Jak přistupovat k hodnotě nováčků přicházejících do NBA
Získej BONUSY za registraci ZDARMA!
Jednou z těchto věcí je význam nováčků pro tým NBA. Někteří nováčci jsou připraveni hned od začátku zasáhnout do dění na hřišti a vystrčit růžky – použijeme-li příklad z roku 2009, do této skupiny zapadají Tyreke Evans a Brandon Jennings. Jiní, jako například James Harden, potřebují více času, aby se zabydleli a začali podávat výkony.
Nikdy se nedozvíme, jak je nováček připraven, dokud ho neuvidíme v akci, kdy na něm záleží a kdy se hraje na plné obrátky. Sledováním předsezónních zápasů však můžeme získat určité indicie o tom, jak dobře se přizpůsobí a jakou roli bude hrát pro tým. Zde je šest věcí, které je třeba sledovat v předsezónním období NBA a které vám pomohou sázet od prvního zápasu sezóny.
Kolik času na hřišti dostávají?
Herní prostor před sezónou může být ošidný. Pokud má tým hodně zkušených hráčů – tito veteráni nebudou chtít moc hrát, aby nevyhořeli nebo neriskovali zranění, takže nováčci budou mít k dispozici hodně herního času. Přesto, pokud nováček v NBA dostává na hřišti hodně času – zvláště pokud není automatickou hvězdou jako John Wall -, je to slušné znamení, že trenéři chtějí vidět, čeho je schopen, a že chtějí, aby si zvykl hrát v NBA.
Kdy hrají?
Hrací čas je daleko méně zajímavý, pokud přichází ve druhé a třetí čtvrtině, než když přichází v první čtvrtině, kdy jsou na palubovce hráči základní sestavy, nebo v pozdní fázi zápasu, kdy jde o všechno. Jednoduše řečeno, čím více kvalitního času hráč odehraje a čím více hraje s pravděpodobnými hráči základní sestavy, tím je pravděpodobnější, že nováček uvidí smysluplný čas na začátku základní části.
Zlepšují se?
Předsezónní statistiky v hrubých rysech tolik neznamenají, protože hvězdy NBA nehrají v plném nasazení. Jinými slovy, hráč nebude schopen nastřílet 20 bodů za zápas v základní části, protože nastřílel 20 bodů v předsezónním zápase. Statistiky jsou však důležité, když porovnáte, čeho jednotlivý hráč dosáhne v průběhu předsezónní přípravy. Pokud se nováčkovi zvyšuje herní čas, spolu s ním přibývá bodů, doskoků a/nebo asistencí a snižuje se počet jeho ztrát a dalších chyb, pak je to známka toho, že dělá pokroky. Pokud se hráč v průběhu předsezónní přípravy lépe orientuje a lépe chápe systémy a potřeby trenérů, pak bude pro trenérský tým snazší mu důvěřovat, až začne sezóna.
Jak o něm mluví trenéři a spoluhráči?
Pokud se od nováčka neočekává, že bude klíčovým hráčem, pak o něm trenér a spoluhráči pravděpodobně nebudou mluvit vůbec – prostě na něm nezáleží. Čím více se o basketbalistovi mluví v médiích – i když to není všeobecně pozitivní – tím větší je pravděpodobnost, že na začátku sezóny dostane větší prostor.
Jaká je řeč jejich těla?
Když skutečně sledujete zápas, můžete se o nováčcích hodně dozvědět podle toho, jak se chovají. Pokud vypadají uvolněně a spokojeně, zdá se, že zapadají mezi své spoluhráče, a jejich hra má trochu švih, pak budou pravděpodobně v pořádku. Na druhou stranu, pokud vypadají nejistě nebo nervózně, přechod do velkého týmu nebude tak hladký. Je tu ještě jeden způsob, jak o tom přemýšlet – čím méně hráč vypadá jako nováček, tím méně je pravděpodobné, že bude hrát jako nováček.
Jaká možnosti má tým na jeho pozici?
Nezáleží na tom, jak dobře nováček vypadá v předsezóně, pokud nehraje minuty, které by měl mít. Například rozehrávač v Chicagu může na podzim vypadat skvěle a nedostane žádný čas, protože je za Derrickem Rosem. Stejně důležité jako to, jak nováček v NBA hraje, je i to, jaké potřeby tým má. Nováčkovská sezona Brandona Jenningse začala tak dobře částečně proto, že byl sebevědomý, inteligentní a připravený hrát basketbal, ale minimálně stejně důležité bylo, že tým neměl rozehrávače a opravdu mu chyběl útok. Každý sázkař, který si uvědomil, že má schopnost a příležitost přispět, tuto informaci využil při sázení na NBA.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže