Může se z Lipska stát druhý Leicester?
Často se stává, že tým nečekaně navštíví výborná forma, která po určitou dobu pozvedne jeho výsledky. Takové situace jsou ve většině případů neudržitelné a nakonec dochází k návratu do původního stavu.
Neschopnost udržet formu po delší časové období dobře ilustruje pohled do statistik. Přitom ale nejsou směrodatné samotné výsledky, jako spíše počet šancí, které si tým během zápasu dokázal vytvořit, počet střel na bránu atd. Výsledky samotné totiž mohou být ovlivněny krátkodobým štěstím.
Štěstí vs. schopnosti
Zlatan Ibrahimovič nedávno s jistotou prohlásil, že pokud se bude držet na místech zakončení, dřív nebo později mu góly do branky zase začnou padat. A měl pravdu. Média sice mluvila o poklesu formy, jenže si neuvědomila, že v rukou měla jen velmi malý vzorek případů (v porovnání s celou jeho hvězdnou kariérou).
I když tedy počet gólů ve srovnání s příležitostmi, kterých se Zlatanovi v poslední sezóně dostalo, může naznačovat, že se švédský útočník v posledních zápasech prostě neumí trefit, skutečnost je taková, že vzorek může ovlivňovat prostá náhoda.
Stoke do Premier League vstoupilo jako nejžhavější favorit na okamžitý návrat do Championship. Jenže i přestože ho většina soupeřů přestřílí a většina prediktivních modelů mu předpovídá rychlý konec, vždycky se dokáže s lehkostí vyhnout sestupovým místům.
Tým Stoke dlouho těžil z malého hřiště, dlouhých hodů, které mu vždycky dokázaly připravit mnoho kvalitních šancí na gól, a z velmi šikovného obranného valu. V poslední době sice došlo k částečnému oslabení této taktiky, protože ji většina týmů prokoukla a dokázala se ji přizpůsobit, zkušenosti Ricardo Fullera a síla v rukou Roryho Delapa však stále přináší ovoce.
Případ jménem Leicester City
Většina z vás má jistě ještě v hlavě památné tažení Leicesteru City v Premier League v sezóně 2015/16, kdy byl považován za jednoho z největších favoritů na sestup.
O 10 měsíců později se jako vítězové nemohli pochlubit statistikami, na něž jsme zvyklí u úspěšných týmů.
Nedominovali v držení míče, jako se to stává Arsenalu nebo Barceloně, a ani nevládli tabulce počtu střel na bránu.
Nicméně díky pečlivému držení systému a pravděpodobně i díky štědré dávce štěstí dokázali dobře bránit a v některých případech přecházet do nebezpečných brejků (to co neměli v kvantitě vynahrazovali kvalitou).
Měli štěstí i v poměrně běžném smyslu – celou sezónu se jim vyhýbalo zranění a v zápase často kopali penaltu. V mnoha statistických modelech byl ale podceňován jejich rychlý útok. Přisuzovat výhru Leicesteru pouhému štěstí by proto bylo naprosto špatné.
Za úspěchem Leicesteru stálo především obrovské zlepšení a neobvyklá taktika.
Co mají společného Lipsko a Leicester?
Posledním překvapením fotbalového světa je RB Lipsko, které do zimní pauzy vstoupilo na druhém místě Bundesligy. Úspěch Lipska má s úspěchem Leicesteru něco společného.
Tak především Bayern Mnichov v této sezóně kvůli nevýrazným výkonům Bundeslize nedominuje tak sveřepě, jako se to stávalo v předchozích sezónách. V sezóně 2015/16 na tom byl podobně výkon Manchesteru United a zejména Chelsea v Premier League.
Vyřazení z Německého poháru znamená pro Lipsko o 8 odehraných zápasů méně (než Bayern) a šířka kádru umožnila prohloubit jeho netradiční styl intenzivního napadání. Netradiční přístup ke hře může Lipsku pomáhat, dokud to hráči nepřeženou s jeho používáním a dokud se s ním soupeři blíž neseznámí.
Může Lipsko vyhrát Bundesligu?
Ve většině tradičních statistik se Lipsko jeví jako možný aspirant na umístění mezi TOP 5 týmy, nikoliv jako možná aspirant na výhru Bundesligy.
Lipsko je v současné době 3. nejlepším týmem v počtu vstřelených gólů i 3. nejlepším týmem v počtu gólů obdržených. Jeho brankový rozdíl se potom řadí na 2. místo žebříčku. A má také 2. největší podíl střel ve svých zápasech hned za Bayernem.
Tyto statistiky by obstály i v porovnání s Leicesterem, který v polovině sezóny 2015/16 byl na 4. místě brankového rozdílu a přibližně v polovině tabulky obdržených gólů. Jenže zatímco Leicester měl ve svých řadách Vardyho a Mahreze a jejich výbornou formu a pak také nadbytek pokutových kopů, Lipsko se na nic takového (zatím) spolehnout nemůže.
Do Lipska v současné době plynou velké peníze, které by týmu do budoucna měly zajistit účast mezi první pěti týmy. Skvělá práce s mládeží slibuje, že tým má před sebou skvělé roky. Jenže k aktuálnímu úspěchu by potřebovali i trochu toho štěstí.
Před zimní přestávkou mělo Lipsko na Bayern ztrátu 3 bodů. Jenže Lišky v minulé sezóně v tu samou chvíli už seděly na vrcholu tabulky s 5 bodovým náskokem.
Lipsko je tým s inovativní taktikou, který se vyplatí sledovat, minimálně v následujících několika letech. K současnému úspěchu mu dopomohlo hlavně využívání nedostatků druhých, nikoliv jeho talent či finanční investice.
Není pravděpodobné, že by Lipsko v sezóně 2016/17 Bundesligu vyhrálo, ale na druhou stranu, to samé jsme si mysleli i o Leicesteru předtím, než se mu podařilo vyhrát Premier League.
Zdroj: Pinnacle Sports
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
Z Lipska se může stát druhý Leicester, ale nestane protože Bundesligu vyhraje pro změnu Bayern, nale jinak teda klobouk dolu před RB Lipsko…… já osobně bych jim to přál, ale asi je to nad jejich sílyna možnosti, uvidíme.
já taky, nějak moc nechápu tu nevraživost vůči tomuto týmu v Německu… chápal bych to kdyby nově vzniklý klub skočil hned od první ligy ale oni si to vybojovali už od nižších lig
No přesně tak, závist že se jim daří a těm ostatním ne. K tomu taky majitel RB, ale to je jejich věc.