Jak sázet na Formule 1
Získej BONUSY za registraci ZDARMA!
Jak funguje Formule 1?
V dnešních dobách se jede až 21 závodů Formule 1, tzv. Grand Prix. Jejich počet se sezónu od sezóny může měnit, nicméně většinou je plus minus podobný. Závody Formule 1 se účastní celkem 10 týmů, z nichž každý do závodů posílá dva jezdce. Týmy soutěží v Poháru konstruktérů, každý z týmových jezdců se potom zapojuje ještě do individuální soutěže označované jako MS jezdců.
Každému závodu předchází trénink, ve kterém se monoposty ladí a přizpůsobují dané trati, a dále kvalifikace, v níž jezdci závodí o co nejrychlejší čas kola a potažmo i co nejlepší postaven na startovním roštu.
Jak asi sami dobře víte, konkurence v F1 je obrovská. Monoposty a jezdci těch nejlepších stájí mají velmi podobnou kvalitu. Týmy proto musí zapojit dostatečnou invenci, jezdci pro změnu odvahu a vychytralost. Vzhledem k tomu mají závody Formule 1 neskutečnou jiskru.
Formule 1 v sobě kloubí prvky týmových sportů jako je fotbal nebo hokej s prvky individuálních sportů jako je tenis. Jelikož se na startovním roštu nachází 20 monopostů, a jelikož každý z těchto monopostů závodí ve dvou různých soutěžích, stát se může prakticky cokoliv. Zcela pochopitelně, informovaní sázkaři z toho mohou těžit. Pojďme se teď podívat na samotné tipy, rady a triky pro sázení na F1.
Seznamte se s jezdci
V závodech Formule 1 jsou jezdci klíčovými muži, proto se vyplatí vědět, co od nich můžete čekat. Nejlepší jezdce můžete odhalit podle toho, jaké kurzy jsou na ně vypsané v sázkové kanceláři (čím nižší kurz na výhru jezdce, tím větší šanci na jeho výhru bookmaker předpověděl), to ovšem není dobrý nápad.
Čím více budete Formule 1 sledovat, tím více toho o jezdcích budete vědět. Existuje mnoho faktorů, které na jezdce mají vliv – od těch osobnostních (aktuální nálada, vztah jezdce a týmu) až po podmínky na trati (typ trati, počasí atd.). Pečlivým sledováním závodů (nikoliv pouze hlavní závod, ale i tréninky a kvalifikace, které závodu předcházejí) vám všechny tyhle poznatky přejdou do krve a dokážete je využít také v sázení.
Seznamte se a monoposty a závodními okruhy
Další bod naší příručky, jak sázet na Formule 1, se týká informací o monopostech a závodních okruzích. Klíčové je v tomto případě najít informace o takových skutečnostech, které by mohly ovlivnit daného jezdce a jeho výkon. Typickým příkladem jsou problémy s monopostem v tréninku či kvalifikaci, případně opakující se tendence, jako například že jezdci se na dané trati nedaří (nebo naopak). Všechny tyto poznatky vám pomohou vytvořit přesný obrázek o skutečných šancích na výhru jednotlivých jezdců a tudíž také k uzavření výherního tipu.
Statistické údaje
F1 patří mezi sporty, ve kterých hrají velkou roli podrobné statistiky. Mezi řidiči, týmy a konstruktéry jsou totiž pouze nepatrné rozdíly, proto nikdy není na škodu znát i drobné detaily.
Na co se dívat? Nejdůležitější jsou údaje o předešlých výkonech na trati, o výkonech na určitém typu tratí, případně o výkonech po určitých změnách monopostů atd.
Počasí
V některých případech je počasí při sázení na F1 vůbec nejdůležitějším prvkem. Pravděpodobně každý fanoušek závodů Formule 1 moc dobře ví, že pokud na trati začne pršet, stát se může téměř cokoliv. Nicméně poznatky o počasí vám pomohou určit třeba i výkon daných formulí – některé monoposty jedou lépe ve vyšších teplotách, jiné potom třeba při vyšší vlhkosti atd.
Počasí se navíc může měnit v průběhu zápasu, což vytváří další skvělé příležitosti pro uzavření hodnotné sázky. Změna počasí s sebou často přináší také nutnou změnu pneumatik a to vytváří obrovský prostor pro taktizování. Čím více budete znát své jezdce a týmy, tím spíš budete na všechny možnosti připraveni a tím spíše ze sázení na F1 budete těžit.
Kvalifikace je velmi důležitá
Během kvalifikace můžete získat mnoho potřebných informací o tom, jak si konkrétní jezdec nebo tým povede během závodů. Výsledky kvalifikace mohou navíc tu a tam odhalit i konečné pořadí v závodu. To se týká především Grand Prix Monaka, která se jede na úzkých ulicích ve středu města, a která tak nenabízí téměř žádné příležitosti k předjíždění. To znamená, že řidič na pole position se automaticky stává jasným favoritem.
Na druhou stranu existují také tratě, které jsou k předjíždění jako stvořené. Typickým příkladem trati, na které se skvěle předjíždí, je Grand Prix Kanady (okruh Gilles Villeneuve). Daniel Ricciardo, který je znám jako jeden z nejschopnějších řidičů při předjíždění – zde vyhrál svůj závod, což je trošku ironie. Michael Schumacher, který v předjíždění taktéž patří mezi nejlepší, na tomto okruhu získal největší počet titulů v historii trati (7).
Z těchto poznatků si tedy můžeme vyvodit, že pole posion v Monaku je mnohem důležitější než pole position v Kanadě. Díky tomu je kvalifikace velmi zajímavá a pro sázení také velice důležitá. Nezapomeňte ji věnovat pozornost.
Sledujte zdarma živé streamy formule F1 bez zpoždění a vsaďte si s bonusem na TV Tipsport.
TipsportVěnujte pozornost tréninkům
I když sázení na tréninky vám moc nedoporučujeme, v trénincích můžete získat některé cenné informace, především potom týkající se technického stavu formulí. Během tréninků se konstruktéři formule snaží přizpůsobit danému podnebí a také trati a občas se jim to pochopitelně moc nedaří. Kromě toho můžete odhalit, jakou strategii přezouvání jednotlivé týmy zvolí a samozřejmě i spoustu dalších užitečných věcí. Vzhledem k tomu se tréninky stávají studnicí důležitých informací, které není radno podceňovat.
Na výsledcích ze začátku sezóny moc nezáleží
Historie Formule 1 nás naučila, že první místo tabulky po několika prvních závodech sezóny jezdci nezaručuje, že vyhraje šampionát. Závodníkům Formule 1 obvykle chvíli trvá, než se sžijí se změnami, které inženýři učiní kvůli změnám pravidel i kvůli zlepšení jízdních vlastností.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže