Pokročilá pravděpodobnost v sázení
Nepřijdete o žádné důležité informace. Naučíte se vše, co potřebujete a zároveň vám do hlavy nebudeme cpát žádné zbytečnosti. Náročné výpočty můžeme nechat matematikům, pro sázkaře by totiž byly naprosto zbytečné J.
V druhé úrovni naší Školy sázení jste se poměrně jedinečným způsobem seznámili s rolí Pravděpodobnosti ve sportovním sázení. Účelem této lekce bylo, seznámit vás se základními principy, na které v této lekci plynule navážeme.
Co vám sázkové kurzy ve skutečnosti říkají?
Každý sázkový kurz je ve skutečnosti ukazatelem pravděpodobnosti daného scénáře. Pokud je velká šance na to, že tým A vyhraje, pak na tento tým dostanete nízký kurz. Pokud je tým A outsiderem, kurz na něj bude naopak dost vysoký. Měli byste se držet základních typů sázek a vyhýbat se různým „exotickým“ nabídkám sázkových kanceláří. Jednoduše totiž neexistuje žádný pravdivější ukazatel pravděpodobnosti na výhru jednotlivých hráčů (či týmů).
Jak se kurzy počítají?
Dobrá, už víme, že pravděpodobnost určuje kurzy, ale asi zatím nevíte, jak se kurzy vytvářejí. Skutečnost je taková, že bookmakeři sesbírají maximum dostupných informací a statistických údajů, které následně vyhodnotí. Často ale přidávají i svou vlastní intuici.
Matematikou vytváření kurzů se v této lekci nijak zvlášť zabývat nebudeme. Je velice složitá a drtivé většině čtenářů tohoto článku by nebyla žádným způsobem užitečná. Dokud se nestanete skutečnými profesionálními sázkaři, snažte se vše dělat co nejjednodušeji.
Jak spočítat hodnotu kurzu, nebo svůj kurz se dočtete v článku Jednoduchý návod jak vsadit s výhodou (value bet)
Čteme kurzy s pravděpodobností v mysli
Nyní už byste měli být schopní „dešifrovat“ to, co říkají kurzy. Pokud bude v zápase nějaký velký favorit, kurz na něj bude nízký. Pokud má tým jen malou šanci na výhru, kurz bude naopak vysoký. Pojďme se podívat na příklady kurzů a společně je přeložit do „jazyka pravděpodobnosti.“
Příklad:
Nejjednodušším způsobem, jak vysvětlit pravděpodobnost je, podívat se na zápas, ve kterém mají oba týmy stejnou šanci na výhru, takže sázkové kanceláře na oba nabízejí kurz 2,00. To znamená, že pravděpodobnost výhry jednoho i druhého týmu je 50 %. Žádný tým nemá navrch, jedná se prakticky o hod mincí.
Pravděpodobnost z kurzů vypočítáme velice snadno. Vydělíme číslo 100 daným kurzem. Tímto způsobem získáme pravděpodobnost daného týmu či hráče na výhru v zápasu.
V příkladě nahoře mají oba týmy kurz 2,00. Vzorec tedy vypadá takto:
100 / 2 = 50 neboli 50% šance na výhru
Nyní se pojďme podívat na příklad z NHL, v němž Chicago hraje proti New Yorku.
Chicago Blackhawks 1,30
New York Rangers 4,35
Pravděpodobnost výhry Chicaga Blackhawks = 100 / 1,30 = 77 %
Pravděpodobnost výhry New York Rangers = 100 / 4,35 = 23 %
Kurzy ale mohou být vypočítány i čistě na základě poptávky. Tímto způsobem často fungují různé sázkové burzy, kde nesázíte proti sázkovce, ale proti jinému sázkaři. Typickém příkladem sázkové burzy je Betfair.
Dvě pravděpodobnosti dohromady dávají 100 %
V příkladu výše můžete vidět, že dvě pravděpodobnosti výhry dávají dohromady 100 %. U sportů, v nichž je možné, aby zápas dopadl remízou, bude výsledku 100 % dosaženo ze tří pravděpodobností (výhra týmu A, remíza, výhra týmu B). U sázkových kanceláří často narazíte na kurzy, které dohromady dají více jak 100 %. Po sečtení pravděpodobností dojdete např. k číslu 103 % (viz. příklad). V takovém případě se jedná o marži sázkovky. Právě odsud proudí zisk sázkovek – nehledě na výsledek dané sázky.
Příklad sázkovky s marží:
Chicago Blackhawks 1,25
New York Rangers 4,30
Pravděpodobnost výhry Chicaga Blackhawks = 100 / 1,25 = 80 %
Pravděpodobnost výhry New York Rangers = 100 / 4,30 = 23 %
Součet je 103%
Jste na dobré cestě k tomu, stát se úspěšnými sázkaři
Pokud jste to v naší Škole sázení dotáhli až sem, asi to opravdu se sázením myslíte vážně! A to znamená, že jste na nejlepší možné cestě k tomu, abyste se stali úspěšnými sázkaři a jednoho dne se sázením třeba i živili.
Jak jsme slíbili, naše diskuze ohledně „pokročilé“ pravděpodobnosti nebyla nijak náročná na pochopení, což je hlavním cílem celého kurzu. Nicméně pořád se máte hodně co učit! Pokračovat budeme tím, že vám představíme základy psychologie sázení.
Pokud ale chcete ještě více rozšířit své znalosti ohledně role pravděpodobnosti v sázení, doporučujeme sérii článků Pravděpodobnost v sázení 1 / Pravděpodobnost v sázení 2 / Pravděpodobnost v sázení 3.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
U sázkových kanceláří často narazíte na kurzy, které dohromady dají méně než 100 %. Po sečtení pravděpodobností dojdete např. k číslu 97 %. V takovém případě se jedná o marži sázkovky.
Podľa mňa to je hlúposť ak by súčet bol menší ako 100% tak stavkove by skrachovali …súčet musí byť vždy vyšši ako 100%…priklad hod mincou šance 50 na 50 fair kurz 2,00-2,00(50%-50%)…podľa vášho tvrdenia by to muselo vyzerať takto ak by súčet kurzov mal byť menší ako 100% kurzi by museli byť vypisáne takto 2,05- 2,05(49%+49%=98%)….kurzi stavkovej s maržou budu vyzerať takto 1,95 – 1,95 (51%+51%=102%)….vždy platí čim vyšší kurz tym menšia pravdepodobnosť a nie naopak
Děkujeme za upozornění, opraveno.