Nový stadion – výhoda nebo nevýhoda?
West Ham je jediným Premier League klubem, který v posledních deseti letech změnil stadion. Spousta klubů se však přestěhovala ještě dříve, nebo se k tomu chystá v budoucnu. Podobně jako u basketbalových týmů panují i u fotbalových mančaftů obavy, že po přesunutí do nového města/na nový stadion může hráčům nějakou dobu trvat seznámit se s novým prostředím a vrátit se k původní formě.
Před West Hamem byl posledním stěhujícím se klubem anglické nejvyšší fotbalové soutěže Arsenal. Přechod z Highbury na Emirates v roce 2006 uzavřel pětiletou éru, v níž se na nový stadion přestěhovalo hned 6 účastníků Premier League. Mají nové stadiony pozitivní vliv na výkon hráčů nebo kvůli stěhování obětují výhodu domácího hřiště a tedy i svojí pohodu?
Arsenal
V sezóně 2003/2004 nebyl Arsenal doma poražen, díky čemuž si vysloužil přezdívku „neporazitelný“. Od té doby si ho ale lidé dobírají kvůli nenaplněným očekáváním. Při bližším zkoumání můžeme zjistit, že přestěhování Arsenalu na nový stadion mělo na tým větší dopad, než mnozí očekávali.
V letech, které následovaly po zmiňované famózní sezóně (a před přestěhováním do nového stadionu o 60 tisících místech), skončil Arsenal 2. a 4. Po výměně stadionu však Arsenal neskončil na lepším než 3. místě, přičemž na stříbrnou medaili čekal devět dlouhých let.
Swansea City
Od své první sezóny Swansea City v Premier League (2010/11) se tento tým zařadil mezi pravidelné účastníky Premier League. Raketový vzestup waleského klubu ve skutečnosti začal v sezóně 2003/04. Jakmile se mu začalo dařit, přestěhoval se z Vetch Field na Liberty Stadium (v roce 2005).
Po zlepšení jejich postavení v lize v předchozích dvou sezónách Swansea vyhrálo postup z League 2 (rok předtím než se přestěhovalo na nový stadion). Následovaly dva roky vyrovnaných výkonů a výhra League 1 v sezóně 2007/08.
Od té doby, co Swansea působí v Premier League, každý rok končí mezi 8. až 12. místem. Stál nový stadion na začátku jejich neskutečného tažení ze spodní části anglického fotbalu až do Premier League? Skoro to tak vypadá…
Manchester City
I přestože se Manchester City v roce 2003 přesunul z Maine Road na Etihan Stadium, nejednalo se o největší změnu v klubu provedenou v nedávné historii. Ačkoliv toto stěhování mohlo mít na výsledky klubu vliv, pravděpodobnějším důvodem vzestupu Manchesteru City bylo odkoupení klubu Sheikem Mansourem v roce 2008 a jeho výrazné finanční injekce směřující do nákupu kvalitních hráčů.
V první sezóně po přestěhování na nový stadion Manchester City skončil na 16. místě Premier League tabulky (rok předtím skončil 9.). Nicméně zanedlouho poté, co se Manchester City začal potácet na úplném dně tabulky, byl dokončen převod klubu do vlastnictví Abu Dhabi United Group.
Následovaly velké změny na personální rovině i v samotném týmu. Výsledek byl přitom naprosto evidentní – v sezóně 2009/10 Manchester City skončil na 5. místě. O rok později byl 3. a v sezóně 2011/12 získal první ligový titul od roku 1968 (dramatickou výhru v poslední den sezóny nezapomene asi žádný fotbalový fanoušek). Druhý ligový titul následoval v roce 2013/14, v předešlé sezóně se však mluvilo spíše o zklamání (4. místo).
Manchester City je v současné době hlavním favoritem na výhru sezóny 2016/17 s kurzem 1,60. Na vzestup klubu však téměř jistě měly vliv peníze, nikoliv změny stadionu a podobné věci.
Hull City
Od roku 2002, kdy se Hull City přestěhoval z Boothferry Park na KCOM Stadium, se tomuto týmu podařilo vybojovat postup do vyšší soutěže hned pětkrát a sestoupit do nižší soutěže hned dvakrát. Přestože se mu v sezóně 2008/09 podařilo dostat až do Premier League, vydržet v nejvyšší anglické soutěži se pro Hull City zdá být nadpřirozený úkol.
V návaznosti na sestup v sezóně 2009/10 se Tygrům v Championship dvakrát po sobě podařilo skončit v prostředku tabulky, načež se opět probojovali do Premier League (2012/13). V sezóně 2013/14 se sestupu vyhnuli jen o čtyři body, ale v sezóně 2014/15 se jim před sestupem již utéci nepovedlo.
Nový stadion Hull City byl jistě nezbytnou součástí velkých změn, které vedly k úspěchu. Hull City patří každoročně mezi největší favority na vyřazení z nejvyšší fotbalové ligy. Dosáhnout stability jim nejspíše bude ještě pár let trvat.
Čtěte také TOP 10 nejhrůznějších stadionů na světě
Leicester City
Vzhledem k nečekanému úspěchu v sezóně 2015/16, kdy Leicester City získali titul Premier League, zná tento tým asi každý. Nicméně jen málokdo bude zasvěcený do jejich patnáctileté historie, která k neuvěřitelnému úspěchu vedla.
Přesunutí z Filbert Street na King Power Stadium v roce 2002 bylo pro Lišky jistě perfektním impulzem, který v sezóně 2002/03 vedl k postupu do Premier League. O rok později však byly odsunuty zpět do Championship a následně i do League 1 v sezóně 2008/09.
Okamžitý návrat do Championship byl následován třemi umístěními v horní části tabulky. V roce 2010 se Leicester dočkal mnohamilionových investic, což v sezóně 2013/14 vedlo k postupu z Chamionship a k výhře Premier League o dva roky později.
Leicester je ústředním motivem jednoho z největších úspěchů v historii fotbalu. Iniciovala cestu Leicesteru do Ligy mistrů změna stadionu? A dokáže Leicester vyhrát i tento titul (36,00)?
Southampton
Ačkoliv je Southampton od sezóny 2012/13, kdy se opět vrátil do Premier League, považován za stálici této soutěže, dostat se na vrchol pro něj bylo velmi náročné. Při analýze jeho výkonů po přestěhování z The Dell na St. Mary Stadium v roce 2001 bychom mohli říci, že tato změna výkon týmu výrazně ovlivnila.
Dva roky od přestěhování na St. Mary Saints skončili na dně Premier League tabulky a poprvé od sezóny 1978/1979 sestoupili do druhé anglické ligy. Po dalších 4 letech sestoupili znovu a ocitli se v League 1.
Od roku 2010/11 se Southamton začal zase zvedat. Nejprve se dostal z League 1 a o rok později z Championship. Poslední 4 sezóny přinášely trvalé zlepšení a Southampton je nyní už pravidelným výběrem sázejících na Premier League.
Co byste měli zvážit?
Výše uvedené příklady jsou samozřejmě velmi malým vzorkem, ale stále může poskytovat několik zajímavých poznatků. Některým týmům se po přestěhování na nový stadion dařilo, zatímco jiní museli o návrat k předchozím výkonům tvrdě bojovat. Jedna věc je jistá – nový domácí stadion má na fotbalový tým vliv, někdy dobrý a někdy špatný.
K vlivu na výkon týmu může přispět několik faktorů. Nový stadion znamená, že hráči se musí zvyknout na změnu prostředí a dennodenní rutiny. Do celkového výsledku se podepisuje velikost hřiště, postavení šaten, celková atmosféra a mnoho dalších věcí.
Výstavba nového stadionu může kromě toho ovlivnit také rozpočet a také šanci na zlepšení družstva prostřednictvím přestupů.
Ve druhé části tohoto článku budeme podrobněji analyzovat jak a proč mají tyto faktory na výkon družstva tak velký vliv.
Zdroj: Pinnacle Sports
Sponzor článku:
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže