Představení ATP French Open: Kdo vyhraje?
Jak jistě sami moc dobře víte, grandslamové zápasy se hrají na tři vítězné sety, což znamená až pět setů v řadě. Finalisté během 14 dní odehrají celkem sedm extrémně dlouhých zápasů v řadě.
Z toho vyplývá, že zásadním aspektem pro rozhodování, na koho při French Open vsadit je fyzická kondice hráče. Kritickým měřítkem je přitom počet zápasů, které má hráč odehrané a taktéž počet setů, které v předchozích zápasech odehráli.
Obecné podmínky na Stadionu Rolanda Garrose, jako je například vysoká vlhkost vzduchu, nebo silné odchylky v tvrdosti a kvalitě kurtu, jsou naprosto průměrné, podle nich se tedy ve většině případů rozhodovat nelze.
Může French Open vyhrát Nadal?
Rafael Nadal v minulém roce vyhrál hned sedmkrát. Jeho rekordy na Roland Garros přitom stouply na 66 – 1. Jediný tenista, který ho ve finále French Open porazil je Robin Söderling. Stalo se tak v roce 2009 (od té doby se Robin Söderling léčí s mononukleózou a jeho návrat na okruh ATP je dosti nejistý).
V letošním roce Nadala už dvakrát porazil celkem rozporuplný, nedůsledný hráč Fabio Fognini. Ve finále Monte Carlo a Madrid Masters navíc poměrně jednoduše prohrál se světovou jedničkou Novakem Djokovičem a se světovou trojkou Andym Murraym.
Prohrát se světovou jedničkou a trojkou je sice normální, sázkaři by ovšem rozhodně měli vzít v potaz dvě prohry s Fogninim. Při prvním setkání v Riu Nadal nevyužil celkem 9 break pointů, v Barceloně potom zahodil rovných 14 break pointů, zatímco Fognini vyhrál 8 break pointů jen v průběhu dvou setů. Ještě o něco horší je skutečnost, že Nadal ztratil celkem 6 break pointů v řadě, což je na této úrovni opravdu neslýchané.
Pokud budete vycházet z těchto poznatků, sázka na vítězství Nadala ve French Open je velice riskantní a to zvlášť při kurzech, které jsou na tohoto hráče vypsané. Na druhou stranu, stále se jedná o hráče světové špičky a jako takového ho musíme respektovat.
Vítěze AT French Open naznačuje historie
Do finále French Open se za celou dobu existence turnaje probojovali pouze dva hráči stojící mimo aktuální tenisovou TOP pětku. V roce 2009 to byl Robin Söderling (toho času 23. na světě), který ve finále podlehl Rogeru Federerovi. Nenasazený Mariaono Puerta pak v roce 2005 podlehl Nadalovi ve 4 setech.
To naznačuje, že nejlepší hráči světa mají na French Open obrovskou výhodu. Sázkaři, kteří jsou zvyklí sázet na výhru outsiderů, nebo alespoň hráčů mimo TOP 5 by pak měli být velmi opatrní.
Tabulka níže obsahuje informace o procentuální úspěšnosti držení svého servisu, využití break pointu i kombinované úspěšnosti za posledních 18 měsíců při hře na antuce:
Elitní trojka – Nadal, Djokovič a Nishikori
Z tabulky výše je patrné, že elitní trojkou jsou Nadal, Djokoviš a Nishikori. Tito hráči přitom mají kombinovanou procentuální úspěšnost nad 120%, díky čemuž významně odskakují od další trojice, které se budeme věnovat níže.
Vzhledem k výsledkům na Roland Garros, i vzhledem k celkovým výsledkům je stále těžké nevěřit, že by turnaj mohl vyhrát Nadal. I přestože jeho procentuální úspěšnost na antuce je stále vyšší, mnoho sázkových kanceláří za favorita považuje Djokoviče. Aktuální tenisová jednička tento rok prohrála pouze 2 z 31 odehraných utkání a těší se ohromné formě.
O výhře Djokoviče na French Open je však stále třeba pochybovat, neboť se jedná o titul, který mu zatím stále uniká. Pouhých osm grandslamových vítězství je kromě toho velmi slabým odvarem jeho formy v posledních 5 letech.
Kei Nishikori se v posledních několika týdnech ohromně zlepšil a určitě si na vítězství bude věřit, takže by mohl být dobrou volbou. A to zvlášť v případě, že ho sázkové kanceláře považují až za 4. favorita. Vedle Nadala a Djokoviče ho předběhl i Andy Murray.
Murray, Ferrer a Federer
Andy Murray vyhrál v Madridu, což byl jeho první Masters triumf na antuce a zároveň i dobrá příprava na Roland Garros. Pro Murrayho bude klíčové, aby se s horšími hráči dokázal vypořádat co nejrychleji a pošetřil energii na pozdější fázi turnaje. Právě kvůli fyzickému vyčerpání vybouchl Murray loni proti Nadalovi – skotský hráč se do finále propracoval přes Gaela Monfilse, když za stavu 0-2 zdánlivě ztracené utkání dokázal zvrátit na svou stranu v pětisetovém utkání.
Ferrer a Federer jsou také kvalitní hráči, oba však mají svá omezení. Hlavním problémem Ferrera je samotný fakt, že bojuje proti špičkovým hráčům na špičkovém turnaji. Federerovi by pak největší problém mohl dělat pětisetový formát turnaje a jeho fyzická kondice.
Čilič, Wawrinka a Berdych
Stejně jako šestý hráč světa Miloš Raonič, který kvůli zranění do turnaje vůbec nenastoupí, má i Marin Čilič vážné zdravotní problémy, respektive dostává se do tenisu po zranění a jeho forma vůbec není taková, jaká by měla být.
Švýcar Stanislas Wawrinka tento rok řeší vážné osobní problémy (již podruhé odešel od manželky a jejich pětileté dcery), což se na jeho výkonech na kurtu podepisuje, ať už se proti tomu odvolává nebo ne.
Krajan Tomáš Berdych má z této trojice na vítězství Roland Garrose zdaleka nejlepší vyhlídky, i když jeho statistiky proti hráčích na aktuální špičce ATP nemá zrovna moc dobré výsledky.
Překvapit by mohl Roberto Bautista-Agut, Fabio Fognini a Nick Kyrgios, kteří mají svorně velmi dobré statistiky, co se týče držení svého podání/breaknutí soupeřova servisu. Tyto hráče byste měli zvážit minimálně při hře proti méně zkušeným tenistům.
Nedávné výsledky Grigora Dimitrova, Jo-Wilfrieda Tsongy a Richarda Gasqueta při hře proti tenisové špičce jsou špatné, takže si jen těžko představujeme, že by v turnaji mohli nějak zahrozit.
Na konec musíme zdůraznit, že sázení na Grand Slamové turnaje je velmi odlišné od sázení na třísetové ATP zápasy. V tomto případě jsou podrobné statistiky a přehled o aktuální fyzické kondici a průběhu předchozích zápasů hráčů mnohem důležitější než při sázení na jakákoliv jiná tenisová utkání.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže