Jaký vliv budou mít nová pravidla Premier League na sázení?
Po 18 měsících, kdy se o možných změnách živě diskutovalo, oznámila Mezinárodní pravidlová komise (IFAB) více jak 95 různých změn v pravidlech. Některé z nich byly vyzkoušeny už na Euro 2016. Ačkoliv třeba takový směr míče z výkopu nebo ošetření na hřišti nebude sázení přímo ovlivňovat, některá tato pravidla do něj přímo zasáhnou.
Faul mimo hřiště
Faul mimo hřiště, anglickým fotbalovým svazem definovaný jako „zatáhnutí za dres, blokování nebo nedovolené bránění vně fotbalového hřiště“ byl dříve trestán nepřímým volným kopem. Nově se bude kopat z nejbližšího místa přestupku, tudíž pokud k faulu došlo za brankovou čárou, bude se kopat penalta.
V této sezóně bylo zatím k vidění 31 penalt. 6 z nich se týkalo právě faulu mimo hřiště. Chytří sázející by si měli uvědomit vzrůstající počet pokutových kopů, který samozřejmě bude mít vliv i na celkový počet gólů. Nejedná se sice o masový nárůst, nicméně pokud tento trend bude pokračovat i nadále, na konci sezóny by na vrub faulu mimo hřiště mohlo jít až 25 dalších penalt. To by mohlo znamenat, že v sezóně 2016/17 se dočkáme rekordního počtu pokutových kopů.
Konec trojitých trestů
Překazit faulem gólovou příležitost v Premier League dříve znamenalo písknutí penalty, udělení červené karty a třízápasovou stopku (pro hráče, který se faulu dopustil) – odtud název „trojitý trest“. Toto pravidlo bylo považováno za velmi přísné, a proto došlo k jeho zmírnění.
V Premier League bylo do této doby uděleno osm červených karet. V této sezóně bychom se tak výhledově mohli dočkat přibližně 34 červených karet, což je podstatně méně, než v sezóně 2015/16 (59), 2014/15 (71) a 2013/14 (53). Očekává se tedy, že tato změna by mohla mít za následek menší počet červených karet v průběhu celé sezóny a potenciálně ovlivnit šance týmů, které již nebudou znevýhodněny menším počtem hráčů.
Chování hráčů
Hráčův postoj k rozhodčím je ve fotbale dlouholetý problém. Verbální nesouhlas je považován za dohadování se s rozhodčím, napadení jeho rozhodnutí a neuctivé jednání – všechny tyto prohřešky přitom byly trestány žlutou kartou. Konfrontování rozhodčích zvláště agresivním způsobem nebo za použití urážlivých či jinak nevhodných výrazů bude mít nově za následek udělení karty červené.
Pokud jde o některé sázkové strategie, může být počet žlutých karet opravdu významný. Dvě žluté karty v jedné hře pošlou hráče ven ze hřiště a celkový počet deseti žlutých karet vyústí ve hru v deseti lidech. Sázející by také měli přemýšlet o změnách herních stylů, taktiky a střídání, které právě kvůli žlutým kartám přicházejí.
Do 10. hracího týdne bylo v Premier League uděleno 337 žlutých karet. To znamená, že na konci sezóny bychom se mohli dočkat až 1423 žlutých karet. V porovnání se sezónou 2015/16 (1185), 2014/15 (1359) a 2013/14 (1015) se jedná o obrovský nárůst.
I když jsou nová pravidla Premier League pouze v plenkách, stojí za to je analyzovat a popřemýšlet, jaký vliv by na sázení mohly mít. Mohlo by vám to pomoci získat výhodu nad sázkovými kancelářemi a zvýšit tak váš zisk.
Zdroj: Pinnacle Sports
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže
Já myslím, že velice věcný článek. Ono přesně o tomto se nikde nepíše, ale přitom jsou to jedny z nejdůležitějších aspektů, který by měl sázkař znát.