Užitečné odkazy pro předzápasovou analýzu – Dota 2
Každý live sázkař by měl používat Cyberscore. S výjimkou LAN turnajů (hráči jsou přímo v aréně), bývají všechny streamy uměle zpožděné až o 5 minut. Pořadatelé tak brání případným podvodům, kdy by si hráč otevřel na druhém monitoru stream a viděl mapu z pohledu nepřítele; Statistiky samotné ale zpožděné nejsou. Převážně podle statistik se mění živé kurzy; Alternativou může být například Hawkbets.
Upřednostňuji Cyberscore, protože je na něm možné si zapnout zvukové upozornění pro každou aktualizaci skóre, rychle přepnout a vyjimečně díky tomu dokonce i stihnout vsadit kurz dříve než se aktualizuje. Je také vybaven statistikami, které lze otevřít kliknutím na “stupeň vítězů” nalevo od názvu zápasu a odkazem na Twitch stream, který je napravo od názvu.
Ve statistikách si můžete nastavit vlastní hranici na over/under, počet Roshanů, dobu trvání mapy. Cyberscore spočítá matematickou pravděpodobnost overu/underu na základě průměrných výsledků obou týmů proti posledním soupeřům. Cyberscore je mým klíčovým zdrojem při sázení počtu zabití.
Na Liquipedii je dobře udržovaná databáze všech existujících turnajů, týmů a hráčů. Před sázením na nějaký turnaj je dobré si ho na Liqui vyhledat. Najdete tam dosavadní výsledky účastníků. Na základě těchto statistik můžu přijít například na to, že tým A porazil týmy B a C, které skórovali proti týmu D 2:0 a 2:1 na mapy a vše zvážit pro sázku A vs. D*. Zjistím také, jestli tým potřebuje vítězství, nebo zda jeho prohra nebude vadit vůbec ničemu. V druhém případě tým nebude odkrývat své tajné strategie a raději zkusí něco nového, což může vést k porážce.
Rozkliknutím jmen týmů se dostanu na jejich vlastní stránky. Zatímco výsledky zápasů se na Liquipedii objevují ihned po odehrání, změny hráčů či náhradníků v týmech se pokaždé tak rychle nezmění. Přesto to je dobrý zdroj pro zjištění, jak relevantní jsou všechny ostatní statistiky, které se vážou k týmu jako k celku. Pokud organizace nabrala úplně nový roster, statistiky týmu jsou irelevantní a budou mě zajímat pouze statistiky jednotlivých hráčů a hrdinů. K tomu budu pozorně sledovat, jak dobře se noví reprezentanti týmu sehráli.
Novinky o změně rosterů a obecné novinky lze také najít například na Esports News.
*U Doty posloupnost typu Tým B porazil C a tým A porazil B (A>B>C) lze brát v potaz. V jiných esportech, myslím konkrétně Counter Strike, záleží hodně i na mapě, na které se zápasy hrály. Před vsazením doporučuji se nejprve ptát, jestli jeden z týmů nemohl z nějakého důvodu vypustit. Například výhru pro postup z první pozice v tabulce už nepotřebuje, tak raději experimentuje.
Dotapicker je vhodná pomůcka pro sázení béčkových a céčkových turnajů. Aplikace je původně určená pro pomoc s výběrem hrdiny, dovede ale s omezenou přesností spočítat i teoreticky nejpravděpodobnější průběh zápasu a sílu obou picků (vybraných hrdinů obou týmů) proti sobě. Do appky zadáte ručně hrdiny obou týmů. Ta pak na základě výsledků v pubě (veřejné vyhledávání) spočítá, jak moc jsou dobří všichni hrdinové Radiant proti všem hrdinům Dire (counter) a jak dobří jsou všichni jednotliví hrdinové s každým z ostatních čtyř hrdinů v týmu (synergie). V aplikaci nastavte skill na very high.
Dotapicker není nic víc než pomůcka. Ikdyž se v součtu dostane některý z týmů nad 150, neznamená to, že by musel vyhrát. Nebo přesněji, že by jeho pravděpodobnost na výhru byla nutně velmi vysoká. Skill profesionálních hráčů je nad průměrem, s kterým aplikace pracuje, ikdyž je nastavená na very high, a týmová hra se liší od puby. Pak – jediný vhodný counter může v týmovém zápase znamenat všechno, zatímco v pubě nejsou podmínky na to, aby se ve všech soubojích zahrál odpovídajícím způsobem.
Datdota shromažďuje data z puby i z profesionálních turnajů. Lze použít podobně jako Dotapicker, ale nechat ho pracovat pouze s daty z profesionálních lig. Na stránce jsou dva způsoby, které využívám: Heroes -> Basic Performances a Heroes -> Performances by Elo. Narozdíl od Dotapickeru lze prohlížet winrate i kombinací více než dvou hrdinů. Problémem je statistický vzorek, který pro patch není tak bohatý. Navíc zhatit statistiku konkrétního hrdiny může klidně jeden slabý tým, který ho pořád hraje.
Omezenou statistiku je možné kompenzovat zahrnutím nižších lig a předchozích verzí hry.
Ggesports používám jako zdroj zajímavých informací a převážně KDA konkrétních hráčů, které je velmi přehledně viditelné na úvodní stránce každého týmu. Spočítá se jako (K+A*3)/D, kde:
K… počet zabití
A*3… počet asistencí vynásobený 3
D… počet smrtí
Odkaz vás nasměruje na tým Beastcoast, kde není výsledek úplně reprezentativní. Hector “K1” hraje výrazně lépe, než by jsme si podle statistik mohly myslet. Jeden kolega na Tipsportu se dívá na KDA hráčů přímo na hrdinech, které si vyberou. Za takovým účelem lze využít Gosugamers. U slabších týmů a jejich hráčů není dostatečný vzorek, na to pozor. Pokud došlo k přestupu, statistika na Ggesports k celému týmu nemusí být vypovídající, záleží na tom, který hráč přišel a místo koho.
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
Dekuju za clanek. Neco talovyho.chybelo nejen ma ceskym webu.