ATP US Open 2016: Kdo vyhraje poslední Grand Slam roku?
US Open se hraje na tvrdém povrchu s tradičním DecoTurf (dodavatel již od roku 1978). DecoTurf patří mezi středně rychlé povrchy, ale počty es na US Open naznačují, že podmínky vůbec nejsou rychlé.
V posledních třech letech ATP činí držení servisu 78,3%, což je o 1,5% méně než držení servisu na tvrdém povrchu (79,8%). Dále bylo spočítáno, že na hru připadá v průměru 0,56 es, což je lehce pod průměrem es na tvrdém povrchu (0,57).
Ohledně US Open taktéž musíme poznamenat, že se jedná o jediný grandslamový turnaj, jenž využívá tiebreak i v rozhodujícím pátém setu. V zápase proto nikdy nemůže dojít k epické bitvě, kde vítěz musí v pátém setu vyhrát o dva body (asi jste si také vzpomněli na legendární utkání Isner/Mahut).
Novak Djokovič
Pokud by toto preview bylo napsáno před několika měsíci, tento odstavec by se četl úplně jinak. Světová jednička byla do nedávné doby prakticky nepřekonatelná a to i v zápasech proti elitním hráčům. Mluvilo se dokonce o tom, že by se jí mohlo podařit vyhrát 4 Grand Slamy v řadě.
Tento skvělý výsledek byl opět zadupán do země na Letních Olympijských hrách, kde Djokovič podlehl v zápase Juanu Martinu Del Potrovi ve dvou přímých tiebreacích. I v tomto zápase jasným favoritem s kurzem na výhru 1,08.
Na povrch se opět vynořila diskuze ohledně možného zranění Djokoviče, což možná vedlo i k jeho zvýšenému kurzu na celkové vítězství US Open (2,02*). Je dost možné, že Djokoviče od startu za nepříznivějších kurzů na Grand Slamu ubránila pouze nízká úroveň soupeřů (s výjimkou Andyho Murrayho).
I přestože je na tom Djokovič v poslední době hodně rozporuplně, za posledních 12 měsíců na okruhu stále má 88,6% držení servisu a 37,9% prolomení protivníkova servisu, což ho činí nejlepším hráčem na světě na tvrdém povrchu (který je statisticky jeho nejlepším povrchem). V prvních kolech US Open tak Djokovičovi kurzy nebudou vysoké a to až dokud nevyplavou na povrch jeho případné zdravotní problémy. Zdali chcete zkusit sázet proti němu, mohlo by se to vyplatit. Budete však muset mít i trochu toho štěstí.
Andy Murray
Až na jeho porážku Djokovičem ve finále French Open se skotskému hráči povedlo uhrát neskutečnou výherní sérii čítající 22 titulů, která se táhla přes Queens Club, Wimbledon a Olympijské hry v Riu. Podlehl až Marinu Čiličovi ve finále Cincinnati Masters. Tuto prohru by přitom sázející neměli brát zase tak vážně, neboť Cincinnati bezprostředně navazuje na Olympiádu, která Murrayho stála spoustu fyzických sil.
Ani Murray nemá moc vysoký kurz na vítězství (2,94*). To je způsobeno jeho skvělou formou i pochybnostmi, které se vznáší nad Novakem Djokovičem.
Řečeno statistickými čísly, Murray je na pevném povrchu o něco horší než Djokovič – za posledních 12 měsíců má držení servisu 84,6% a breaknutí protihráčů 30,0% (kombinovaně 114,6%) a pokud Djokovič bude zcela fit, potká se s ním až ve finále, kde stejně bude lehkým outsiderem.
Roger Federer
Švýcarská tenisová legenda si zranila koleno a po zbytek sezóny bude chybět.
Miloš Raonič
Skvěle servírující kanadský hráč Miloš Raonič je považován za třetího největšího favorita na výhru US Open 2016 (18,90*). Jeho aktuální forma je nevalná, i když se pomalu zlepšuje. Stojí za to poznamenat, že výše uvedená cena je o něco vyšší než jeho cena před Wimbledonem.
Rozdíl ve vypisovaných kurzech dobře ilustruje, že Raonič za posledních 12 měsíců na tvrdém povrchu dosáhl pouze 15,7% breaku protihráčů, což je o 4,4% méně než průměr ATP. Raoničovou hlavní zbraní je jeho skvělé podání, což vede k neskutečně vysokému držení servisu (92,3%) – kombinovaně 108,0% – a 0,96 na hru.
Historie naznačuje, že hráči, kteří dosahují breaknutí protihráčů nižšího než 20%, dokázali Grand Slam vyhrát jen velmi zřídka. Raonič by tato stigmata na Flushing Meadows musel překonat. Stále se mu podařilo vyhrát po setu ve čtyřech Masters i ve finále Grand Slamu a vzhledem k jeho číslům na returnu můžeme o jeho šancích proti elitním soupeřům pochybovat.
Juan Martin Del Potro
Argentinský hráč mezi březnem 2015 a únorem 2016 na okruhu kvůli zranění zápěstí chyběl. Od té doby stále bojuje o své pořadí mezi nejlepšími hráči. Aktuálně se nachází mimo top 100 nejlepších hráčů na světě a tak se musel spolehnout na divokou kartu, jejíž udělení pro organizátory pravděpodobně bylo nejjednodušším rozhodnutím v historii ATP.
Po nevydařeném návratu na scénu – v úvodu vyhrál pouze 11 z 18 zápasů, přičemž většinu porážek utrpěl v utkáních, do kterých přicházel jako jasný favorit – se Del Potro velmi rychle zlepšil, což vyvrcholilo ve finále na Olympijských hrách v Rio de Janeiro, kde byl poražen Andy Murraym.
Vzhledem k tomu, že Del Potro na cestě do finále Letních Olympijských her v Riu porazil Djokoviče i Nadala a Murraymu ve finále vzal alespoň set, na US Open by mohl překvapit. Statistiky Del Potra na tvrdém povrchu jsou velmi dobré, jeho držení servisu dosahuje na 87,0% zatímco breaknutí protihráčů na 25,3% (kombinovaně 112,3%).
Del Potro je považován za čtvrtého největšího favorita s kurzem 21,23*.
Stan Wawrinka
S kurzem 23,90* Wawrinka vstupuje do turnaje jako pátý favorit. I nad tímto hráčem se přitom vznáší alespoň jeden otazník. Po semifinálové porážce proti Andymu Murraymu v semifinále French Open prohrál Švýcar 4 z posledních 9 zápasů, přičemž do všech prohraných utkání (proti Fernandovi Verdascovi, Del Potrovi, Kei Nishikorimu a Grigori Dimitrovi) vstupoval jako favorit.
Kromě těchto porážek se mu podařilo ztratit set proti mladému Tayloru Fritzovi a Jaredu Donaldsonovi a ve dvou tiebreacích bojoval proti rychle se propadajícímu Michailu Južnyjmu.
V posledních 12 měsících na tvrdém povrchu Wawrinka udržel servis v 84,9% případů a povedlo se mu prolomit servis protihráče ve 22,2% případů (kombinovaně 107,1%), což naznačuje, že se mu vede celkem dobře, ale ne zrovna excelentně.
Aby Wawrinka dokázal získat titul, potřeboval by se hodně zlepšit. Krátkodobé zlepšení jsme u něj už v minulosti párkrát viděli. Otázkou tedy je, zdali se mu povede překvapit zrovna na US Open 2016.
Marin Čilič
Aktuální forma chorvatského hráče Marina Čiliče ho dovedla k výhře zahřívacího turnaje Cincinnati Masters. Na výhru Čiliče na US Open 2016 je přitom vypsán kurz 24,90*.
V posledních zápasech Čilič porazil Jacka Socka, Ivo Karloviče a Gaela Monfilse, kteří jistě nepatří mezi jednoduché soupeře. Když k tomu přičteme skutečnost, že případní soupeři Čiliče se potýkají s problémy – Murray bojuje s únavou a Berdych má za sebou zánět slepého střeva – můžeme očekávat příjemné překvapení.
Za posledních 12 měsíců na tvrdém povrchu Čilič dosáhl 85,6% držení servisu a 21,3% breaku protihráčů. Hráčům jako je Djokovič, Murray nebo Del Potro se to ani náhodou nevyrovná, takže pro zisk titulu by potřeboval také hodně štěstí při losu i při hře na kurtu.
Rafael Nadal
Tato sezóna pro Nadala probíhá stylem „dva kroky vpřed, jeden vzad“. Jakmile španělský hráč začne budit dojem, že by se mohl dostat na svou dřívější úroveň, okamžitě je poražen nebo utrpí zranění.
Nepříjemnou porážku v zápase proti mladému Borna Coricovi v Cincinnati můžeme do značné míry omluvit Olympijskými hrami, kde Nadal hrál jak dvouhru, tak i čtyřhru a byl tak unavený. Ale je třeba poznamenat, že Nadal od dubnového turnaje v Barceloně nedokázal postoupit přes semi-finále a to i přestože se mnoho zápasů odehrávalo na jeho oblíbeném povrchu, antuce.
I na tvrdém kurtu přesto zůstává pro ostatní hráče hrozbou – ačkoliv se jeho kombinované statistiky držení/breaku oponentů během posledních 12 měsíců propadly na 108,1% (před několika lety dosahovaly až 120%). Nadal je v současné době oceněný kurzem 30,30*.
Kei Nishikori
Nishikori na Olympijských hrách získal bronzovou medaili, když v play-off přehrál Rafaela Nadala. Když má Japonec dobrý den, dokáže porazit i ty nejlepší.
Nicméně jak bylo mnohokrát zmíněné v předešlých tenisových preview, není ani zdaleka zaručeno, že Nishikori v daný den bude v nejlepší formě – fyzický, respektive zdravotní stav ho v poslední době často omezuje.
Za posledních 12 měsíců na tvrdém povrchu Nishikori dosáhl držení servisu 84,0% a prolomení servisu 24.8% (kombinovaně 108,8%).
Nick Kyrgios a Dominic Thiem
Všichni hráči výše mají kurzy pod 30,00, ale Kyrgios a Thiem – dva vynikající mladí tenisoví talenti – jsou hodnoceni kurzy pod 100,00 a to i přestože často dosahují stejných výkonů jako elitní hráči.
Kyrgios (62,80*) hraje famózně a rozhodně mu prospívá utkání s velkou sledovaností. Bohužel ho sužují nevyrovnané výkony, jeho postoj ke hře samotné i chybějící trenér. Nasnadě jsou také průměrná čísla na returnu. Některého velkého hráče v New Yorku by právě Kyrgios rozhodně mohl překonat, je ale hodně nepravděpodobné, že by se dostal až do finále.
Thiem (88,56*) je nesmírný tenisový příslib a jako takový je sázkovými kancelářemi hodně přeceňován. Nejoblíbenějším Thiemovým povrchem je antuka. Dále je třeba poznamenat, že proti hráčům, kteří jsou mnohem horší než on, má tendenci propadat. Ani u Thiema tak neočekáváme, že by se na US Open 2016 mohl dostat do finále, i když stejně jako u Kyrgiose by některé hráče zvučných jmen mohl překvapit.
Potenciální překvapení
Existuje celá řada hráčů, která by při správné konstelaci hvězd na US Open 2016 mohla způsobit šok. Rozhodně mezi ně patří skvěle servírující John Isner (179,96*), který má ve své rodné zemi naprosto skvělé statistiky. Dále bychom měli zmínit Davida Goffina (248,63*), který se může pochlubit skvělými statistikami držení servisu/breaků, nebo Gaela Monfilse (115,35*), který statisticky patří mezi 10 nejlepších hráčů na tvrdém povrchu.
Své příznivce jistě najdou i takoví hráči jako je Jo-Wilfried Tsonga, Richard Gasquet, Kevin Anderson, Bernard Tomic a klesající David Ferrer. Všichni z této skupiny však mají jasné problémy v zápasech proti nejlepším hráčům na světě.
*Výška kurzů na Pinnacle Sports v době psaní článku.
Zdroj: Pinnacle Sports
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže