Chtěli byste si vsadit na podomácku vyráběné rakety? Zaleťte si do Kambodži!
Tak například v Kambodže jsou hazardní hry zakázané několik let. Neexistují zde kasina, pokerové herny ani sázkové kanceláře. Zahrát si svou oblíbenou hru nemůžete ani na internetu, kde jsou všechny podobné stránky blokované. A tak si lidé vymysleli své vlastní kratochvíle.
Možná nikoho nepřekvapí, že v Kambodže se na černo sází na kohoutí zápasy. Také zde můžete vsadit na různé druhy bojových sportů, v popředí je například Muay Thai (známé také jako thajský box). Tyto zápasy mají ovšem místní úřady na mušce, takže si lidé k hazardu nachází i další, často poměrně křivolaké cestičky. Jednou z nich je sázení na podomácku vyráběné rakety. Ano, lidé v Kambodže skutečně sází na rakety, které si vyrobili vlastníma rukama v kuchyni nebo třeba na dvorku za domem.
S pouštěním podomácku vyráběných raket začali v severním Thajsku, tamní vláda však tuto kratochvíli vytěsnila o pár kilometrů dále, za hranice s Kambodžou. Hlavním důvodem pochopitelně bylo velké nebezpečí spojené s pouštěním ručně vyrobených raket – ať už při výrobě, tak i po jejich vypuštění.
Pouštění raket, se kterým je spojené hromadné sázení na výsledek jako jak dlouho raketa vydrží ve vzduchu, jak daleko dolétne, nebo zdali vůbec odstartuje, se v Kambodže odehrává asi 3× za týden. A vždy se jedná o velký svátek. Lidé během něj pouští hlasitou muziku, tančí, pojídají dobré jídlo a popíjejí dobré pití a prostě se skvěle baví.
A co po přistání?
Rakety v Kambodže jsou sledovány do té doby, než přistanou. Následně se změří všechny důležité parametry, jako třeba doba přistání nebo místo. Ale jakmile jsou sázky vyplaceny, lidé se o rakety přestanou starat. Obvykle tak zůstanou ležet tam, kam spadly (pokud zrovna nespadnou na nějaký barák). A s tím je spojené další nebezpečí. Okolo raket si totiž rády hrají děti…
Nakonec je tedy na čase zeptat se, zdali tato „zábava“ opravdu stojí za všechny potíže, které jsou s ní spojené. Podle nás ne.
Sázení na rakety je zářným příkladem toho, co nám ukázala už prohibice. Pokud lidem zakážete něco, co mají rádi, najdou si k tomu svoji vlastní cestu. A ta může být mnohem nebezpečnější, než samotná činnost.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
Sázení zakázal v Kambodži současný premiér Hun Sen v roce 2009. Není tedy zakázané desítky let, jak tvrdí článek.
Chyba byla opravena, děkujeme za informaci.