Může sázkař potlačit náhodu?
Před několika lety jsme na našem webu publikovali článek o iluzi kontroly a nesprávném výkladu nesmyslných výsledků v sesbíraných údajích, které jsou ve své podstatě náhodné, nekontrolovatelné a nepředvídatelné.
Naše samoúčelné přisuzování zkreslení má navíc na svědomí, že úspěchy v předpovídání výsledků s mnohem větší pravděpodobností přisoudíme vnitřním atributům (jsem zkušený sázkař a k úspěšné sázce mě dovedly mé schopnosti), zatímco neúspěchy zase atributům vnějším (prostě jsem měl smůlu).
Přestože toužíme po kontrole nepředvídatelných událostí, sportovní sázení je ve skutečnosti (stejně jako předpověď počasí nebo vývoje na akciovém trhu) z podstaty věci velmi nejisté podnikání, kde je vývoj hry komplexní, chaotický a vzhledem k zasazení do kvantového světa téměř nepředvídatelný.
Samozřejmě, většina sázkařů si toho je moc dobře vědoma, že štěstí se na našich výsledcích může hodně podepsat a rozhodnout o tom, zdali vyhrajeme či prohrajeme. Otázkou je, jak moc štěstí ovlivňuje výsledky v případě, že se sázení věnujeme delší časové údobí?
Toho můžeme docílit třeba tím, že dáme dohromady časové série hypotetických sázkových výnosů z reálných kurzů. Díky tomu zjistíme, jak se liší v různých časových obdobích. Sázkové kurzy přitom představují pouze odhadovanou návratnost pro naše očekávání (očekávanou hodnotu).
Moudrost sázení davu se postará o to, že tyto průměrné kurzy budou sloužit jako poměrně spolehlivý indikátor „skutečné“ pravděpodobnosti. Náhoda ovšem zajistí, že výsledky se od idealizovaného očekávání trhu často budou lišit. Pojďme se podívat na to, jak.
První časová osa (níže) vykresluje průměrnou návratnost (ROI) sázek v rámci 10 utkání pro výhru domácího týmu, remízu i výhru hostů a to v rámci anglické Premier League mezi sezónami 2005/06 až 2014/15.
- yield = výnos v %
- bets = počet sázek
Reálné sázkové kurzy vycházejí z reálných tržních průměrných kurzů, z nichž byla odstraněná marže sázkovek.
Jak můžete sami vidět, časová série je plná šumu. Není žádným překvapením, že většina sázkařů chápe a uznává, že v malém vzorku řekněme 30 sázek, mohou neočekávané výsledky způsobit významný odklon od očekávání a to až k hodnotě 0%.
Pokud například díky štěstí vyhrají úplní outsideři, výška návratnosti vyskočí hodně nahoru, zatímco pokud vyhrají naprostí favorité, kteří nabízejí mnohem nižší kurzy, návratnost se znovu bude vracet k nule.
I přesto by někteří z vás mohli být překvapení až 50% kolísáním v rozsahu. Kdybyste po 30 sázkách vykázali výnos 50%, mohli byste to přičíst svým dovednostem nebo jenom štěstí?
Na druhou stranu, pokud byste byli 30% ve ztrátě (-30%), měli byste si myslet, že jste měli smůlu, nebo byste měli očekávat regresi k průměru?
Druhá časová osa ukazuje klouzavý průměr výnosů v sérii 100 zápasů. Stále v ní přetrvává značná náhodná variabilita (něco přes 20%) okolo hranice rentability. Největší odchylkou bylo monstrózních 23,5% v rámci 300 sázek.
- yield = výnos v %
- bets = počet sázek
Jak byste se po takovém výsledku cítili? Jako šťastlivci, nebo byste každému říkali, že jste našel svatý grál sportovního sázení?
A konečně máme vzorek 1000 zápasů. I v něm se nachází zbytky náhodné variability. Pamatujte, že 1000 zápasů se rovná 3000 sázek (sázíme vždy pro výhru, remízu i prohru).
- yield = výnos v %
- bets = počet sázek
Drtivá většina sázkařů sází v průběhu několik období. A i přestože je vzorek dat tak velký, za určité časové údobí stejně můžeme narazit na odchylku v řádu několika procent.
Na tomto místě by se dalo argumentovat, že tato analýza je spíše akademická. Nikdo slepě nesází na výhru domácích, remízu a výhru hostů, takže je to skutečně pravda. Nicméně pokud vezmete jakýkoliv vzorek vaší vlastní sázkové série, budete schopni najít v něm stejnou náhodnou variabilitu výnosů.
Klíčovým poselstvím tohoto článku je přitom toto: Budete-li schopni ukázat po 300 sázkách výnos v hodnotě 20% a po 3000 sázkách výnos 4%, ještě to nemusí znamenat, že za to můžou vaše dovednosti. Pokud ve sportu nebudete schopni odhalit přesnou míru náhody a to v rámci všech časových období, může se vám stát, že své štěstí budete zaměňovat za dovednosti.
Chytří sázkaři vědí, že ačkoliv jsou v předvídání sportovních výsledků opravdu dobří, většina toho, co se v zápase stane, může být dílem náhody.
Zdroj: Pinnacle Sports
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže