Největší chyby při hodnocení baseballových nadhazovačů
Upřednostňování dlouhodobých výsledků před krátkodobými
V průběhu sezóny se nadhazovačova ruka unaví a může projít různými fázemi. Někteří nadhazovači začnou dobře, ale postupně ochladnou. Naopak jiní nadhazovači začnou špatnými výsledky, ale v průběhu sezóny se rozhází. Každý nadhazovač je jiný, ale téměř všichni budou mít během sezóny světlejší a temnější chvilky.
Při pohledu do celkových statistik se tyto rozdíly jednoduše přehlížejí. Pokud nadhazovač zkraje sezóny házel špatně, zlepšující se forma v polovině sezóny v celkových statistikách snadno zapadne. A naopak. Nadhazovač, který po silném vstupu do sezóny hází naprosto příšerně, bude v celkových statistikách stále vypadat skvěle. Já osobně dávám při sázení na baseball přednost výkonu v posledních třech zápasech spíše než celkovým statistikám.
Přehnaná reakce na jedno špatné představení
Pokud se podíváte na předešlé statistiky zápasů všech minulých vítězů Cy Young, najdete u každého z nich jednu věc – všichni měli během roku špatné zápasy. Bez ohledu na to, jak dobrý je startovní nadhazovač, bude mít dny, kdy se nebude cítit dobře a jeho neodpalovatelné nadhozy se najednou budou odpalovat mnohem lépe. Nezkušení sázkaři mají tendenci po mizerném nadhozu ve hře panikařit a předpokládat, že je to známka větších problémů. Jeden špatný zápas není ukazatelem ničeho jiného než toho, že nadhazovač měl špatný den. Přehnaná reakce v takové situaci může být chybná. Špatné výkony v několika zápasech za sebou mohou být trendem, na který se vyplatí reagovat, ale jeden zápas trend nevytváří.
Přeceňování ERA
O ERA se hodně píše. Jedná se o snadno pochopitelnou statistiku, takže na ni média hodně spoléhají a veřejnost ji považuje za alfu a omegu veškerého baseballového dění. ERA však přináší několik problémů, kvůli čemuž by s ní sázkaři měli nakládat obezřetně.
Největším problémem je, že existuje celá řada faktorů, které jsou zcela mimo kontrolu nadhazovačů a které mohou mít vliv na jejich ERA. Pokud se nadhazovač v poslední době potká s velmi slabými týmy, bude mít v krátkodobějším horizontu velmi dobré ERA bez ohledu na jeho skutečný výkon. ERA je tedy hodně ovlivňováno rozpisem zápasů a to platí hlavně zkraje sezóny. Nadhazovač také může vykazovat horší statistiku, pokud hraje před horší obranou. ERA zkrátka není spolehlivý ukazatel kvality nadhazovače.
Přeceňování počtu strikeoutů
Strikeouty jsou sexy. Všichni milují nadhazovače, kteří dokážou míček propálit skrz hráče i jeho pálku. Zápas plný strikeoutů se vždycky dostane do zpráv. Samy o sobě však strikeouty nemají pro sázkaře zvláštní význam. Strikeout je pro nadhazovače užitečný, ale více strikeoutů nemusí nutně znamenat lepšího nadhazovače. V některých případech nadhazovač kvůli strikeoutům obětuje jiné aspekty.
Chytří sázkaři vědí, že by se neměli nechat svést strikeouty. Existují způsoby, které o efektivitě nadhazovače vypovídají spolehlivěji, například statistika poměru k/BB.
Ignorování průběhu konkrétních zápasů
Efektivita nadhazovače je do značné míry určována baseballovým týmem, proti kterému nadhazuje. Příležitostí sázkaři na to mají značně specifický názor, když předpokládají, že nadhazovač se bude více snažit proti dobře pálícímu týmu jak proti slabé skupině pálkařů. V tomhle je ovšem třeba jít trošku do hloubky.
I ten nejlepší nadhazovač může mít problémy proti slabému týmu, což může být způsobeno třeba faktem, že v daném týmu je hodně leváků. Nadhazovač s fly bally si povede lépe na velkém hřišti atd.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže