Hodnota přestupů hráčů ve fotbalu
Ceremonie předběžné sezóny jsou za námi, což znamená jen jednu věc – Premier League a další fotbalové ligy na světě mají za sebou všechny zvraty a jsou kompletní. Teď je to na nás.
Zároveň s tím je v jednání, zdali do Premier League bude zavedený požadavek 25 hráčů v týmu, který byl vznesen v sezóně 2010/2011.
Letní přestupové okno bylo otevřeno 1. července a teoreticky zůstane otevřené až do 1. září. V rámci prvního měsíce bylo uzavřeno celkem 80 přestupů za desítky milionů liber. V počtu nově příchozích hráčů byl nejpilnější Bournemouth, který v lize slabí svou premiéru. Tyto přestupy tedy byly téměř nevyhnutelné. Nicméně některé přestupy přece jenom budily větší pozornost.
Největší přestup ze všech
Jediným, zato však tučným přestupem Arsenalu byl Petr Čech, který přišel z Chelsea. Tato transakce by měla být přínosná jak pro klub, tak i pro samotné hráče. Od dob Jense Lehmanna se Arsenal usilovně snažil získat prvotřídního brankáře a teď ho má. Čech, i přestože mu je 33, je stále na vrcholu a tým zaručeně nakopne.
Raheem Sterling se přesunul do Manchesteru City za cenu přes 49 milionů liber, což mnohonásobně převyšuje cenu přestupu Petra Čecha, za nějž Arsenal zaplatil 10 milionů liber a to i přestože je tento přestup považován za jeden z nejzlomovějších v poslední době.
Primárním cílem drahého nákupu nového hráče je samozřejmě vylepšení týmu. Vzhledem k silné korelaci mezi vítěznými body a mzdových nákladů či hodnoty týmu, vypadá logicky, že snížení nebo zvýšení hodnoty týmu půjde ruku v ruce s podobným snížením nebo zvýšením bodového zisku v lize.
Ohromný čistý zisk, jako z prodeje Sterlinga nebo Luise Suareze umožňuje klubům nákup nových hráčů.
Luis Suarez byl do Barcelony prodán za 75 milionů liber. V sezóně 2014/15 se jednalo o převážnou část zisků Liverpoolu. Luis Suarez je pro Liverpool velkou „ztrátou“ nicméně za získané peníze mohl klub nakoupit spoustu nových talentů, které by mohly překvapit a pomoci vyvážit tým, což nejspíše mnohonásobně vyváží ztrátu Suareze.
Poplatek za hráče může odrážet i potenciál i okamžitý přínos. Čech je na vrcholu svých sil, takže Arsenal získal zkušeného hráče, jehož kvality se mohou projevit hned. Naproti tomu Sterlingovi je 20, což je na útočníka opravdu málo (tito hráči jsou na vrcholu sil kolem 28 let), takže přínosem Manchesteru City bude až v příštím desetiletí. City zaplatili prémiovou hodnotu právě za větší, dlouhodobější potenciál.
Jedním z důvodů, proč Manchester City byl ochotný zaplatit za Sterlinga (a taktéž za 25 letého Fabiana Delpha) může být věkový průměr jeho týmu, který je jedním z největších v Premier League.
Přestupy lze řešit budoucí problémy i současné aspirace.
Důraz na cenovou hladinu
Přestupy jsou prováděny s největší nadějí na vyladění týmu, ovšem úspěchy nejsou vysokou cenou vždy garantovány, zatímco levné přestupy mohou mile překvapit.
Hráčům může delší dobu trvat, než se přizpůsobí jiné lize, nebo mohou být zakoupeni pouze na jedno jediné – něčím výjimečné – období, které nemusí být pro jeho schopnosti typické.
Fotbalové tipy zdarma, podívejte se, co dnes frčí!
Tak například 16 milionový přestup Maria Baloteliho do Liverpoolu, k němuž došlo kvůli zranění Sturridge a odchodu Suareze, se zatím nepovedl. Situace se ovšem může změnit.
Kontrastně dopadly osudy Fellaniho a Di Maríi při přechodu do Manchesteru United. Tyto přechody rovněž upozorňují na rozdíly v přestupech i rozdíly v očekávání a skutečném stavu věci.
V kontrastu s těmito přestupy je přestup Deiga Costy, který se dostal do Chelsea a zvýšil tak palebnou sílu staré dámy.
Můžeme z přestupů získat nějakou hodnotu?
I přestože síla týmu je stále dobrým ukazatelem pravděpodobnosti výhry v průběhu hry, tým, který zvýšil hodnotu svého týmu, se nemusí dočkat okamžitého zvýšení výkonnosti. Na aklimatizace hráče i nového týmu je třeba čas.
Stručně řečeno – změna hodnoty týmu nemusí znamenat změnu výkonnosti, respektive pozitivní změnu ve výkonnosti týmu. V tomto směru je taktéž velmi důležité, co se v týmu stalo v předchozích sezónách, zvláště pokud byla dodržená kontinuita plánu rozvoje klubu. To však není moc pravděpodobné, neboť manažeři v Premier League a dalších podobných ligách ve svých funkcích obvykle nevydrží déle než jeden rok.
Toto samozřejmě má vliv na předsezónní sázení na výhru klubu v lize. Bohužel obecně platí, že jakýkoliv přestup může na tým zapůsobit kladně ale i záporně. Proto opět apelujeme – vycházet při tipování pouze z přestupu hráčů je velmi ošemetné. Namísto toho byste se měli řídit aktuální formou klubu, respektive formou, kterou měli v předchozí sezónně a na přestupy se ohlížet až v případě, že nevíte. Další možností je samozřejmě počkat na několik prvních ostrých zápasů a rozhodnout se podle nich. Sázkové kanceláře v průběhu prvních utkání obvykle neupravují kurzy příliš podstatným způsobem, takže o hodnotu obvykle nepřijdete.
Vliv přestupů na kurzy klubů taktéž nejsou valné. Například aktuální kurzy na Manchester City se po přestupu Sterlinga jen velmi málo snížily.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže