Vyplatí se sázet tenis v kurzu 1,5 a níže?
To vše se poté může jevit tak, že sázím za malé peníze, což mi někteří z ostatních sázkařů neustále vyčítají. Fakt ale je spíše ten, že se držím striktně money managementu, tj. sázím v rozmezí 1-7% svého banku. To znamená, že když mám v banku 3.450,-Kč, tak sázím nejméně 34 Kč a nejvíce 238,- Kč. Tím se stane to, že čím více prohrávám, tím méně sázím a čistě z matematického hlediska nemohu nikdy skončit na nule. Což samozřejmě v sázkové kanceláři neplatí, jelikož je minimální sázka 5 Kč. Tudíž když dojdu na 70 Kč, tak si už 4.9,- Kč nevsadím.
Půjdeme se nyní zaměřit na tenisové sázky s kurzem 1,5 a níže.
Na začátek bych rád řekl, že absolutně respektuji strategie každého z Vás a uvedené řádky jsou a budou pouze mým pohledem na věc. Neznamená, že když to říkám já, že to je pravda a někomu může jeho styl sázení fungovat. Tato analýza je spíše takové statistické okénko do tenisové problematiky, kterou jsem poslední měsíce sledoval a nyní Vám chci předat vše, co jsem zjistil.
Teď už k samotnému tématu.
Čím nižší kurz „narveme“ na tiket, tím je to horší a v tenise to platí dvojnásob. Kurz 1,3 na to, že Chelsea doma porazí Fulham, který je v roce 2020 na totálním herním dně, je z pohledu sázkaře k ničemu, ale pořád je větší šance než to, že Shapovalov v kurzu 1,1 porazí Rodionova ve vídeňské hale. Mimochodem Shapovalov prohrál 0:2 na sety v kurzu cca přes 6 na Rodionova.
Rozdíl mezi tenisem a fotbalem či hokejem, popřípadě v jiném týmovém sportu tkví v tom, že v kolektivních sportech sázíme na tým, v tenise na jedince. To, že bude mít Messi špatný den neznamená, že Barcelona doma prohraje s Betisem, ale když bude mít špatný den Thiem, tak může prohrát na Australian Open s Popyrinem, což se taky stalo v sezóně 2018.
Šance, že Vám v tenise vyjdou 2-3, nebo 4 zápasy na tiketu v kurzech 1,5 je velmi malá. Dneska když píši tento blog, tak je středa 4.11.2020 a otevřu si tenisové výsledky úterního hracího dne v Paříži. Vždy zmíním vítěze zápasů a v závorce jeho kurz, tedy výherní kurz. Giron (3,08), Carreňo (1,91), Humbert (2,72), Kecmanovič (1,66), Gomboš (2,17), Mannarino (1,76), Paul (2,6), Sonego (1,6), Herbert (1,57), Gasquet (2,22), Raonič (1,2), Wawrinka (1,48), Nishioka (1,27)
Čili z nějakých třinácti zápasů zvítězil jednoznačný favorit s kurzem pod 1,5 celkem ve třech případech, takový menší favorit s kurzem pod 1,8 vyhrál 4x a zbytek tj. 6x zvítězil hráč s vypsaným kurzem 1,9+. Takže věřit, že zrovna ten Váš favorit v kurzu pod 1,5 vyhraje, nemusí být pravda. Vypadl Berrettini s kurzem 1,39, s ním šel Tsitsipas za 1,48 a Simon 1,5. Tudíž kdybychom vsadili vše pod 1,5 včetně za 1000,- Kč, dopadneme přesně takto:
- Raonič: + 200 Kč
- Wawrinka: + 480 Kč
- Nishioka: + 270 Kč
- Berrettini: – 1000 Kč
- Tsitsipas: – 1000 Kč
- Simon: – 1000 Kč
Celkový cash dne = mínus 2050,- Kč.
Tohle se samozřejmě neděje každý den, ale určité pravidlo lze nalézt.
Zkusil jsem použít pro výše uvedenou teorii čísla z turnaje v belgických Antverpách, který proběhl v tom „pro sázkaře nešťastném a méně nabídkovém roce 2020“. Celkově se odehrálo v hlavní soutěži 27 zápasů a kurzové výsledky jsou následující.
- Kurz pod 1,3 vyšel 10x čili ve 37% případů
- Kurz 1,3 – 1,5 vyšel 2x čili 7% případů
- Kurz 1,5 – 2 vyšel ve 30% případů
- Kurz 2 a více vyšel ve 26% případů
Čili kurzy na tenisové zápasy na daném turnaji nad 1,5 vyšly dohromady v padesáti šesti procentech případů, což je více, než polovina celkových uskutečněných událostí a naopak události s kurzem pod 1,5 vyšly pouze ve 44 procentech případů.
Historie ukázala, že se dlouhodobě nevyplatí sázet tenis v kurzech nižších, než 1,5 a kdybych tady použil posledních 5 turnajů, tak ty výsledky budou stejné. Schválně se pojďme podívat na antukový Masters v Římě, ať změníme povrch také na pomalejší antuku. Na tomto turnaji se v hlavní soutěži odehrálo celkem 54 zápasů v tomto výsledkovém složení.
- Kurz pod 1,3 = 12x čili 22% případů a minimálně polovinu z toho zařídili pouze Nadal s Djokovičem, kteří měli vždy kurzy 1,1 a níže. Mimochodem Nadal prohrál se Schwarzmannem v kurzu asi 1.11, kdo to měl na tiketu, přiznejte se.
- Kurz 1,3 – 1,5 = 12x čili 22% případů
- Kurz 1,5 – 2 = 9x rovněž 22% případů
- Kurz 2+ = 21x !!! to je 39% všech případů
Na těchto dvou turnajích jasně vidíme, že sázet kurzy pod 1,5 je velmi nebezpečné, a nemůže to dlouhodobě vydělávat sázkaři peníze. Na dvou turnajích by Vám kurz pod 1,5 vyšel dohromady jenom 36x z celkových 81 zápasů, to je 44,4%, to znamená, že jste hodně peněz v mínusu.
Naopak kdybyste sázeli vše nad kurz 1,5, tak musíte vydělat balík. Jednak těch zápasů byla nadpoloviční většina čili 55,6%, ale ty kurzy tam lítaly i nad hodnoty 10+.
Samozřejmě tato strategie platí zejména na turnajích kategorie ATP250, ATP500, ATP Masters 1000, kdy i užší favorité mají často výpadky. Tyto turnaje jsou pro ně důležité, ale jak říkal bájný Rod Laver – “Turnaje se dělí na grandslamové a ty ostatní”
Právě grandslamy jsou vrcholem sezóny. Tam má cenu trošku zvážit, zda do toho menšího kurzu pod 1,5 nejít, protože zápas na 5 setů je úplně jiný sport a favorité si tam své pozice velmi dobře hlídají. Mělo smysl hrát na French Open Tsitsipase, Rubleva, Thiema, byla šance, že dojdou daleko.
Samozřejmě je i tak nejlepší se takových kurzům vyhnout a radši si zkusit sety outsiderů v případech, kdy Vám to dává alespoň trošku smysl. Na každém grandslamu se objeví kometa, která porazí 2-3 hráče z pozice outsidera. Naposledy to byl třeba Altmaier na French Open, nebo také Polmans, který vyřadil Humberta.
Zmíním poslední příklad, který ukazuje, že kurzy pod 1,5 v tenise jsou velmi nebezpečné. Když si zahraji výhru favorita v kurzu 1,20, například Rusa Medvěděva v prvním kole French Open a on prohraje, tak jsem mínus 1.000 Kč (v případě, že za 1000 Kč vsadím) a nyní musím podobný kurz vsadit ještě 5x tak, abych byl na nule a musím doufat, že to vyjde, protože v případě prohry se má ztráta ještě prohloubí. V kurzu 1,2 potřebujeme 5 výher k tomu, abychom se dostali na nulu, což je za mě hodně.
Ale když budu hrát kurzy 1,5 +, tak mi stačí 2x vyhrát a 1x prohrát a pořád jsem minimálně na nule. Někdy samozřejmě trefíme kurz 5, někdy kurz 3 a to vše jsou peníze, které nám jdou do plusu a pokryjí budoucí ztráty.
Tenis je na tohle value sázení nejlepší protože je zde největší šance upsetů, čili nečekaných výsledků. Podívejme se znova na Masters v Římě, skoro 39% všech zápasů šlo přes kurz 2, to je neskutečné číslo.
Takže já vím, že některé mé analýzy vypadají šíleně, ale nenašel jsem zatím jinou strategii, která by mi dávala takový smysl, jako tohle. Samozřejmě stále dělám chyby (i s tím sázkař musí počítat), někdy ty výsledky nejde odhadnout, jako třeba jeden z nejpřekvapivějších zápasů roku 2020, konkrétně duel talentovaného Davidoviche Fokiny s Diegem Schwarzmannem, kdy mladý Španěl nevyužil na začátku zápasu tři breakbally a poté se mentálně složil tak, že uhrál v zápase dva gamy, ale jsou zde faktory, které se většinou opakují. A ty by se měl snažit sázkař dodržovat.
Vše jsem Vám uvedl v některé z předchozích příkladů a pevně doufám, že Vám ve Vašich sázkách pomohou.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
Zdravím, podíval jsem se na tuhle strategii a trochu jsem ji zkoumal. Idea zněla dost hezky, sázení na všechny kurzy nad 1,5. Není snad problém s tím že kurz nad 1,5 hraje také s kurzem nad 1,5, takže si musím vybrat na jaký kurz z těchto dvou. Například kurz 1,75 a 2,15. Jaká je tedy cesta? Nemůžu přeci sázet na oba dva kurzy takto ve všech zápasech. Děkuji.