Stádový efekt vás (a vaše sázení) může změnit k nepoznání
Kritické myšlení a všeobecně dobrý úsudek jsou pro život člověka naprosto nezbytné. V myšlení lidí se ale bohužel nacházejí různé přesmyčky, které jejich rozhodovací schopnosti negativně ovlivňují a to aniž by o tom věděli.
Jedna z těchto přesmyček má za následek i stádový efekt, jev, který v minulosti člověku pomáhal přežít (kdyby se v divočině ocitl sám, neměl by dlouhého trvání), ale nyní je celkem nepotřebný, ba dokonce zneužitelný. Své o tom jistě ví i samotné sázkovky.
Přesná definice stádového efektu: Chování většího počtu lidí, kteří následují chování či názory jiných lidí, ať už jsou tyto názory zcestné či nikoliv. Ve své podstatě stačí, aby skupina lidí propadla pocitu, že jejich vzor představuje skutečné kvality. Vzorem tak může být například i dobrý řečník, který svému stádu svůj názor vnutí v podstatě nedobrovolně (vzpomeňte na Horsta Fukse a podobné šoumeny).
Jinými slovy řečeno, stádovému efektu podléháte ve chvíli, kdy něco začnete dělat jenom proto, že to tak dělá spousta ostatních lidí. Kvůli tomu propadáte pocitu, že to musí být dobré a nezapojujete vlastní analytické myšlení.
Zajímavé je, že stádový efekt můžeme pozorovat i mezi vysoce inteligentními lidmi. Tak například investoři – často jednoduše následují své konkurenty, protože nechtějí být pozadu ve chvíli, kdy se někdo chlubí zcela novým, revolučním nápadem. Internetová bublina z roku 2000 toho může být skvělým příkladem.
Jak se stádový efekt projevuje při sázení?
Docela jednoduše. Namísto abyste provedli svou obvyklou analýzu a spočítali, co je pro vás opravdu výhodné, chytnete se obecného mínění, například že „Sparta určitě vyhraje“ a na analýzu se vybodnete. Najednou prostě věříte, že tento výsledek je jediným možným výsledkem pod sluncem a tak si za tím jdete. Často přitom vsadíte na velmi nevýhodný kurz a přijdete o své peníze.
Jen co si pamatuji, stádový efekt tu byl už stokrát. Tak například poslední utkání French Open mezi Novakem Djokovičem a Stanem Wawrinkou. Kolik hloupých lidí vsadilo na nevýhodný kurz Djokoviče, který se pohyboval okolo 1,3 a méně? No tak, přiznejte se!
Nebezpečí stádového efektu v konkrétních situacích
Nyní se přesuňme k samotným bookmakerům. Ti na stránkách sázkovek velmi rádi dávají zaručené „tipy“ na vítěze. Tak například, že v utkání Barcelona x Juventus zaručeně vyhraje Barcelona. Toto své tvrzení navíc podloží přehledným grafem, ve kterém vidíte, že na výhru Barcelony vsadilo 96% lidí.
Ano, Barcelona v tomto utkání pravděpodobně vyhraje (respektive vyhrála, asi jste v sobotu taky koukali). Jenže co kurz? JE TENTO KURZ VÝHODNÝ??? Vy si myslíte, že jste udělali dobře, když jste na Barcelonu vsadili. Jenže bookmaker se mezi tím směje a mne si ruce, protože moc dobře ví, že kurz 1,3, který vám dal je velmi nevýhodný. Aby pro vás bylo výhodné vsadit, musel by být kurz na Barcelonu alespoň 1,7, což není. Co na to říkáte teď? Necháte se ještě někdy inspirovat zaručeným bookmakerským tipem? Já teda ne!
Stádový efekt – příklad
Podložme si toto tvrzení matematickým výpočtem. Řekněme, že bookmaker vám vnutil výhru Arsenalu s kurzem 1,15. Když budete mít štěstí a tento kurz vyjde, stejně jste neudělali správné rozhodnutí. Tato sázková příležitost by správně měla mít kurz řekněme 1,25. Rozdíl jedné desetiny je v tomto případě zcela kritický.
Správně by měla vyhrávat v 1/1,15 = 0,87 = 87% případů.
Ve skutečnosti vyhrává v 1/1,25 = 80% případů.
V dlouhodobém horizontu tedy na této sázce proděláváte, a to i přestože vyhráváte v cca 80% případů, tedy ve 4 z 5 her. Kvůli tomu můžete mít pocit, že vyhráváte velmi často a že se vám taková sázka vyplácí. VÁŠ OMYL UŽ NEMŮŽE BÝT VĚTŠÍ!!!
Stádový efekt – shrnutí a závěrečné doporučení
Nechat se ovládat strachem nebo pohodlností není správné v běžném životě, ani při sázení. Pokud chcete mít nějaké výsledky, tak to prostě bolí. Snažení se ale většinou vyplácí. Nenechte se proto zlákat nejrůznějšími transparenty, nebuďte ovce, ale sázejte vždy podle sebe a své analýzy!
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže