Když zpětná vazba chybí: Důležitost sebekritiky v sázení
Lidský mozek je vybaven mechanismy, které zařizují, že se cítí být “dobrý”. Odtud například známý fenomén. Když čeští hokejisté vyhrají, tak je to “My jsme vyhráli!” Když prohrají, tak prohráli pouze oni. My jsme se jen dívali.
Tyto mechanismy mohou člověku také znesnadnit přijmutí chyb a zpětné vazby obecně. Snaží se tomu bránit mimo jiné projekcí, kde sázkař provedl dobrou úvahu s tiketem v kurzu 1.6, který nemůže prohrát. Jenže tamten fotbalista minul branku, udělal chybu, s čímž nemohl sázkař počítat a skóre se mění.
Potřeba zpětné analýzy strategie
Dosud jsem se nedozvěděl o žádné sázkové kanceláři, která by mi zobrazila celkovou bilanci. Je to údaj, který skrývají a vědí proč. Někteří z lidí, kteří sázejí pro zábavu a nečekají velké zisky, záleží jim spíše (vědomě nebo nevědomě) na vzrušení, které se sázením peněz přichází, by uvědomili možná nemalé ztráty, které na první pohled nemusí být zřejmé. I proto někteří doporučují sázkařský deník.
Podstata zpětné vazby je se nadále zlepšovat. Pokud překonáme přirozené bloky, které tady nebudu odborně pojmenovávat, získáme objektivnější pohled na naše sázkovou strategii, která může být nezisková, nebo dokonce ztrátová.
Jestli jste jako já a ze sázkového účtu každou chvíli vybíráte peníze, a pak vidíte vhodnou příležitost, tak zase posíláte nějakou částku zpátky, doporučuji provést zpětnou analýzu strategie a zjistit si, zda vyhráváte.
Vylepšení stávající (neztrátové) strategie
Jako první bych popřemýšlel nad možnostmi optimalizace stávající strategie. Nesmí být sama o sobě příliš ztrátová. Věřím, že jeden tým vyhraje a k tomu musí trefit branku. Nebylo by výhodnější sázet na to, že dá gól?
Někdy by mohlo být. Důležité je, že taková nabízená alternativa donutí člověka přemýšlet o zápase trochu jinak. Má tým A na hřišti své nejlepší útočníky? Starají se o obranu týmu B jeho špičkoví hráči?
Mým nejsázenějším sportovním odvětvím jsou esporty. Konkrétně Dota 2. Jedná se o počítačovou hru, v které hráči ovládají hrdiny a různě se pohybují po mapě. Cílem je zničit nepřátelskou základnu. Dříve jsem sázel jenom výsledky zápasů, nedávno mě ale kolegové v live chatu přesvědčili, ať zkusím i počty zabití. V čisté hře (mapě) bez zvratů bude menší počet zabití, což často bookmaker v kurzech úplně nezohlední, a tak jsem několikrát chytl hezčí kurz, než který se nabízel na výhru favoritů.
Sázkové kanceláře vypisují dost možností, které si vsadíme na základě podobných až stejných předpokladů. Domnívám se, že to je kvůli tomu, aby u sázkařů došlo k únavě z rozhodování (decision fatigue, ego depletion). O tom ale někdy příště. Prozatím: mistr vybere z nabídky opravdu to nejlepší.
Když jsou ztráty větší
Strategie, které přesáhnou únosnou úroveň ztrátovosti, by měly být zcela vyřazeny. Alespoň dle mého názoru. Nabízí se další možnosti.
-
Dát si přestávku
I přestávka může být řešením. Výše jsem zmínil únavu z rozhodování, což je psychologicky dokázaný fenomén. Mimochodem, právě kvůli němu jsou sladkosti a návykové zboží v supermarketech až u pokladny, kam se dostaneme teprve po projití celého obchodu; Únava z rozhodování může být jedním z problémů chronických sázkařů a přestávka to může vyřešit. Pokud to vyřeší, nechť se přestávka stane pravidelným rituálem.
-
Začít sázet jiný sport
Z tradičních sportů nabízí i české sázkovky pestrou škálu příležitostí. Většina nevyžaduje odborné vzdělání ani osobní zkušenost s daným sportem.
-
Jiný přístup a zásady
Sám jsem dříve sázel jenom živé zápasy, nyní některé příležitosti vezmu i předzápasově. Na to je vhodné si projít tabulku a historii obou týmů, zjistit, kteří hráči nenastoupí atp. Takový průzkum některým jenom-live sázkařům možná trošku chybí.
Také jsem si vytvořil zásadu, že když tým nevidím dlouho hrát, budu ho zezačátku pouze sledovat a zjistím, v jaké je formě. Na historické úspěchy se nedá vždy spoléhat. Mít pevná pravidla není na škodu, mohou způsobit prošvihnutí několika dobrých příležitostí, ale zachránit před daleko více chybami.
-
Pomoc
Jeden velký stratég kdysi řekl, že každý válečník musí poznat, jak daleko si může dovolit zajít. Někdy je třeba si říct stop. S něčím takovým je možné získat pomoc například na Gamblingtherapy.
Závěr
Chtěl bych, aby si z tohoto článku čtenář odnesl, jak je důležité mít přehled o ziscích a ztrátách z dlouhodobého horizontu a občas si dát přestávku. Při správném vypsání kurzů by sázení nemělo být příliš ztrátové. Na každého člověka ale působí řada psychologických vlivů, jako je revenge betting, navyšování částek při euforii z dobrého tiketu, únavu z rozhodování a další, mezi které patří i tendence k odmítání sebekritiky, která nám může zabránit v objektivním zhodnocení výsledků a následně – jak moc se nám sázení vyplatí / nevyplatí, pokud o ní nevíme. Posouzení smyslu sázení spočívá na každém z nás.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže