Přihlášení:
Menu
Logo týmu Leicester
Premier League | 13:30 - 23. 11.
Logo týmu Chelsea
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Parma
Serie A | 20:45 - 23. 11.
Logo týmu Atalanta Bergamo
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Düsseldorf
DEL | 19:30 - zítra
Logo týmu Eisbaren
Náš tip:
2
1X2
Logo týmu Ťumeň
Major Hockey Le.. | 15:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Yugra Khanty-Mansiysk
Major Hockey Le.. | 15:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Togliatti
KHL | 16:00 - dnes
Logo týmu Ufa
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Major Hockey Le.. | 16:30 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Major Hockey Le.. | 17:00 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Major Hockey Le.. | 17:00 - dnes
Logo týmu Sokol Krasnoyarsk
Logo týmu Voroněž
Major Hockey Le.. | 17:00 - dnes
Logo týmu Karelia SKA
Logo týmu IFK Helsinki
SM Liiga | 17:30 - dnes
Logo týmu Ässät Pori
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Major Hockey Le.. | 17:30 - dnes
Univerzální logo, oficiální logo týmu chybí
Logo týmu Košice
Extraliga | 17:30 - dnes
Logo týmu Nové Zámky
Logo týmu Hradec Králové
Extraleague | 18:00 - dnes
Logo týmu Olomouc
Logo týmu Stjernen
Eliteserien | 18:30 - dnes
Logo týmu Storhamar

Fenomén horké ruky: Jsou vítězné série ve sportovním sázení reálné?

3. 1. 2016 08:00, upraveno: 23. 2. 2017 21:01
autor: LadyAmbientte
Označení „fenomén horké ruky“ pochází z basketbalu. V něm je vyšší pravděpodobnost, že hráč hodí volný hod poté, co se trefil i v předchozím hodu. Pokud se v předchozím hodu netrefil, pravděpodobnost trefy významně klesá.
Fenomén horké ruky: Jsou vítězné série ve sportovním sázení reálné?
Vědci fenomén horké ruky zkoumal kvůli objasnění toho, zdali se pravděpodobnost výhry zvyšuje poté, co jsme v předchozím kole vyhráli.

Ve světě kurzového sázení je toto označení používáno k popisu vítězné série. Ale je tajemný a mnohými hráči opěvovaný „fenomén horké ruky“ skutečně reálný? Dá se vědecky podložit? V tomto článku se pokusíme odpovědět si na tyto otázky.

Fenomén horké ruky zkoumali Juemin Xu a Nigel Harvey na University College London. V tomto průzkumu použili data vzorku 700 hráčů, kteří v průběhu roku 2010 učinili celkem 565 915 sázek.

Když se štěstí přikloní na vaši stranu

Vědci fenomén horké ruky zkoumal kvůli objasnění toho, zdali se pravděpodobnost výhry zvyšuje poté, co jsme v předchozím kole vyhráli (rozuměj: podali výherní sázku).

V prvním náhodném vzorku sázek byla pravděpodobnost výhry 0,48 (48% – dále údaj budeme udávat v číslech). V případě zkoumání vzorku následující sázky toho samého sázkaře, pravděpodobnost toho, že vítězný sázkař učiní druhou vítěznou sázku, byla 0,49. Oproti tomu pravděpodobnost, že sázkař po prohře zaznamená výhru, byla 0,47.

Ikona týmu Leicester
Anketa: kdo myslíte, že zvítězí?
Ikona týmu Chelsea
100 Kč na tento typ vyhrává 270
Získejte 300 Kč zdarma za registraci u Tipsportu
To nic není v porovnání s tím, kdy vědci vzali v potaz pravděpodobnost výhry po dvou po sobě jdoucích výhrách. Pravděpodobnost třetí výhry se v tomto případě vyšvihla až na pozoruhodných 0,57. Sázkaři, kteří nebyli na vítězné vlně, přitom dosahovali pravděpodobnosti výhry pouze 0,45.

Přezkoumáním výsledků následující sázky u sázkařů, kteří za sebou měli tři po sobě jdoucí výhry, bylo zjištěno, že pravděpodobnost čtvrtého vítězství opět vzrostla a to až na 0,67. Sázkaři bez předchozích vítězných sérií však opět vykázali pravděpodobnost výhry pouze 0,45.

Zkoumání vzorku sázek poukázalo také na zvýšenou pravděpodobnost výhry sázkařů, kteří za sebou měli šest vítězství v řadě. Tato pravděpodobnost dosahovala neuvěřitelných 0,75. Ti, kteří za sebou neměli šňůru vítězných sázek, však dosáhli pouze na 0,46 pravděpodobnost výhry.

Jednou smůla, vždycky smůla?

Ve druhé části výzkumu se duo vědců zaměřilo na série proher. Pravděpodobnost výhry po prohrané sázce byla 0,47 a dále se zhoršila na 0,40 v případě, že sázkař za sebou měl hned dvě prohry v řadě. Opakováním stejného postupu vědci dále zjistili, že po 3 prohrách v řadě byla pravděpodobnost výhry už jen 0,32. V návaznosti na to pak došly k pravděpodobnosti výhry po pěti, šesti a sedmi prohraných sázkách, která byla 0,27, 0,25 a 0,23 respektive.

Získaná data tedy fenomén horké ruky bez výhrad potvrdila. Ale co za tím stojí? Mají sázkaři s dlouhými výherními sériemi větší štěstí nežli ostatní sázkaři, nebo bychom vysvětlení měli hledat jinde?

Fenomén horké ruky

Skrytý původce

Ze statistického hlediska jsou následující výsledky na sobě nezávislé. Je proto více než překvapivé, že Xu a Harvey nalezli důkaz, který fenomén horké ruky potvrzuje.

Čtěte
SportBeet – Revoluční nástroj pro sázení bez rizika (surebetting)

V dalším experimentu se výzkum zaměřil na to, jak výsledek sázky ovlivnil šance na učinění další sázky. V první fázi byl celkový kurz, který vybrali všichni sázející rovných 7,72. Po první sázce však byla k vidění významná změna.

Vítězové se uchýlili k volbě nižších sázek, takže celkový kurz poklesl až na 3,60. Vzhledem k tomu, že tento trend pokračoval s každým dalším vítězstvím, sázkaři neustále volili méně a méně rizikové kurzy.

Po ztrátové sázce jsme se přitom dočkali úplného opaku. Ti, kteří prohráli více sázek v řadě, v následující sázce inklinovali k výběru vyššího a tudíž i mnohem rizikovějšího kurzu. Po šesti vítězných sázkách v řadě klesl součet kurů na 1,85, zatímco po šesti prohrách v řadě se kurz vyšvihl až na 8,55.

Co z toho plyne?

Průzkum prokázal, že když hráči věří na gamblerův klam, jsou tvůrci vlastního štěstí. Vítězové se bojí toho, že budou mít smůlu, takže si vybírají bezpečnější kurzy. Jelikož mají averzi k riskování, zvyšují svou šanci na výhru. Na druhou stranu, prohrávající sázkaři vybírají riskantnější kurzy, neboť jsou přesvědčeni, že výhra je již za rohem (a že pokryje jejich případné ztráty). Tímto způsobem přitom zvyšují šanci na prohru.

Konečný rozsudek nad úspěchem v sázení

Otázkou za milion přitom samozřejmě je, zdali sázkaři s vítěznými sériemi byli ziskovější jak sázkaři bez nich. Porovnáním celkových výnosů sázkařů, kteří za sebou měli sérii alespoň šesti vítězných sázek, se sázkaři, kteří takto dlouhé vítězné série nikdy nezašili, dojdeme k dalšímu velmi překvapivému zjištění. Oba tyto tábory se totiž dostali k téměř identické návratnosti, která v převedení na peníze činila asi – 0,0078 korun na každou korunu sázky, kterou učinili.

Z toho vyplývá, že ať za sebou máte výherní či ztrátovou sérii, v konečném důsledku se síly vyrovnají. Samozřejmě pokud do sázení nezapojíte také rozsáhlé znalosti, které vám štěstí pomohou ovlivnit.

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Máte názor k článku nebo události?
Můžete se podělit s jinými čtenáři níže

Váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TIPY zdarma do emailu!

Infikuj se jako první!

TIPY zdarma do emailu!
TOP10SportSites
Search