Pravděpodobnost v sázení: 3. Pravidla násobení
Naučíte se, jak definovat společnou pravděpodobnost dvou událostí, jak rozlišovat mezi závislými a nezávislými proměnnými a nakonec se naučíte také spočítat společnou pravděpodobnost jakéhokoliv počtu nezávislých událostí.
Speciální pravidlo násobení
Předem vás upozorňujeme, že se budeme zvlášť dívat na nezávislé a závislé události.
Nezávislé události
Při výpočtu sázkové pravděpodobnosti si speciální pravidlo násobení vyžaduje to, aby byly dvě události – A a B – nezávislé. To znamená, že výsledek jedné události nemá žádný vliv na výsledek té druhé a naopak. Pokud chceme najít tuto pravděpodobnost, jednoduše spolu vynásobíme pravděpodobnosti jednotlivých událostí.
Příklad nezávislé události
Můžeme si například 2x hodit mincí. Za použití logiky zjistíme, že při každém hodu je šance na daný výsledek 50 % a že předešlý výsledek nijak neovlivňuje náš další hod.
Jak už jsme řekli výše, jednoduše obě pravděpodobnosti vynásobíme. Pravděpodobnost toho, že padne panna, je v každém případě 50 %, což nám dává tento vzorec: P = 0,5 x 0,5 = 0,25 = 25 % šance na to, že ve dvou po sobě následujících hodech mincí padne panna.
Rychlý pohled na varianty nezávislých událostí
Jen pro jistotu: Stejné pravidlo násobení bychom použili pro libovolné množství nezávislých událostí. Důležité je jen to, aby výsledek jedné události nemohl mít žádný vliv na výsledek druhé, třetí, čtvrté a tak dále. Tyto události samozřejmě mohou mít různé pravděpodobnosti – nemusí je mít stejné, jako tomu bylo u našeho příkladu s hodem mincí.
Závislé události
V tomto případě mluvíme o událostech, jejichž výsledky se nějakým způsobem ovlivňují.
Příklad závislé události
Řekněme, že vlastníte software vyhledávající potenciální value bety. Tento software monitoruje nabídku jednotlivých sázkových kanceláří a má průměrně 80% úspěšnost v případě hledání value 5%+. Našli jste 25 sázek, které splňují vaše sázková kritéria. Jednu z těchto sázek jste si vytáhli bokem pro manuální analýzu. V tomto okamžiku existuje 5/25 = 1/5 = 20% šance na to, že po manuální analýze tuto sázku shrnete ze stolu.
Jestliže nebude vaše kritéria splňovat první sázka, v případě druhé sázky je už šance na neúspěch nižší, konkrétně jen 4/24 = 1/6 = 16,67 %. Druhá sázka má tedy už 83,33% šanci na to, že splňuje vaše kritéria a vy opravdu půjdete a vsadíte si (například u Fortuny, který nabízí sázku bez rizika ve výši až 500 Kč zdarma).
Pravidlo násobení zde generalizuje podmíněná pravděpodobnost.
Generální pravidlo násobení
Generální pravidlo násobení je používáno k nalezení společné pravděpodobnosti toho, že se dvě události odehrají jedna po druhé.
Matematický zápas má tuto podobu: P (A a B) = P (A) x P (B|A) nebo P (A a B) = P (B) x P (A|B).
Vzorec můžete vidět jako pravděpodobnost události A a B = pravděpodobnost toho, že se stane A x pravděpodobnost toho, že se stane B za podmínky, že se stalo A, nebo: pravděpodobnost události A a B = pravděpodobnost toho, že se tane B x pravděpodobnost toho, že se stane A za podmínky, že se stalo B.
Příklad:
Zůstaneme u software na vyhledávání value betů. Jaká je pravděpodobnost toho, že první dvě vybrané sázky z celkového počtu (25) ve výsledku nebudou value bety?
Pravděpodobnost toho, že první sázka není value betem, je P (A) = 5/25. V případě druhé sázky se pravděpodobnost snížila na P (B) = 4/24. Pokud přemýšlíte nad tím, proč je B 4/24, je to z toho důvodu, že software má 80% úspěšnost a z celkového počtu sázek jsme jednu vzali, takže jich zbylo jen 24. A hurá na výpočet:
P (A a B) = P (A) x P (B|A) = 5/25 x 4/24 = 200/600 = 0,0333 = 3,33 %. Šance na to, že první dvě vybrané sázky nebudou value bety, je pouhých 3,33 %!
Jak sami vidíte, matematický postup není nijak složitý. Pokud ale ještě nemáte koncept plně zvládnutý, vyzkoušejte si pár podobných příkladů (klidně i s větším počtem událostí).
Pro tři události by vzorec vypadal takto: P (A a B a C) = P (A) x P (B|A) x P (C|A a B). Pokud bychom opět použili příklad s programem na vyhledávaní value betů u sázkovek, dostali bychom výsledek 5/25 x 4/24 x 3/23 = 60/13800 = 0,0043 = 0,43 %.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže