Může ve fotbalu minulost předpovídat budoucnost?
(Ne)relevantnost statistik
Jistě víte, že před každým zápasem fotbaloví komentátoři s nadšením vyprávějí o výsledcích předešlých vzájemných zápasů daných týmů: „Toto Londýnské derby je perfektně vyrovnané! Každý tým 46x vyhrál a 46x vzájemný zápas skončil remízou.“ nebo „Manchester United už proti (vložte jméno týmu) neprohrál celých 10 let!“ Jsou tyto statistiky opravdu relevantní vzhledem k tomu, co se ve skutečnosti odehraje na hřišti? Skutečnost je taková, že jsou často mnohem méně relevantní, než si myslíme.
Kdybychom mohli změřit každý možný faktor, který ovlivnil výsledek fotbalového zápasu, vůbec bychom minulost nepotřebovali. Jednoduše bychom pro každý tým sečetli všechny faktory a jasně bychom věděli, jak zápas dopadne. Ve skutečnosti ale samozřejmě všechny důležité faktory spočítat nemůžeme – dokonce ani nevíme, kolik těchto relevantních faktorů dohromady je. Navzdory tomu je ale snaha o „výpočet“ všech faktorů správným přístupem.
Jak už jsme ale poznamenali, tento ideál je nedosažitelný, takže nám musí pomoct minulost. Pokud toho o daném zápasu mnoho nevíme, pohled do historie (na statistiky) nám může výrazně pomoci. Snadno můžeme zjistit, zda se v zápasech daných týmů neopakuje určitá událost (např. udělení červené karty, přemíra žlutých karet a tak dále).
Přesto je ale třeba mít na vědomí, že fotbalové zápasy nejsou v dlouhodobém měřítku stabilním procesem, což znamená, že se na minulost můžeme spoléhat jen do určité míry. Kdybychom se například podívali na zápas Manchester United vs. West Bromwich Albion, podle historických statistik bychom zjistili, že MU proti tomuto týmu doma ještě nikdy neprohrál. Jestliže bychom se plně spoléhali na minulost, usoudili bychom, že WBA má 0% šanci na výhru. To je ale samozřejmě hloupost – do předzápasové analýzy musíme zahrnout celou řadu dalších skutečností. Například to, že WBA v minulém týdnu drtivě porazil Sunderland, zatímco MU prohrál proti Aston Ville. Dále je samozřejmě třeba mít na vědomí to, který z hráčů je zraněný, jaké je (bude) počasí a tak dále… svou roli jistě hraje i faktor štěstí.
Historie hraje určitou roli
Klíčem k úspěchu je zkombinování informací z minulosti a současnosti. Otázkou pak zůstává „Jak daleko do minulosti bychom se měli vydat?“ Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Měli bychom se vydat pouze do nedávné minulosti. Statistiky ze zápasu mezi MU a WBA, který se odehrál před dvaceti lety, pro nás v současnosti nemají žádný význam. Relevantní nejsou ani výsledky staré třeba 5 let. Relevantní informace nám poskytne hlavně analýza 5-10 či možná dokonce 20ti posledních zápasů každého týmu. Naším úkolem je, zpětně zanalyzovat tyto zápasy tak, aby nám poskytly nějaké nové a užitečné informace.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže