Při sázení na basketbal, ať už budete sázet na univerzitní basketbal nebo na NBA – jsou důležitá některá klíčová čísla. Pro vysvětlení, při sázení na americký fotbal je klíčovým číslem rozdíl 3 bodů (ať už na straně vítěze +3 body a nebo na straně poraženého -3 body), protože zápasy jsou často nerozhodné až do konce čtvrté třetiny, kdy se rozhodují jedním gólem. Druhým nejčastějším klíčovým číslem je 7, protože tým často vyhrává o jediný touchdown. Další klíčová čísla lze získat kombinací touchdownů a field gólů.
Všechna tato čísla jsou důležitá, protože v konečném výsledku mohou představovat velký rozdíl. Například rozptyl +3,5 je výrazně atraktivnější jak +2,5 nebo +3,0, protože je nejpravděpodobnější, že konečný rozptyl bude činit 3 body. Při rozptylu 3,5 byste tedy vyhráli, při rozptylu 2,5 byste prohráli a při rozptylu 3,0 by vám sázka byla vrácena.
Pokud jsou klíčová čísla tak důležitým faktorem ve fotbalových sázkách, pak je další otázka jednoduchá – existují klíčová čísla i v basketbalu? Jednoduchou odpovědí je, že ne. To je v rozporu s tím, co jste možná slýchali – někteří lidé vám řeknou, že v NBA je klíčovým číslem sedmička a ve vysokoškolském basketbalu trojka. Sedmička má svoji logiku, protože to je zhruba počet bodů, při kterém tým v poslední minutě přestane záměrné faulovat ve snaze vrátit se do hry.
Ve studii více než 18 000 zápasů NBA odehraných v letech 1990 až 2007 však bylo zjištěno, že sedm není nejčastějším rozdílem – s nepatrným náskokem bylo nejčastějším rozdílem pět bodů. Ještě významnější však je, že nebyl zjištěn statisticky významný rozdíl mezi výskytem jakéhokoli konečného rozdílu mezi dvěma a devíti. Rozhodně nelze tvrdit, že v basketbalu existují klíčová čísla, když osm po sobě jdoucích čísel má v podstatě stejnou pravděpodobnost, že se stane konečným rozdílem. Podobné výsledky se objevují i při analýze vysokoškolského basketbalu.
Pokud tedy můžeme říci, že v basketbalu neexistují klíčová čísla jako ve fotbale, co to znamená? Největší význam je v tom, že se nemusíte starat o rozpětí, které je k dispozici – a o psychologii toho, proč je nastaveno právě takovým způsobem.
Při sázení na fotbal tráví lidé spoustu času starostmi o to, proč byla hranice stanovena na tři, jestli je pravděpodobné, že se od tohoto čísla pohne, a jakým směrem se pravděpodobně pohne. V basketbalu není zdaleka tak podstatné, zda je hranice na nějakém konkrétním čísle nebo blízko něj, takže si s tím nemusíte dělat starosti. Musíte se pouze starat o to, zda kurz v současné podobě představuje hodnotu.
Nechci vám dělat kázání nebo tak něco, ale tohle je jedna z těch situací ve sportovním sázení, kdy se můžete snadno zmást špatnými informacemi, které si můžete lehce ověřit. Pokud jste porozuměli síle klíčových čísel ve fotbale a pak jste se dozvěděli, že sedmička je klíčové číslo v NBA, pak byste mohli být na základě chybných informací, které jste obdrželi, vedeni k rozhodnutí, které není správné.
Ve světě sportovního sázení se předává mnoho informací, které nejsou správné, ale znějí dobře. Pro takové situace neexistuje omluva, informace byste si měli ověřit – stačí jen pár minut, abyste za pomoci Googlu potvrdili nebo vyvrátili, co jste slyšeli nebo četli. Nestačí jen říct, že vám někdo řekl, že je něco pravda – musíte si to potvrdit sami, jinak si nemůžete být jisti. Když sázíte své těžce vydělané peníze, měli byste mít jistotu.
Máte názor k zápasu? Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
Zatím bez komentáře
Sázkové kanceláře
Jak na sázení
Rubriky
Top autoři
Poměr výher: 59.7 %
Poměr výher: 59.7 %
Poměr výher: 59.7 %
Top zápasy
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!