Psychologie sázení – Jste liška nebo ježek?
Snaha o vylepšování vašich sázkařských dovedností je vlastně honbou za přesnějšími předpověďmi. Jedná se o výzvu přesahující hazard – tento koncept se dá aplikovat na finančnictví, městské plánování, politiku a tak dále. Koncept jednoduše ukazuje, jakým způsobem myslíme.
Řecký poeta Archilochus řekl, že „lišky ví mnoho věcí, zatímco ježek ví jednu velkou věc.“ Od jeho prohlášení uplynula dlouhá doba – během níž mnoho filozofů tento koncept rozšířilo až do bodu, kdy bylo prohlášeno, že lidé mohou být obecně charakterizováni jako lišky nebo ježci.
Sledovat přesnost předpovědí není jednoduché. Nicméně existuje muž, který tak činil více než dvě dekády. Philip Tetlock strávil 20 let zaznamenáváním předpovědí zástupců vlády, profesorů, žurnalistů a politiků. Z jeho záznamů (obsahujících více než 28 000 předpovědí) vyplývá, že předpovědi těchto „odborníků“ mají jen o něco málo vyšší úspěšnost, než jakou by měly při čistě náhodných výrocích. Svou práci a přístup k tomuto konceptu shrnul ve své knize „Expert Political Judgement? How good is it? How can we know?“ (Expertní politický úsudek? Jak dobrý je? Jak to můžeme vědět?)
Tetlock nepsal o všech osobách, které učinily nějakou předpověď, ale místo toho se snažil odlišit charakteristiky, které identifikovaly někoho lépe „vybaveného“ k činění přesných (nebo aspoň relativně přesných) předpovědí. Tyto charakteristiky jsou univerzální – je jedno, jestli se jedná o komplexní politické rozhodnutí nebo snahu o konzistentní předpovědi výsledků sportovních událostí.
Shrnout Tetlockovu práci v několika slovech není úplně jednoduché, nicméně pro účely sportovního sázení je klíčovým soustředění se na přemýšlení správným způsobem.
Pojďme se podívat na důležité charakteristiky, jimiž lišky a ježci oplývají.
Lišky
- Široký záběr – Lišky využívají nápadů z širokého spektra vědních oborů.
- Přizpůsobivost – Pokud vše nejde podle plánu, lišky vymyslí nový přístup k věci.
- Sebekritika – Lišky jsou ochotné přijímat své chyby a adaptovat se. Na základě nových informací klidně změní celý model.
- Tolerance komplexity – Lišky akceptují, že svět je velice komplexní a některé věci nelze zjednodušit.
- Opatrnost – Předpovědi lišek jsou založeny na pravděpodobnosti a dalších pevných (většinou matematických) konceptech.
- Empiričnost – Lišky vždy preferují pozorovatelná data před teoretickými úvahami.
Ježci
- Specializace – Ježci se často oddají jednomu či dvěma velkým problémům, zbytek ignorují.
- Neochvějnost – Nová data jsou využita k vylepšení původního modelu. Jen velice zřídka ježek přijde s kompletně novým modelem.
- Tvrdohlavost – Ježci si nepřipouští své chyby, v případě neúspěchu si myslí, že prostě jen měli smůlu.
- Hledání řádu – Ježci vždy hledají vzorce chování, podle nichž se následně orientují.
- Sebevědomí – Ježci jen velice výjimečně mění svou pozici.
- Ideologičnost – Přístup ke konceptu předpovídání budoucích událostí je odvozen z pohledu na svět. Na ten se ježci dívají jako na velice obsáhlý.
Shrnutí
Jak sami vidíte, přístup lišek je mrštnější. Takové lidí dokáží měnící se okolnosti zapracovat do svých předpovědí. Tento koncept ještě rozšiřují a doplňují tzv. „Bayesian“ – jedná se o metody ohledně pravděpodobnosti a statistiky pojmenované po Thomasi Bayesovi.
Jeho teorém využívá procesu vyhodnocení toho, co už víte o pravděpodobnosti budoucí události a následně testuje dopad nově objevených informací. Bayes byl anglickým presbyteriánským ministrem žijícím v 18. století, nicméně skoro jistě byl liška.
Samozřejmě, že liščí přístup není neomylný. Každý se občas zmýlí. Klíčem je využití přístupu, který maximalizuje vaše šance na to, že odhad provedete správně.
Takže, jste liška nebo ježek? Pokud si na tuto otázku upřímně odpovíte a následně budete pracovat na svých slabinách (ale zároveň budete samozřejmě rozvíjet i své silné stránky), stanete se úspěšnějšími sázkaři.
PS: Další články zaměřené na psychologii sázení naleznete v naší sekci Psychologie.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže