Kdy sázet na velké outsidery?
Síla sázení na outsidery je jasná – v případě úspěchu je výhra velká, takže k dosažení zisku nemusí outsideři vyhrávat příliš často. Pokud má outsider kurz 3, potřebujete vyhrát jen jednu ze tří sázek, abyste byli na nule. Pokud má outsider kurz 4, jsou to už čtyři sázky a tak dále.
Problémem je ale to, že outsideři často nejsou schopní vyhrávat tak často, aby bylo sázením na ně dosaženo zisku.. takže sázením na ně se postupně dostanete na mizinu. Důvod je ten, že většina sázkařů postupuje špatně. Když už se rozhodnou na outsidery sázet, sázejí na ně doslova za každou cenu. To je chyba. Chcete-li vydělat sázením na outsidery, musíte si najít vhodnou příležitost. Níže naleznete tři situace, v nichž bývá sázení na outsidery často ziskové:
1) Přehnané favorizování jednoho týmu
Čím víc value nabízejí, tím jsou outsideři atraktivnější. Jinými slovy, čím větší je propast mezi jejich šancí na výhru a rizikem, které podstupujete vsazením na ně, tím lépe. Velká value se nachází např. v situacích, kdy veřejnost přehnaně favorizuje jeden tým a druhý natvrdo odepisuje. Tato situace nastává často – favoritovi se jednoduše dostává více pozornosti, než kolik by si zasloužil.
Rozhodně neříkáme, že byste měli slepě sázet na jakéhokoliv outsidera. Stejně jako u všeho jiného, i u této „strategie“ platí, že musíte postupovat s rozmyslem. Snažte se najít případy, kdy veřejnost až přehnaně favorizuje jeden tým, podívejte se na kurz nabízený na outsidera a rozhodněte se, zda sázková příležitost nabízí dobrou value. Samozřejmě platí, že čím vyšší kurz na outsidera je, tím vyšší je šance na nalezení value v dané sázce.
2) Skryté faktory mluvící v prospěch outsidera
Právě z tohoto důvodu je velice důležité, abyste prováděli kvalitní předzápasovou analýzu. Pokud budete věnovat dostatek času sběru všech dostupných informací o utkání, často naleznete skrytou value a dosáhnete tak zisku.
3) Rozdíly v motivaci
Pokud bude mít zápas jednoznačného favorita, je hodně pravděpodobné, že když ze sebe oba týmy vydají maximum, vyhraje favorit. Je to logické. Nicméně vždycky to tak nechodí. Někdy favorité ani zdaleka nepodají jejich nejlepší možný výkon a zápas tak může skončit překvapením.
Často je důvodem nedostatek motivace. V mnoha případech jde už před zápasem odhadnout, který tým je výrazně motivovanější. Skvělým příkladem jsou třeba poslední zápasy základní části NHL. Favorité už mají jisté místo v play-off, takže se ani nikam moc neženou – spíše šetří síly na vyřazovací souboje. To platí dvojnásob v případě, že hrají proti týmu ze spodní části žebříčku.
Týmy v takovém případě často nasadí i náhradníky a mladé hráče, kteří se v takových zápasech otrkávají. Je pravda, že tito náhradníci a mladí hráči se budou snažit ukázat, co v nich je (a získat tak místo v základní sestavě), nicméně někdy je taková přemotivovanost až na škodu.
Opět platí, že podobné zápasy jsou poměrně dobře identifikovatelné. Stačí pouze věnovat dostatek času předzápasovým analýzám a sběru informací.
Neexistuje žádný univerzální návod ohledně toho, zda byste měli sázet na favority nebo na outsidery. Vždy záleží na konkrétní situaci. V tomto článku jste se naučili něco o ziskovém sázení na outsidery. Chcete-li se něco dozvědět i o sázení na favority, využijte naši Školu sázení. Konkrétně se jedná o lekci Sázení na favority.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže