Mají „větší“ týmy výhodu ve vánočních zápasech Premier League?
Pro hráče je velice důležitý odpočinek mezi zápasy. V tomto období ale mají času na regeneraci naprosté minimum. Jak tato situace ovlivňuje hráče a výsledky zápasů? A dokáží zde sázkaři získat výhodu?
Ronald Koeman, který trénuje Southampton, už upozorňoval na problémy spojené s tak rychlým sledem zápasů, přičemž jeho obavy jsou podložené studiemi ohledně doby regenerace, které provedli Raymond Verheijen a Omar Chaudhuri.
Od roku 2002 zhruba 75 % zápasů odehraných během svátků zahrnuje týmy, které měly stejně dlouhou dobu na regeneraci. Vesměs se tak nekoná něco podobného, jako například po zápasech evropských soutěží, kdy jeden tým může hrát zápas například už za dva dny, kdežto jiný třeba až za 5 dní.
Tato situace rovněž naznačuje to, že týmy s širšími kádry jsou ve výhodě, jelikož mají více hráčů na každý post, ale hlavně také proto, že jsou na toto hektické tempo zvyklé díky tomu, že se pravidelně účastní evropských soutěží a jejich kalendář je hodně nabitý, takže si hráči pořád udržují zápasovou „ostrost.“ Logicky by se jim tak v těchto dnech mělo dařit více, než jejich méně movitějším soupeřům. Ale opravdu je to tak jednoduché?
Opravdu lepší týmy získávají více bodů?
Během svátků se jim však vede ještě lépe – podle statistik získávají 2,6 bodu za zápas. Existuje tedy důkaz toho, že top týmy se dokáží nejlépe vyrovnat se zkrácenými pauzami mezi jednotlivými zápasy.
Problémem je to, že v našem případě pracujeme s hodně malým statistickým vzorkem. Top týmy za posledních 10 let odehrály méně než 30 zápasů, které od sebe byly odděleny pouze jedním dnem odpočinku. Při vyhodnocování těchto dat by tak sázkaři neměli ignorovat důležitost náhody nebo losu (toho, proti jak náročnému soupeři se daný top tým postaví).
Implied odds naznačují, že 17 ze 26 takových zápasů, odehraných za poslední dekádu, by skončilo vítězstvím silnějšího týmu. Ve skutečnosti ale top týmy vyhrály hned 22 ze 26 zápasů, což je působivých 84,6 % zápasů. Pro sázkové účely však potřebujeme vědět to, zda tato „přehnaná“ výkonnost top týmů vznikla náhodou nebo systematickým podceňováním favoritů ze strany bookmakerů.
Ačkoliv mají sázkaři rádi jistotu, musí se mnohem častěji spokojit s „pouhou“ pravděpodobností konkrétního scénáře. Můžeme nasimulovat všech 26 odehraných zápasů společně s tehdejšími kurzy, abychom viděli, jak často top týmy vyhrají alespoň 22 zápasů.
Jak vidíte v grafu výše, top týmy dokázaly vyhrát 22 (či více) zápasů ze 26 v pouhém 1,6 % simulací. Minulost může – jako vždy – nabídnout jen obecný směr budoucích událostí a jelikož jsou výsledky našich simulací tak extrémní, můžeme si začít myslet, že vypsané kurzy nepřesně odrážely skutečné šance týmů. Takže kdybyste tyto sázkové příležitosti rozpoznali a vsadili byste si na ně, měli byste výhodu.
Pokud se ale zaměříme na hlavní otázku tohoto článku, nacházíme poměrně přesvědčivou odpověď. Ano, vypadá to tak, že rychlý sled zápasů má negativní dopad na výkonnost menších týmů a naopak pomáhá týmům s širokým kádrem.
Jaký to má dopad na vaše sázení?
Pro top týmy se jedná o mimořádně plodné období, nicméně v jiných ohledech jsou tyto zápasy srovnatelné se zbytkem roku – počet branek a střel je obvykle totožný, jako u zápasů ve zbytku ročníku.
Naše simulace byla poměrně extrémní a její výsledky se nejspíše v budoucnu hned nezopakují, takže tento článek berte pouze jako jedno z vodítek. Nadále provádějte kvalitní předzápasové analýzy a hledejte týmy, které podle vás sázkové kanceláře podceňují. Momentální období přeje silným týmům, ale ve fotbale není nikdy nic dopředu dáno.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže