Sázení dle koeficientu UEFA na Ligu mistrů
Co je koeficient UEFA?
Koeficient UEFA určuje jak dobře nebo špatně si daný klub počíná v soutěžích pod hlavičkou UEFA, tedy v Lize mistrů a Evropské lize. Body se přidělují na základě výsledků v jednotlivých zápasech, ale i dle postupu v dané soutěži.
Body lze získat za výhru v utkání (2 body), remízu (1 bod), kvalifikování se do skupinové fáze (4 body), kvalifikace do vyřazovací části (5 bodů) a dále postupem do čtvrtfinále, semifinále i finále (1 bod za každé kolo). Nejvíce je možné v jedné sezoně získat 38 bodů.
Aktuální žebříček evropských pohárů naleznete ZDE.
Zásadní jsou body koeficientu při losování skupinových fází. Dle bodů totiž týmy připadnou do jednoho ze čtyř košů, ze kterých se následně losují skupiny. Tento koeficient bere v úvahu však jen posledních pět sezon. Koeficient poukazuje především na to, jak se týmu v poslední době daří to, jakou má reálně formu a ambice na trofeje v letošním roce z koeficientu vyčíst nelze.
Má tým s lepším koeficientem větší šanci vyhrát?
Zajímavé je v minulosti pozorovat dění ve skupinových fázích a zde si v každé skupině vybrat dva týmy (postupují právě dva), které měly nejvyšší koeficient v rámci skupiny. Kolik týmů z 16 postupujících mělo ve skupině dle koeficientu jasně navrch? Například v sezoně 2018/19 a 2019/20 to bylo shodně 12 týmů ze 16 postupujících, o rok později pak 10 z 16. V řeči procent je tedy šance že postoupí právě tým, který má vyšší koeficient než ostatní ve skupině v průměru asi 70 %.
Používejte informace o koeficientu v dlouhodobých sázkách, třeba právě na to, kdo postoupí ze skupin. Pokud by šlo o sázení na konkrétní zápas, je porovnání koeficientů jistě při analýze zápasu dobré udělat, lze se na něj však spoléhat jen do určité míry. O aktuální formě, náladě v kabině, unavenosti mužstva a dalších obdobných faktorech vám koeficient neprozradí bohužel vůbec nic.
Pravidla, ke kterým lze využít koeficient
Existuje i pár dalších oblastí, kde je koeficient využitelný kromě dlouhodobých sázek. Povaha turnajů jako je Liga mistrů nebo Evropská liga dává výhodu zkušenějším týmům. Právě zde je ideální využívat informace o koeficientech. Užitečné pravidlo například je, že ve skupinové fázi má tým s vyšším koeficientem v případě, že hraje doma daleko větší šanci na výhru než jeho protivník.
V závěru je však nutné zmínit asi hlavní nevýhodu koeficientu a to, že kombinuje výsledky v Lize mistrů a v Evropské lize. Každý fotbalový fanoušek musí vidět, že mezi těmito dvěma soutěžemi je značný kvalitativní rozdíl. Na to například i poukazuje fakt, že žádný z vítězů Evropské ligy se v posledních pěti sezonách nedostal dále než do úvodního vyřazovacího kola Ligy mistrů, ale i toho se dá v sázení využít!
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže