Jak by měli sázkaři reagovat na změnu trenéra?
Kluby střídají manažery častěji
V rámci ročníku 2013/2014 opustilo v Premier League svůj tým celkem 13 trenérů. Některé týmy měnily trenéra dokonce několikrát – například Tottenham Hotspur, West Bromwich Albion nebo Fulham.
Některé týmy naopak nechaly u kormidla stejného trenéra až do okamžiku, kdy bylo pozdě a sezóna pro ně byla ztracená. To byl případ například Manchesteru United (David Moyes) nebo Norwich City (Chris Hughton). United skončili až na 7. místě, přičemž sezónu dohrávali pod dohledem Ryana Giggse, a Norwich nakonec pod náhradním trenérem Neilem Adamsem sestoupil.
Kluby mění trenéry čím dál častěji. Jedná se o dlouhotrvající trend. Majitelé klubů chtějí výsledky hned a trenéři tak mají čím dál méně času na to, aby se aklimatizovali a týmu vtiskli do hlavy svůj preferovaný styl hry. Hodně týmů mění trenéra během ledna, kdy je otevřené přestupové okno a trenéři si tak mohou ještě na poslední chvíli vybrat nějaké nového hráče (a snad tak zlepšit pozici svého týmu v druhé polovině ročníku).
Stabilní kluby, jako například Manchester City, mění trenéry pouze občas – v roce 2012 tým opustil Roberto Mancini a na jeho místo přišel Manuel Pellegrini, který je u týmu dodnes. Manchester City je specifický tím, že trenéry prakticky vždy (případně) mění až na konci ročníku, protože během lednového přestupního okna většinou neřeší žádné důležitější transfery (i když letos se dá za výjimku považovat přestup Bonyho Wilfrieda).
Impulz z příchodu nového trenéra
West Bromwich Albion a Fulham jsou nezvyklými případy – změny trenérů v minulém ročníku totiž nepřinesly nový impulz, který majitelé od tohoto kroku obvykle očekávají.
Sázkaři obecně zastávají názor, že po příchodu nového trenéra se výsledky týmu zlepší, a tak většinou sázejí na výhru daného týmu. To ale nemusí vždy být úplně nejvhodnější strategie. Právě v těchto dvou případech mělo velký vliv například to, že Pepe Mel a Felix Magath neměli s Premier League žádné předešlé zkušenosti, takže si museli zvykat nejen na nový klub, ale rovnou na celý nový „ekosystém..“
Existuje však i spousta případů, kdy změna trenéra v průběhu ročníku přinesla kýžený efekt. Skvělým příkladem je třeba krátké působení Tonyho Pulise v týmu Crystal Palace. Pulis k týmu přišel v lednu, přičemž v daný moment byl Crystal Palace v tabulce poslední. V květnu už ale figuroval na skvělé 11. příčce, což řada odborníků nazvala „menším zázrakem.“ Kdokoliv, kdo na Crystal Palace sázel od srpna, prohrál hodně peněz. A kdokoliv, kdo na ně sázel od ledna, dosáhl relativně slušného zisku.
Shrnutí
Co si ale z výše uvedených informací máte vzít? Pro sázkaře je důležité si uvědomit, že pokud vůbec nějaké zlepšení po změně trenéra přijde, obvykle je jen dočasné. Neměli byste se tedy přehnaně spoléhat na to, že příchod nového trenéra naprosto obrátí výsledky daného týmu. Místo toho se soustřeďte na to, abyste vždy dokázali co nejpřesněji zhodnotit skutečnou sílu (a momentální formu) jednotlivých týmů. Při sázení na nového trenéra spíš jen pokoušíte štěstí. Při sázení podle kvalitně provedené předzápasové analýzy berete „osud“ do vlastních rukou!
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže