Vliv domácího prostředí v zápasech na EURO 2020
S fanoušky jde všechno lépe
Běžně hostí mezinárodní turnaje jeden ze států, a právě jeho tým má pak při zápasech obrovskou výhodu v počtech podporujících fanoušků, kteří mají cestu na stadion oproti ostatním národům daleko snadnější. Čím geograficky delší cesta čeká fanoušky na zápas, tím méně jich zákonitě utkání navštíví. Není se tedy čemu divit, že pokud se turnaj jako mistrovství světa koná například v Evropě, podpora fanoušků týmům z Jižní Ameriky nebude asi rozhodující faktor při tvorbě sázkařské analýzy.
V letošním Euru jdou ale tyto úvahy do jisté míry stranou – hraje se hned na 12i stadionech rozmístěných po celé Evropě. Přesto však výhoda domácího prostředí není zdaleka vyvážená. Přesvědčil se o tom i národní tým České republiky, který zápasy odehrával v Londýně a Glasgow, kam není pro Čechy momentálně snadné vycestovat, a naopak domácí publikum tvoří pro Skotsko i Anglii zásadní hnací motor.
Je tedy důležité se alespoň trochu orientovat v mapě i politice a vyčíst, kdo bude mít domácí podmínky i v případě, že nehraje přímo doma. Pokud toto uděláte, nemůže vás překvapit, že například Turecko mělo v Baku (Ázerbajdžán) takřka domácí prostředí nebo že souboj Maďarska a Německa měl do jisté míry nádech, který přesahoval jen sportovní střetnutí.
Nezapomínejte zmíněné informace využít v sázení
Tyto informace mohou někomu přijít, jako s fotbalem nesouvisející, ale opak je pravdou. Po odehrání zápasů v základních skupinách je zajímavé pozorovat vliv domácího stadionu a cestování na jednotlivé zápasy. Například Itálie, která působí letos opravdu suverénně odehrála zatím všechny zápasy v Římě, tedy bez jediné cesty do zahraničí. Další zápas s Rakouskem se však již odehraje v Londýně. Berte rozhodně i otázky, cesty, karantény, podpory fanoušků v potaz, než přidáte zápas na svůj tiket.
Z rozlosování zápasů osmifinále EURO 2020 je zajímavý především zápas Anglie – Německo. Jedná se totiž o jediný duel, ve kterém bude jeden z týmů hrát na domácí půdě, v tomto případě nastoupí Anglie opět ve Wembley. Žádný jiný tým mít v osmifinále výhodu domácího prostředí nebude.
Dále je zajímavé sledovat, jak daleko musí cestovat fanoušci na zápasy svých národních týmů. Za zmínku stojí například Portugalsko, které bude hrát v Seville, která není od Portugalských hranic vůbec daleko.
Zapojujte rozbor prostředí, ve kterém se zápas bude odehrávat do svých analýz, mnohdy je to zásadní rozdíl hlavně při střetu dvou na první pohled vyrovnaných celků. Zejména když dojde na prodloužení, kterého se samozřejmě v play-off můžeme snadno dočkat hraje podpora v ochozech velkou roli.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže