Jak rozeznat týmy, které jsou bez „šťávy“ a brzy vypadnou z play-off
Existuje spousta konkrétních důvodů, proč tyto dva týmy NHL ve svých sériích druhého kola nezačaly, ale ty mě až tak nezajímají – není to tak, že by se přesně tato série ještě někdy hrála, takže ohlížení se za konkrétními případy není příliš užitečné. Co mě však jako sázkaře velmi zajímá, je pohled v obecnější rovině. Oběma těmto velmi uznávaným a talentovaným týmům zjevně došla šťáva v době, kdy začalo druhé kolo play-off. Dělaly věci správně, ale najednou už v tom nebyly schopny pokračovat. Kdybyste si všimli, že tyto týmy mají problémy, dříve než to bylo všem přihlížejícím jasné, mohli jste inkasovat pořádné zisky. Jaké obecné ponaučení nám tyto příklady mohou poskytnout, aby nám pomohly v budoucích situacích? Zde se podíváme na tři ukazatele, které naznačují, že by tým mohl vyhořet.
Mentální únava
V době, kdy se hokejový tým dostane do druhého kola play-off NHL, má za sebou téměř 100 zápasů v předsezóně, základní části a play-off. To je v podstatě jeden zápas každý druhý den po dobu téměř sedmi měsíců. Bez ohledu na to, jak moc hokej milujete a jak jste fit, to je fyzicky i psychicky vyčerpávající. Pro některé týmy to však může být obzvlášť vyčerpávající.
Například Capitals se v roce 2011 znovu snažili zaměřit na svou defenzivní hru. Fungovalo to – měli nejlepší bilanci na Východě -, ale zdaleka nešlo o hladký proces. Megastar Alexandr Ovečkin se kvůli změně potýkal s ofenzivními problémy a v týmu se objevily těžké momenty i ve způsobu, jakým spolu hráči a trenéři komunikovali. Když začalo play-off, byla z týmu téměř cítit únava a psychická vyčerpanost, stačilo se na něj dívat a poslouchat ho. Bylo toho hodně a vybralo si to příliš velkou daň.
Nedalo se konkrétně říct, kdy bude vliv situace nakonec příliš velký, ale dávalo to dobrý důvod k opatrnosti a ostražitosti, pokud jde o tým. Totéž by se mohlo stát, kdyby se trenér v NHL dostal do střetu s hráči, kdyby vedení týmu bylo nestabilní nebo nepopulární, kdyby hvězdný hráč čelil problémům se smlouvou nebo požadavkům na výměnu nebo čemukoli jinému, co by výrazně zvýšilo už tak značnou psychickou zátěž spojenou s přežitím sezóny. Sázkaři nevědí, kdy se tyto situace projeví, ale mohou si být jisti, že v určitém okamžiku se projeví.
Nedostatek motivace
Dobrý příklad poskytne Philadelphia v roce 2011. Rok předtím došli až do finále Stanley Cupu, než v šesti zápasech podlehli Blackhawks. Byli nováčkem v NHL, který se vezl na vlně. Byli hladoví, věřili si a až do konce byli nezastavitelní. V roce 2011 byla jejich bilance mnohem lepší a v základní části byli konzistentnější, ale nezdálo se, že by byli tak hladoví nebo odhodlaní uspět. Při vstupu do druhého kola se Bruins velmi hlasitě vyjadřovali o své touze pomstít se za vyřazení z play-off. Flyers se do podobných rozhovorů odmítali pouštět. Prostě se nezdálo, že by Philadelphia byla nějak zvlášť hladová. Jenže týmy musí být po úspěchu hladové, jinak play-off NHL nevyhrají.
Problémy se sestavou
Flyers v prvním kole využili tři různé brankáře. Nebyly to žádné vážné problémy se zraněním – jen nedostatek důvěry v jakoukoli dostupnou možnost. Nejsem si jistý, zda se někdy v play-off vyskytl tým, který by se vědomě rozhodl dělat v brankovišti tolik změn. Rozhodně se mezi nimi nenašel žádný, který by nakonec vyhrál. Úspěšné týmy v play-off mají vždycky na hřišti brankáře ve formě, takže situace, v níž se Flyers ocitli, byla velkým varováním. A tyto problémy byly největším důvodem, proč se jim proti Bostonu katastrofálně nedařilo. Nestává se často, že by tým v brankovišti tak “hořel”, pokud se však něco takového stane, dá se očekávat jeho vyřazení z play-off.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže