Jak přemýšlet, když se má favorit utkat s outsiderem?
Jak je vůbec možné, že ten očividně silnější tým mohl proti svému (výrazně slabšímu) soupeři prohrát?
Samozřejmě existuje spousta důležitých faktorů jako například forma, únava nebo zranění, nicméně je tu ještě jedna věc, která je bohužel velice často přehlížená. Touto věcí je psychika hráčů, konkrétně motivace a přesvědčení.
Motivace je pro úspěch naprosto zásadní
Přesně to si mnoho sázkařů neuvědomuje. Když hraje silný tým se slabším, automaticky do role budoucího vítěze pasují silnější tým. Většinou však ani nepřemýšlejí nad tím, jakou mají oba týmy motivaci. Často se děje to, že nějaký špičkový tým v nějakém nedůležitém zápase nasadí hráče z druhého sledu, aby nechal své největší hvězdy pořádně vydechnout a vyléčit zranění kvůli nadcházejícím důležitým zápasům.
Nicméně důležitých faktorů je vícero
Neméně důležitá je však víra jednotlivých hráčů ve své vlastní schopnosti, tedy přesvědčení. To, jak je hráč přesvědčený o svých a týmových kvalitách potřebných k výhře daného zápasu.
U slabých a silných týmů je to naopak
Dejme tomu, že Barcelona bude hrát doma proti nějakému týmu ze spodní části tabulky… například Levante. Barcelona před sebou ale zároveň bude mít zápas Ligy mistrů. V této situaci bude Barcelona naprosto přesvědčená o tom, že zápas proti Levante vyhraje, nicméně motivace španělského velkoklubu bude skoro mizivá a my tak od něj nejspíš uvidíme slabý výkon. To však neznamená, že Levante zápas vyhraje, protože Barcelona je i s minimální motivací pořád lepším týmem. Vzroste však šance na to, že Barcelona v zápase ztratí nějaké body.
Když se ale na tuto problematiku podíváme z perspektivy menších týmů, vše je jiné. Kdyby například Southampton měl hrát s Manchesterem United (pomineme momentální formu tohoto týmu) na Old Trafford, zápas bude mít jasného favorita, nicméně hráči Southamptonu budou extrémně motivovaní a dají do zápasu naprosto všechno.
Jak už ale víte, ve většině případů to prostě nestačí. O výsledku totiž rozhoduje hlavně to, že Manchester United je mnohem silnějším týmem než Southampton.
V mnoha případech navíc platí, že menší (slabší) tým před konfrontací s ligovým gigantem ani nevěří tomu, že by mohl vyhrát. Jeho hráči nejsou přesvědčení o svých schopnostech. Vlivem toho pak hrají přehnaně defenzivně a nic si na soupeře nedovolí. Takže i když jsou motivovaní, nejsou přesvědčení, což je zde kamenem úrazu.
Přístup a víra hráčů jsou ještě zvýrazněny, když se outsider v zápase dostane do vedení. V drtivé většině případů se stáhne do obrany a snaží se hubený náskok ubránit až do závěrečného hvizdu píšťalky. Naopak lepší tým po inkasované brance ožije a posune svou hru na vyšší úroveň, protože právě získal tolik potřebnou motivaci.
Na co si tedy dávat pozor?
Motivace a přesvědčení jsou dva velice příbuzné faktory, nicméně často se stává, že tým má buď jedno či druhé. Pokud je motivovaný, někdy mu chybí přesvědčení o vlastních schopnostech a někdy si je naopak svých schopností naprosto vědom, ale má jen pramalou motivaci. Obojí je samozřejmě špatná kombinace, jelikož silný tým s malou motivací bude mít tendenci svého soupeře podcenit, zatímco slabý tým s velkou motivací bude mít pochyby o svých schopnostech a bude se tak až příliš držet zpátky.
Přesně takové vzorce chování většina z vás jistě pozoruje v zápasech top týmů s týmy nacházejícími se na opačném konci tabulky. Jestliže chcete v oblasti sportovního sázení dosáhnout zisku, hledejte hlavně zápasy, ve kterých outsider čelí málo motivovanému favoritovi a má velké přesvědčení (motivaci v zápase proti top týmu bereme jako samozřejmost). V takovém případě totiž neočekávaný výsledek doslova klepe na dveře.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže