Jaké chyby nejčastěji dělají sázkaři při sázení na hokej?
Nezkontrolujete si soupisku (a kdo chybí)
Zkontrolovat, kdo bude hrát a kdo kvůli zranění (či z jiných důvodů) v zápase nenastoupí, trvá maximálně pár minut. Pokud se neujistíte, kdo bude mimo hru (kvůli trestu, zranění, z osobních důvodů atd.), nemůžete vsadit s klidným svědomím a velmi pravděpodobně (v dlouhodobém horizontu) přicházíte o peníze, protože nedokážete přesně určit šance na výhru.
Tento tip nevypadá zrovna moc objevně, připouštíme, museli jsme ho do našeho seznamu zařadit a to navíc na prvním místě. Většina sázkařů se totiž této chyby dopouští prakticky na denní bázi. Jedinou překážou pro kontrolu soupisek je přitom lenost. Na internetu najdete hromadu stránek, které informují o zranění, trestech a dalších novinkách v reálném čase. Ano, pokud se budeme bavit o lokálních soutěžích jako je česká hokejová Extraliga, nebo například o východních (a méně známých) soutěžích jako je běloruská hokejová liga, tam jsou informace většinou skoupé. Pokud ovšem sázíte na tyto soutěže, dost dobře máte i další informační zdroje.
Pozn.: Nejdůležitější je zkontrolovat hvězdné hráče a samozřejmě také brankáře. U některých týmů byste však měli zkontrolovat třeba i hráče, kteří jsou aktuálně ve formě (kteří dávají v poslední době největší počet gólů).
Vždycky sázíte na výhru v základní hrací době, místo abyste sázeli na výhru do rozhodnutí
Ano, existují zápasy, kde je sázka na výhru v základní hrací době (či na remízu, respektive na trh 1X2) správná. Stejně tak ovšem existují zápasy, kde je správné vsadit na výhru do rozhodnutí. To se týká především zápasů v zámořských ligách jako je NHL, AHL nebo OHL.
Sázením na výhru v základní hrací době se sázkaři často snaží uměle navyšovat potenciální výhry, v některých případech se to ovšem nevyplatí. Měli byste být schopni rozeznat, které případy se pro tuto skutečnost hodí, a u kterých případů byste neměli uhnout z cesty (měli vsadit na výhru v základní hrací době).
V tomto bodě vám hodně pomůže, pokud v rámci zápasové analýzy odhadnete, o kolik gólů by váš favorit měl vyhrát. Pokud usoudíte, že vámi vybraný tým by měl vyhrát o dva a více gólů, můžete pravděpodobně sázet na výhru v základní hrací době. Pokud naopak dojdete k závěru, že zápas by mohl rozhodnout pouze jeden gól, raději vsaďte na výhru do rozhodnutí. A to zvlášť v NHL, kde jsou zápasy opravdu hodně vyrovnané.
Špatný výklad statistik
O této problematice byly na stránkách Kurzovesazeni.com popsány stohy papíru, ovšem my tuhle chybu musíme zmínit zase. Je opravdu nezbytně nutné, abyste statistiky dokázali interpretovat správně.
Nejlepším příkladem špatného výkladu statistik je počet střel na bránu. Spousta sázkařů dává rovnítko mezi počtem střel a kvalitou týmu, jenže to je opravdu velmi nešťastné. Některé týmy totiž mají obrovské množství střel, ale přesto jsou naprosto neškodné. Je to z toho důvodu, že tyto střely nejdou z nebezpečných prostorů (tzv. ze slotu), ale třeba z rohů a úhlů, ze kterých gól pořádně dát nejde.
Než tedy příště „naložíte“ všechny peníze na tým, který v posledním zápase dal 50 střel, mrkněte na podrobnější statistiky jako je Fenwick nebo Corsi a ujistěte se, že se jednalo o skutečně nebezpečné střely, nikoliv nějaké šmudly.
Využívání zastaralých, nepřesných nebo nepotřebných statistik
Když už mluvíme o statistikách, musíme vás upozornit ještě na jednu věc a to na používání zastaralých, nepřesných nebo nepotřebných statistik. Pojďme se na všechny tyto kategorie podívat blíže, abyste pochopili, co to znamená.
Zastaralé statistiky jsou přesně takové statistiky, které vás pod tímto označením napadnou. Jedná se o čísla, která jsou nepřesně, protože nebyla aktualizována. Někdy se jedná o čísla, ve kterých chybí pouze několik zápasů (například víkendových), jindy se bude jednat o čísla, kde vypadla třeba půlka sezóny. Je opravdu nezbytné ujistit se, že vaše statistiky obsahují všechny aktuální zápasy. Žijeme v digitálním světě, kdy statistické společnosti a zdroje dokáží data zpracovávat prakticky v reálném čase, takže by to neměl být problém.
Nepřesné statistiky jsou mnohem běžnější, než si myslíte. Problém spočívá v tom, že jedna webová stránka či jedno médium uveřejní chybné informace a všechny ostatní weby je převezmou. Pokud budete pracovat s takovými informace, dostanete se do problémů.
Samozřejmě není potřeba „ručně“ kontrolovat každé jednotlivé číslo, se kterým pracujete. Na druhou stranu byste ovšem tu a tam měli zkontrolovat důvěryhodnost využívaného zdroje. Pokud budou informace správné, budete v pohodě. Pokud narazíte na nějaké nesrovnalosti, raději se poohlídněte jinde.
Poslední kategorií čísel, od nichž bychom se měli držet dále, jsou nepotřebné statistiky. Jedná se o statistiky, které jsou ve skutečně pouze náhodou, případně o zábavné statistiky, které o podstatě daného sportu nebo o pravděpodobnostech v zápasu vůbec nic neřeknou.
Tak například pokud uslyšíte, že tým nikdy neprohrál venkovní zápas, který se hrál ve čtvrtek odpoledne, a kterému předcházely tři výhry, je to vážně zajímavé, ale jinak naprosto neužitečné. V takové statistice se nachází takových proměnných, že vsadit na základě takovéto informace je, jako byste peníze svěřili náhodě.
Zapomínáte zvážit možnou únavu
Hokej je velice tvrdý sport, který ve velké míře zatěžuje celé tělo. Pokud je někdo profesionálním sportovcem, ještě to neznamená, že je náhle imunní vůči nárazům a bolesti, které tyto nárazy přinášejí. Jestliže se hráči zraní, buďte si jistí, že bolest pocítí. Pokud jsou hráči (například kvůli vyřazovacím bojům) tlačeni na hranice svých možností bez dostatečného času odpočinout si, může se stát, že začnou dělat chyby.
Jestliže této problematice nebudete věnovat dostatek pozornosti, nebo pokud ji dokonce úplně ignorujete, budete v nevýhodě. Především v NHL byste měli hledat týmy, kteří jsou na dlouhém venkovním tripu a dále týmy, které hrají několik zápasů během pár dnů včetně tzv. back to back zápasů, tedy dvou zápasů hraných s maximálním rozestupem 24 hodin. Dále se můžete podívat na to proti jakým týmům hrají – pokud se bude jednat o týmy, které hrají fyzicky náročný hokej, potom se opět může stát, že v dalších zápasech budou pociťovat zvýšenou únavu.
Samozřejmě neříkáme, že byste se měli vyhnout sázení na týmy, o kterých si myslíte, že do zápasu půjdou unavenější než obvykle. Tyto informace byste ovšem měli brát v úvahu a ujistit se, že se to v kurzech náležitě odráží. V tomto bodě bookmakeři dodnes dělají velké chyby, tak si je nenechte ujít.
Zapomínáte na obranu
Při sázení na hokej je velmi snadné zaměřit s na ofensivní statistiky a zkoumat ofensivní sílu jednotlivých týmů. Proč? Góly vyhrávají zápasy a o góly se starají (především) útočníci. Jenže k celkovému počtu gólů přispívají také obránci – pokud se bude jednat o velice dobré obránce, tak útočníkům góly prostě nedovolí.
Přes svou další sázkou se proto ujistěte, jakou obranu mají oba týmy. Můžete mít nejlepší ofensivu na světě, ale pokud váš tým bude postavený na průchodné obraně, stejně nejspíše nevyhrajete.
Statistiky z play-off opakovaně dokazují, že týmy se silnějšími defensivami mají dlouhodobě větší úspěchy než týmy se silnějšími útoky. Známé přísloví „obrana vyhrává turnaje“ je pravdivé, proto defensivní statistiky nezanedbávejte.
Co byste měli dělat?
Při sázení na hokej narazíte na velkou spoustu věcí, které byste neměli dělat. Zároveň však narazíte na velkou spoustu věcí, které byste dělat měli (některé jsme vám představili i v tomto článku). Cílem tohoto článku však bylo upozornit váš spíše na možné chyby, správnou cestu k sázení na hokej si jistě dokážete vyšlapat sami za pomoci našich předchozích rad.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže