Bankovní převod
Bankovní převody dělíme na tuzemské a zahraniční. Bankovní převod mezi tuzemskými bankami, též nazývaný jako tuzemský bezhotovostní styk, probíhá obvykle v českých korunách. Poplatky za tuzemský převod podléhají aktuálnímu ceníku vaší banky, který najdete také na jejích www stránkách.
Doba pro převod peněz je různá, její maximální trvání by však nemělo překročit 3 dny (den odeslání platby + 2 pracovní dny). Pokud však finanční prostředky zasíláte do stejné banky, jako je ta vaše, potom doba trvání převodu obvykle nepřekročí 1 pracovní den.
Převod peněz v rámci České Republiky (nebo Slovenska)
Pro tuzemský bankovní převod lze využít internetové bankovnictví, nebo zadání platebního příkazu na přepážce banky. V obou případech stačí vyplnění několika málo základních informací, například číslo protiúčtu, kód banky, variabilní symbol, konstantní symbol, specifický symbol atd. Pakliže zasíláte peníze na váš sázkařský účet, občas se můžete setkat s tím, že on-line sázková kancelář vám pro převod vygeneruje unikátní data. Někdy jsou však pro všechny sázkaře stejná.
Převod peněz do zahraničí
Převod peněz do zahraničí probíhá prakticky stejně, jako převod peněz v rámci České Republiky s tím rozdílem, že obvykle zaplatíte o něco vyšší poplatek za zpracování (cca 200 – 250 Kč v rámci Evropské Unie) a na uskutečnění převodu budete čekat o něco málo déle. Tato doba však bývá zpravidla kratší než 2 týdny, občas dokonce nepřesáhne 5 pracovních dní.
Některé banky však nejsou do systému IBAN zařazeny a proto není možné platbu uskutečnit. Při mezinárodním převodu peněz také musíte dbát na to, aby platba nepřesáhla více jak 50 tisíc eur. Pokud chcete poslat vyšší částku, musíte svůj převod s předstihem ohlásit vaší bance.
Měna pro mezinárodní převod peněz musí být stejná. Pokud chcete převádět peníze ve dvou různých měnách, musíte uskutečnit dva bankovní převody. Jestliže chcete posílat peníze do země v rámci Evropské Unie, která nemá eura, je vhodné využít lepších cen v rámci mezinárodních bankovních skupin, například České Spořitelny, Raiffeisenbank, ČSOB, Volksbank atd.
Jak postupovat při podání příkazu
Při podávání příkazu máte zpravidla dvě možnosti. V první řadě můžete navštívit pobočku vaší banky a vyplnit příkaz k úhradě, v druhém případě stačí připojit se na internet a zadat elektronický platební příkaz.
Internetové bankovnictví je rychlejší, pohodlnější a obvykle vás stojí méně peněz. Toto bankovnictví můžete používat prakticky všude na světě, kde budete mít přístup k počítači a internetu. Také ho lze využívat při zadávání standardních a trvalých příkazů, inkasa, SIPA atd.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže