Psychologie sázení – Efekt ukotvení
Co efekt ukotvení znamená?
Jedná se o efekt, díky kterému mají lidé tendenci při rozhodování příliš lpět (či se „ukotvit“) na jedné konkrétní informaci. Často se jedná hned o první informaci, kterou o dané věci získáme. Pokud se tak stane, další získané informace budeme interpretovat tak, aby korespondovaly s ukotvenou informací, což (negativně) ovlivní náš proces rozhodování.
Každodenním příkladem efektu ukotvení může být nákup ojetého auta. Pokud se budeme při určování hodnoty soustředit výhradně na to, kolik km auto najezdilo a v jakém roce bylo vyrobeno, místo toho, abychom také vzali v potaz to, jak se o auto předešlý majitel staral a jaký je jeho stav, stali jsme se obětí efektu ukotvení.
Efekt ukotvení v sázení
Efekt ukotvení je poměrně dost podobný efektu rámování. Pokud se podíváme na příklad se zápasem Manchesteru United a Chelsea, který jsme v článku o efektu rámování probírali, zjistíme, že zranění důležitých hráčů MU je relevantní informací, která zvyšuje šance Chelsea na výhru. Ale jsou zranění opravdu tak klíčová, že by (byť ne úplně 100%) zajišťovala Chelsea výhru? Rozhodně ne – v potaz je třeba vzít nespočet dalších faktorů, takže pokud byste sázeli jen kvůli zraněním, opět by na vině byl efekt ukotvení.
Efekt ukotvení ve sportovním sázení hraje velice důležitou roli, jelikož hodně často je právě tento efektem důvodem toho, že sázkař klade až příliš velký důraz na jednu informaci, vlivem čehož potlačuje do pozadí jiné (často ještě důležitější) informace. Ve výše uvedeném případě sázkař přikládá přehnanou důležitost zraněním hráčů MU, ale neuvědomuje si, že tým typu MU bude mít dostatečně široký kádr na to, aby díry v sestavě bez větších problémů zalepil.
Jak se efektu ukotvení vyvarovat?
Ano, je pravda, že ne všechny informace jsou stejně důležité, nicméně efekt ukotvení často zapůsobí ve spojitosti s první informací, kterou získáte. To rozhodně nechcete. Při provádění předzápasové analýzy se musíte soustředit na to, abyste zápas zanalyzovali co nejobjektivněji.
Další články o lidské mysli a sázení hledejte v sekci Psychologie.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže