Poissonova analýza – Rozhodne semifinále LM venkovní gól?
Nízký počet branek následuje historický vzorec
Letošní ročník LM se chýlí ke konci, přičemž stejně jako v minulých letech, i letos jsou góly spíše vzácností. Od začátku tohoto tisíciletí proběhlo 30 prvních zápasů semifinále. Celých 21 zápasů vyprodukovalo méně než 2,5 branky. A pouze v devíti zápasech padlo více než 2,5 branky. Tím pádem bezbranková remíza Chelsea s Atlétikem a těsná jednobranková výhra Realu nad Bayernem pokračují v dlouhodobých trendech.
Nízký počet branek (zejména v boji mezi Chelsea a Atlétikem) znamená, že venkovní branka může hrát zásadní roli v rozhodování o tom, který z týmů postoupí do finále soutěže. Důležitost role venkovní branky pak logicky ovlivňuje kurzy, takže chytří sázkaři tento faktor rozhodně nebudou ignorovat.
Role venkovní branky
Férovost tohoto konceptu byla už několikrát zpochybňována, naposledy trenérem Wengerem poté, co v ročníku LM 2012/2013 jeho Arsenal nepostoupil poté, co s Bayernem v součtu obou zápasů hrál 3-3, ale díky venkovním brankám postoupil právě Bayern, který nakonec vyhrál celou soutěž.
Ať už tak či onak, obě strany si jsou pravidel vědomy a mají stejné podmínky. A pokud by bylo třeba v druhém semifinálovém zápase přistoupit k prodloužení, příležitost hostů k vstřelení venkovní branky vyvažuje extra 30 minut domácí výhody domácího týmu.
Poissonova analýza – Chelsea vs. Atlétiko
V Chelsea patrně panují smíšené pocity. Bezbranková remíza 0-0, kterou si anglický tým přivezl ze Španělska, je sice dobrým výsledkem, nicméně hráči Chelsea mají jistě na paměti to, že stejný výsledek si v semifinále LM 2008/2009 přivezli z Barcelony, ale nedokázali jej v druhém zápase semifinále zužitkovat.
Abychom prozkoumali šance Chelsea, můžeme užít Poissonův přístup k zanalyzování možných výsledků zápasu, který se bude hrát už tuto středu. Budeme sledovat, které výsledky posunují do finále Chelsea a které naopak nahrávají Atlétiku, podle čehož budeme ve finále moci zjistit, který tým má větší celkovou šanci na postup.
Atlétiko momentálně vede španělskou ligu, zatímco Chelsea v anglické PL pravděpodobně skončí až na třetím místě (i navzdory výhře v Liverpoolu). Tím pádem můžeme říct, že španělský tým je o něco lepší, což potvrzují i kurzy na výhru domácích týmů v obou zápasech semifinále.
Sázkové kanceláře dávaly v domácím zápase Atlétiku 49% šanci na to, že Chelsea porazí. V nadcházejícím zápase ale dávají domácí Chelsea jen 43% šanci na to, že porazí Atlétiko. Uvážit je třeba také to, že do zápasu nemůže nastoupit Petr Čech a otazník visí také nad Johnem Terrym.
Pokud Chelsea zápas vyhraje jakýmkoliv skóre během základních 90ti minut, postoupí do finále. Nevýhodou anglického týmu je však to, že nevstřelil venkovní branku, takže jakákoliv remíza, při které oba týmy vstřelí alespoň jednu branku, posunuje do finále španělský tým. Bezbranková remíza by vyústila v prodloužení.
Tím pádem musíme rozebrat celkové šance na remízu za použití Poissonovy distribuce. V principu se jedná o to, že vezmeme průměrný počet očekávaných vstřelených branek obou týmů a vypočítáme pravděpodobnost toho, že tým daný počet branek skutečně vstřelí.
Vzhledem k několika drobným úpravám (například lehkému podcenění pravděpodobnosti remíz), můžeme zkombinovat pravděpodobnosti toho, že ani jeden tým nevstřelí branku, a ve výsledku získáme pravděpodobnost toho, že zápas po 90ti minutách skončí výsledkem 0-0. Obdobně můžeme postupovat i u remíz 1-1, 2-2 a výše. Použitím tohoto postupu uvidíme dopad bezbrankové remízy v prvním zápase na postupové naděje Chelsea.
Celkově je pravděpodobnost bezbrankové remízy po 90ti minutách hry cca 28 %. U dvou zhruba vyrovnaných týmů se vždy jedná o hodnotu kolem 30 %, takže necelá třetina zápasů bude bezbranková. Takový výsledek Chelsea zajistí prodloužení. Nicméně nějakých 70 % remíz posunuje do finále Atlétiko (nejpravděpodobnější je pak remíza 1-1).
Nevýhoda, v které se Chelsea ocitla kvůli toho, že nedokázala ve Španělsku vstřelit branku, by pokračovala i v případném prodloužení. Šance Chelsea na výhru po prodloužení je opět cca 30 %. Pravděpodobnost toho, že stav bude po prodloužení stále nerozhodný, je 50 %. Chelsea tak má 80% šanci na to, že v semifinále dojde na penalty, ve kterých se Chelsea konečně zbaví nevýhody kvůli nevstřelené brance venku. Je však otázkou, jestli José Mourinho chce, aby zápas rozhodly penalty – Petr Čech je totiž zraněný a do zápasu nezasáhne. Je otázka, jak moc Mourinho důvěřuje náhradnímu brankáři.
Nyní následuje sekvence potenciálních výsledků, přičemž u každého z nich je přiložena i pravděpodobnost postupu Chelsea nebo Atlétika do finále (odvozeno z Poissonovy metody). Chelsea sice ve Španělsku neprohrála, nicméně díky bezbrankovému stavu bude ve středu ve výhodnější pozici Atlétiko.
Chelsea se do finále může dostat buď tak, že vyhraje po 90ti minutách hry (cca 43% šance) nebo tak, že po 90ti minutách hry bude skóre 0-0 a anglický tým následně vyhraje v prodloužení (cca 2,5% šance). Třetí možností je pak vítězství po penaltách (cca 1,6% šance). Sečteme-li všechny tři hodnoty, zjistíme, že šance Chelsea na postup je 47,1 %. Atlétiko je tak v mírné výhodě.
Real má poměrně velkou výhodu
Celý proces můžeme zopakovat i pro druhé semifinále, v němž o postup bojují Real Madrid a Bayern Mnichov. Real doma vyhrál 1-0, díky čemuž má poměrně velkou výhodu. Ta spočívá také v tom, že Bayern nevstřelil venkovní branku, takže jakákoliv prohra o jednu branku posune dál Real. Výjimkou je pouze prohra 1-0, čímž by bylo vše naprosto vyrovnané a prodlužovalo by se.
Aby Real Madrid postoupil, stačí mu jakákoliv remíza nebo hromada různých proher s rozdílem jedné branky. Kromě toho má Real šance i v prodloužení a penaltovém rozstřelu, takže ve výsledku má zhruba 60% šanci na postup (a to do procentuální šance nezapočítáváme smrtící protiútoky tohoto týmu, s nimiž si Bayern nedokázal poradit).
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže