Podle nové studie je ročně „prodáno“ 23 tenisových zápasů
K neobvyklému chování na trhu prý docházelo i při Wimbledonu, French Open a Australian Open.
Studie bohužel blíže neidentifikovala zápasy, které měly být ovlivněny a v době psaní tohoto článků se k tématu nevyjádřili představitelé tenisových svazů (vlastně se vyjádřili – v tom smyslu, že danou věc nehodlají komentovat). V současnosti existují orgány, které prošetřují potenciálně zmanipulované zápasy, což přináší ovoce – od roku 2011 už byla na základě předešlého vyšetřování pozastavena činnost hned devíti hráčům
Studie zanalyzovala přes 6 tisíc zápasů v rozmezí dvou let
V rámci výzkumu bylo zanalyzováno 6 204 zápasů prvních kol v rámci mužské i ženské tour v období mezi lety 2011 a 2013. Studie, jejímiž autory jsou Ryan Rodenberg (profesor předmětu Sportovní právo na Florida State University) a Elihu Feustel (profesionální tenisový sázkař), sledovala sázkové kurzy, které se vymykaly z normy stanovené na základě dvou prediktivních modelů. Modely používaly data z předchozích zápasů k určení pravděpodobnosti výhry každého hráče. Studie přišla na to, že ve 20 případech se sázkový kurz od kurzu stanoveného minimálně jedním z modelů před startem zápasu odchýlil o 16-29 procent. U zbylých tří případů byl kurz vychýlen o 13-15 %.
Všechny zápasy nemusely být zmanipulovány
Autoři studie ve shrnutí své práce upozorňují na to, že navzdory výsledkům jejich analýzy nemusely být všechny zápasy zmanipulovány. Ve hře je totiž spousta dalších faktorů, které sice jsou proti pravidlům, ale nejedná se o přímou manipulaci s výsledkem. Jako příklad uvádějí situaci, kdy se mezi určitý okruh lidí dostane například jinak tajná informace o zranění či nemoci jednoho z hráčů.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže