Arsene Wenger – Génius nebo zapšklý stařec?
Rané úspěchy
Prvních devět let v Arsenalu bylo pro Wengera nejlepším obdobím kariéry. Arsenal třikrát vyhrál Premier League, 4x získal FA Cup a 5x se stal vítězem Community Shields. Když v roce 2005 ve finálu FA Cupu Arsenal podlehl Manchesteru United, prakticky nikdo by netipoval, že Arsenal se další trofeje dočká až v roce 2014.
Během těchto neplodných devíti let musel Wenger neustále reagovat na pochybnosti odborníků i veřejnosti ohledně toho, zda ještě má na to, aby vedl gigantický tým, jakým Arsenal bezesporu je. Kromě toho byla zpochybňována i kvalita jeho práce s mladými hráči a další aspekty jeho práce.
Na nedostatek získaných trofejí většinou Wenger s vedením klubu reagovali jednoduše – obvykle podepsali nějakého výrazného hráče. V minulém ročníku tým posílil Mesut Özil, nejnovější posilou se stal Alexis Sanchéz a pokud se podíváme do minulých let, napadne nás třeba Andrey Arshavin, který se ale neprojevil jako kdovíjak výhodná investice.
Wenger se dlouhodobě špatně staral o obranu týmu. Obránci klubu v posledních letech buď zápasí se zraněními nebo stejně nepodávají kdovíjak dobré výkony. Wengerovi bylo mnohokrát doporučováno, aby sehnal nějakého středopolaře světového formátu – takového hráče měl Arsenal naposledy v ročníku 2003/2004, kdy v jeho dresu ještě nastupoval Gilberto Silva. Právě tento hráč výrazně přispěl k úspěchům, kterých Arsenal v letech 1996-2004 dosáhl. Wenger se vždy z otázky na angažování podobného hráče vykroutil (a občas kvůli ní dokonce trochu vybouchl).
Nečekané chování
Wenger na otázku nereagoval vůbec dobře. Novináře obvinil z toho, že mají špatné informace a že se jej snaží pouze zranit & vytvořit senzaci. Následně se Wenger novináře zeptal na to, proč se na něj dívá. Novinář pak mohl odpovědět jen jedním způsobem – „protože je to vaše tisková konference.“ Wengerovo chování demonstruje to, že je unavený a má spoustu starostí, což rozhodně nemá pozitivní vliv na jeho psychiku a tedy i efektivitu práce.
Co by mohlo být řešením problému?
Nepotřebuje náhodou Wenger někoho k sobě? Při pohledu na velké fotbalové ligy nacházíme čím dál méně klubů, které by vše nechávaly na starých trenérech.
Například i v rámci Manchesteru United trenér Louis van Gaal (ať už se mu to líbí nebo ne) musí své plány konzultovat s Edem Woodwardem a musí dopředu plánovat transfery. Dalším příkladem je Liverpool, kde Brendan Rodgers pracuje s Ianem Ayrem na identifikaci hráčů, které by klub měl podepsat. Bayern Mnichov v tomto ohledu zase funguje na spolupráci Pepa Guardioly se sportovním ředitelem Matthiasem Sammerem.
Wenger měl podobný vztah s Davidem Deinem, který byl hlavní postavou klubové rady. Dein byl jeho důvěrným rádcem ohledně mnoha věcí, nicméně od Deinovy rezignace už mezi Wengerem a vedením klubu neexistuje kdovíjak pevné pouto. Podle vnitřních zdrojů je krajně nepravděpodobné, že by měl Wenger o klubových transferech dlouhé přátelské debaty s Ivanem Gazidisem, který se stal Deinovým nástupcem.
Problémem je to, že čím víc se Wenger v klubu stává izolovaným, tím zoufaleji se snaží držet veškerou výkonnou moc ve svých rukou. Možná, že sportovní ředitel je přesně to, co Arsenal tak zoufale potřebuje. Wenger je skvělý v identifikování talentovaných hráčů a následné práci s nimi. Klub by mu měl poskytnout někoho k ruce, aby se Wenger mohl soustředit právě jen na to, v čem exceluje. V opačném případě si ho budeme nejspíš pamatovat jen pro více než dekádu staré úspěchy.
Žádný muž není ostrov. A čím víc se Arsene Wenger jako ostrov chová, tím efektivněji od sebe odhání všechny osoby, které by mu rády pomohly a podporovaly jej.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže