Psychologie sázení – Efekt rozjetého vlaku
Základem úspěchu je kritické myšlení, důkladná analýza a dobrý úsudek. Bohužel ale existuje celá řada stavů mysli, vlivem kterých je rozhodnutí daného člověka podvědomě negativně ovlivněno.
Co je efekt rozjetého vlaku?
Tento jev je založen na lidské povaze. Obecně se totiž snažíme nevstupovat do konfliktů (hlavně proti většině). Díky tomuto jevu zaznamenávají úspěch třeba nejrůznější diety. Když na trh přijde nová dieta, lidé postupně naskakují do rozjetého vlaku (vlivem „skvělých recenzí“) .. až do okamžiku, kdy praskne bublina.
Za přijímaní obecných názorů může pravá část lidského mozku. Levá část mozku vyhodnocuje fakta, kdežto v pravé části se nacházejí centra, která inklinují k obecně rozšířeným názorům. Neříkáme, že se člověk musí odlišovat ve všem a neustále se stavět do opozice, nicméně naskočit do rozjetého vlaku nebo „přidat se ke stádu“ určitě není vhodné vždy – rozhodně to není vhodné například v sázení.
Vztah efektu rozjetého vlaku k sázení
Kolikrát jste už provedli důkladnou předzápasovou analýzu, díky které jste došli k určitému závěru? A kolikrát jste se potom podívali na nějaké sázkařské fórum, kde plno lidí sázelo na pravý opak toho, k čemu jste došli vy? Asi se vám to stalo už mockrát. A pokud nemáte chladnou hlavu a nejste si svými analýzami 100% jistí, dost možná to způsobilo změnu vašeho názoru = naskočili jste do rozjetého vlaku. Hodiny aktivity levé části mozku byly přetlačeny pětiminutovým skenováním informací skrze pravou část mozku…
Samozřejmě byste měli vyhodnotit důvody sázkařů k takovému tipu, ale neměli byste ztrácet důvěru ve svou analýzu.
A bývá ještě hůř…
Tento jev se ještě umocňuje v případě, že se jedná o nějaký důležitý zápas – například finále Ligy mistrů, Superbowl, nějaké mistrovství světa a tak dále. Takové události jsou ostře sledovány médii, takže na každém kroku narazíte na názory odborníků (kteří ne vždy jsou tak velkými odborníky) a nejrůznější analýzy. Názory i analýzy mohou sloužit jako zdroj nějakých zajímavých informací, ale rozhodně byste je neměli brát jako dogmata. Posbírejte co nejvíce objektivních informací a proveďte si svou vlastní analýzu.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže