředků, jak se s iluzemi i přes jejich zvýšenou odolnost vypořádat. K takové situaci dochází, když je hrdina vybrán příliš brzo v draftovací fázi.
Ember Spirit – Aghanim’s Scepter + lvl 25
– Ember Spiritův Aghanim’s Scepter zvyšuje počet remnantů, jejich dosah a rychlost, s jakou se Ember Spirit na jejich pozici přesune. Level 25 snižuje čas, za který se remnanti obnoví. Pokud má Ember Spirit level 25 i Aghanim, pohybuje se na mapě mnohem rychleji, než jakýkoliv jiný hrdina.
– Tento timing má smysl vsadit tehdy, pokud tým nijak výrazně neprohrává, ale často se stává, že nepřátelští hrdinové unikají z týmového boje s nízkým životem.
Ursa – Abyssal Blade (+ Black King Bar)
– Ursa nově nepotřebuje blink, Q mu dává skok a Abyssal Blade je svým způsobem také blink, současně zastunuje i cíle imunní vůči magii. Hrdiny s nižšími životy, kteří v boji spoléhají na skákání sem a tam, jako je Weaver, Ember Spirit, Storm Spirit, může okamžitý stun zaskočit nepřipravené. Předměty narozdíl od schopností navíc nemají animaci, takže omráčit Storm Spirita Abyssalem by neměl být problém. Abyssal může způsobit problém i Tinkerovi, pokud se nejedná o opravdového profesionála. Black King Bar může být nutný pro to, aby vše mohl Ursa plynule zahrát.
– Tento timing nemá smysl sázet, pokud nepřátelští hrdinové z jakéhokoliv důvodu nemají problém 3 – 4 sekundy stunu přežít.
Morphling – Aghanim’s Scepter + Black King Bar + Earthshaker
– Jedná se o ukázku z už prošlé mety post TI 2019. Earthshaker v týmu s Morphlingem potřeboval Aghanim a BKB. Když se mu podařilo tyto dva předměty získat, dokázal obrátit v podstatě jakýkoliv zápas. Morphling na sebe vzal podobu Shakera, ale měl větší dosah jeho schopností a s jeho W dokázal udělit většinu hrdinů na pár ran.
– Sázení v současné metě bych se vyvaroval.
Io – Aghanim’s Scepter + lvl 15
– Carry Io byla pro OG v několika mapách vítězná strategie. Aghanim Iovi vylepšoval W, které najednou zpomalovalo a udělovalo magické poškození. S talentem na levlu 15 se zvýšilo poškození a Aghanim umožnil mít tuto schopnost trvale aktivní. Do získání předmětu tým obvykle prohrával, po jeho zakoupení obrátil všechny hry, kde se tato kombinace objevila.
Ursa – zničení věží v blízkosti Roshana
– Ursa je nejlepší hrdina na zabití Roshana. Musí mít ale oblast pod kontrolou, aby ho protivník při “roshanování” nenapadl a Aegis neukradl. Zničení dvou nejbližších věží (mid, safelane pro Dire, mid, offlane pro Radiant), které vede k odstranění nejbližších ward v okolí a rozmístění vlastních, mu zabití Roshana umožňuje. První Roshan často zahýbe s kurzy, ale zárukou vítězství není, proto může být dobré po jeho zabití sázku pojistit.
Pro ukázku jsem uvedl několik příkladů. Outworld Devourer se Scythe of Vyse přetrvává dlouhodobě napříč metami, zatímco některé, ty nejlepší, jsou validní pouze po nějaký omezený čas. Takové se sází lépe, protože bookmakerům a jejich algoritmům chvíli trvá, než si skutečné síly předměty / levlu všimnou. Jeden konkrétní předmět s velkým vlivem se ale objeví jenom v přibližně každé čtvrté hře. Nejlépe se to sází, když se hraje několik zápasů současně. Tam lze přímo v reálném čase porovnávat, v kterém bude největší zlom způsobený právě konkrétním předmětem.
Pokud je stream zápasu zpožděný, lze spočítat příchod daného předmětu do hry na základě průměrného zlata za minutu krát délka zpoždění v minutách.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže