Nebezpečí při vyhodnocování pravděpodobnosti pomocí intuice
Mnoho sázkařů nevyhodnocuje hodnotu sázky podle její Expected Value (EV), ale namísto toho berou v potaz jen to, jak se cítí ohledně potenciální návratnosti sázky. Zkuste například ohodnotit níže uvedené nárůsty vaší šance na výhru 1 milionu USD:
Vaše šance na výhru $1 000 000 se zvýší o 5 %. V kterém z níže uvedených příkladů bude nárůst nejvíce výrazný?
- Šance se zvýší z 0 na 5 %.
- Šance se zvýší z 5 na 10 %.
- Šance se zvýší z 60 na 65 %.
- Šance se zvýší z 95 na 100 %.
Ačkoliv všechny výše uvedené možnosti pracují se stejnou kvantitativní změnou (5% zvýšením šance), každá z možností produkuje jiný kvalitativní dojem. Jinými slovy, každá možnost v člověku vzbuzuje jinou emocionální reakci.
Možnost A zvýší vaši šanci na výhru $1 000 000 z 0 % na 5 %. A ačkoliv se jedná jen o malou změnu, je tato změna naprosto zásadní – posunuje totiž vaši šanci na výhru z nereálné sféry do té reálné. Jedná se tedy o zásadní spouštěč pozitivních emocí. Tento pocit je znám jako Efekt možnosti, který obecně vede sázkaře k sázení na události, které jsou sice krajně nepravděpodobné, ale přece jen možné (a v případě výhry nabízejí ohromný zisk).
S možností D se stává vaše výhra jistotou, čímž zaniká Efekt možnosti a vzniká Efekt jistoty. Události, u kterých je vysoce pravděpodobné to, že se stanou, však bývají (zejména ve světě sázení) podceněny a proto jim sázkaři nevěnují velkou pozornost (například sázení s kurzem 1,05 a podobně).
Živá představivost aneb mentální klam
Nehledě na výhody pracování s pravděpodobností sázkaři stále mají tendenci sázet na tým A proti týmu B prostě jen proto, že věří v to, že tým A vyhraje. Jedná se o prostou víru, která není podložena analýzou a fakty.
Studie ukázaly, že velký podíl na tomto klamu má lidská představivost. Pokud si například představíte, že vyhrajete v loterii a začnete přemýšlet o tom, co byste si za vyhrané peníze koupili, stanete se obětí klamu – najednou totiž začnete více věřit v to, že opravdu můžete vyhrát. Šance na to, že vyhrajete, je však pořád stejně mizivá jako před pěti minutami.
Tento princip se vztahuje i na sázení – sázení na váš oblíbený tým či oblíbeného hráče je špatné proto, že vaše emocionální pouto generuje živější představy ohledně vytouženého výsledku. Sami tak „tlačíte míč do branky“ a přeceňujete pravděpodobnost toho, že zápas opravdu skončí dle vašich představ.
Role frazeologie
Mozek sázkaře ovlivňuje také to, jak je daná událost vypsaná u sázkové kanceláře. Pokud je daná sázková událost vypsaná jako „Hráč A proti zbytku pole“ a v jiné sázkové kanceláři je vypsaná jako „Hráč A proti hráči B, hráči C, hráči D, hráči E,“ sázkaři budou mít tendenci sázet spíše v prvním případě. V tom druhém totiž vidí, že hráč A bude muset porazit hned 4 konkrétní soupeře, kdežto frazeologie použitá v prvním případě vede ke kognitivnímu přecenění šance na jeho úspěch.
Shrnutí
V průběhu rozhodovacího procesu na vás mnoho faktorů působí podvědomě. Tyto faktory jsou ale ve většině případů nežádoucí. Při sportovním sázení byste se tak měli soustředit na surová fakta – základem je důkladně provedená předzápasová analýza. Intuice a emoce v „byznysu“ jen zřídkakdy přinesou něco dobrého.
Chcete se hodit do latě? Přečtěte si i další články ze sekce Psychologie.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže