MMA: druh klece, nástup bojovníka – detaily na které si dát pozor
Pozor na druh klece
MMA většinou probíhá v tzv. kleci, ale v některých případech se může bojovat i v podobném ringu jako při utkáních v boxu. Takových zápasů je čím dál méně, pokud byste však na takový narazili, doporučujeme na něj vůbec nesázet. Obvykle se boj odehrává v kleci ve tvaru oktagonu, nebo kruhu. Právě oktagonový tvar bojiště používá UFC a například česká organizace Oktagon MMA. Naopak kruh používají další světové organizace jako Bellator nebo KSW. V tomto případě se jedná spíše o kosmetickou záležitost a tvar klece nemá na průběhy zápasů příliš velký vliv.
Naopak velký pozor dejte na rozměry této klece. Každá organizace může používat jinak velký oktagon či kruh, a to se na průběhu zápasení rozhodně podepíše. Jednoduše řečeno – čím menší je klec, tím častěji boj končí ukončením před limitem. To je dobře vidět v UFC Apex, kde se mladí talenti snaží vybojovat smlouvu s UFC. V této soutěži má klec průměr 7,6 metrů, naopak v běžných galavečerech UFC proti sobě stojí bojovníci v oktagonu o průměru 9,1 metrů. V Apexu končí přibližně o 20 % více zápasů před limitem než na UFC galavečerech. Využijte to v sázení a pro boje v menších klecích vybírejte sázku na ukončení před limitem.
Pozorujte nástupy bojovníků
Cesta do klece je jedním ze zásadních okamžiků. Je to to poslední, co zápasu bezprostředně předchází. Sledujte, jak fighter cestu ze zázemí do kolbiště prožívá, jestli z něj vyzařuje energie a těší se na boj nebo zda jde naopak pomalými krůčky a jeho cesta do klece není tak přesvědčivá.
Většinou si zápasníci na tuto cestu vybírají hudbu dle vlastního přání. I zvolená hudba může částečně napovědět, zda se chce zápasník díky ní plně soustředit a uklidnit nebo by se raději nabudil na pořádnou agresivní přestřelku. Důležitější však je, kdo jde do klece první a kdo jako druhý. Výhodu má zpravidla v pořadí druhý aktér zápasu. První bojovník totiž musí na svého protivníka v kleci čekat. Během těchto pár minut se prvnímu ze zápasníků v hlavě promítají nejrůznější myšlenky, které by raději vůbec neměl. Rozhodně z něj také částečně během čekání opadne vyburcování k boji, které bijcům pomůže získat jejich tým před vstupem do klece. Neberte tuto výhodu na lehkou váhu a snažte se ji zakomponovat do svých sázkařských analýz.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže